Powstają kolejne mieszkania

50 mieszkań socjalnych powstanie przy ul. Darzyborskiej. Rozpoczęła się właśnie ich budowa, podczas której wbito "symboliczną łopatę". Pierwsi mieszkańcy będą się tam mogli wprowadzić pod koniec przyszłego roku. Osiedle powstaje we współpracy z Fundacją Barka.

50 mieszkań socjalnych powstanie przy ul. Darzyborskiej
50 mieszkań socjalnych powstanie przy ul. Darzyborskiej

- Te mieszkania socjalne i komunalne, które już są oraz które właśnie powstają, to dopiero początek. Dzisiaj symbolicznie rozpoczynamy tę budowę wbiciem łopaty, a za kilkanaście miesięcy wprowadzą się tu mieszkańcy. Najtrudniejsze zawsze są te procesy przygotowania inwestycji, znalezienia odpowiednich miejsc by je zrealizować, ale też solidnych wykonawców. - mówił Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. - Chciałbym podziękować państwu Sadowskim z Barki. To jest nasza wspólna inicjatywa i praca. Cieszę się, że przy budowie tych pięćdziesięciu kolejnych już mieszkań socjalnych robimy to wspólnie z nimi, ale również tymi organizacjami, które dbają o to, by osoby, którym w życiu poszło źle, odnalazły się. Te mieszkania są tylko jednym z wielu elementów. Do tego dochodzi praca, również z dziećmi oraz integracja.

Przy ul. Darzyborskiej powstanie sześć parterowych budynków z pięćdziesięcioma mieszkaniami socjalnymi o powierzchni od 27 do 49 m2. Budowa zakończy się najpóźniej za 14 miesięcy.  Będą nowe place zabaw i świetlice. W planach jest obecność w tym miejscu organizacji pozarządowych prowadzących pracę socjalną z potrzebującymi wsparcia mieszkańcami osiedla. Nowe domy powstają w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Darzybór, które istnieje od 2006 roku.

- Projekt jest kontynuacją tego sprzed dziesięciu lat. Pierwotnym zamysłem stowarzyszenia Barka było stworzenie osiedla domów socjalnych, gdzie byłby dostęp do odpowiedniej przestrzeni terapeutycznej, miejsc w których mieszkańcy mogliby się spotykać i gdzie można by im pomóc i nakierować na właściwe tory. Dziesięć lat temu wykonano pierwszy krok, ale bez przestrzeni wspólnej nie miał on sensu. Teraz to naprawiamy - zaznaczał Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. - To na co Miasto Poznań zwraca uwagę, to siła jaką jest synergia różnych polityk: zamówień publicznych, mądrej polityki mieszkaniowej oraz polityki socjalnej. W przypadku tej inwestycji założenia te spotkają się w jednym miejscu.

To było pierwsze takie osiedle w Poznaniu, a może nawet w Polsce, gdzie potrzeba zapewnienia dachu nad głową mniej zamożnym członkom lokalnej społeczności szła w parze z ideą systemowego wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ponad 10 lat temu z taką inicjatywą wyszła fundacja "Barka", rozpoczynając budowę na Darzyborze. Inwestycję przejęło Miasto Poznań, które wybudowało tam 32 lokale socjalne. Po ponad dekadzie osiedle się rozrasta, nie tracąc przy tym pierwotnego przesłania wspierania ludzi, którzy tego wsparcia potrzebują. Stanie się tak już na etapie wznoszenia murów nowych domów.

W postępowaniu przetargowym, które wyłoniło wykonawcę robót na Darzyborze zastosowano klauzule społeczne, które nałożyły na firmę budowlaną obowiązek zatrudniania wszystkich pracowników na podstawie umowy o pracę. Oprócz tego oferta przetargowa musiała zawierać zapewnienie zatrudnienia na budowie osób korzystających ze świadczeń opieki społecznej. Oznacza to aktywizację zawodową podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i klientów Powiatowego Urzędu Pracy.

- Już dwanaście lat temu, kiedy powstawała pierwsza część, zamysł był taki, by ten projekt kontynuować i rozwijać, kierując go do osób, które się usamodzielniają i wychodzą z poważnych zapaści życiowych. Poznań może poszczycić się bardzo systemowym podejściem do rozwiązywania tych problemów, ponieważ działa tu kilka centrów integracji społecznej - wyjaśniała Barbara Sadowska z Barki, a jej mąż, Tomasz Sadowski, dodał: - Mam marzenie, żeby się to rozrastało, ponieważ zawsze będą osoby potrzebujące.

Rozbudowa osiedla socjalnego przy ul. Darzyborskiej jest częścią dużego projektu budowy komunalnych bloków w tej części miasta. Do tej pory oprócz parterowych budynków z 32. miejskimi lokalami dla mniej zamożnych poznaniaków jest tam jeden czteropiętrowy blok Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych. Na Darzyborze od lat funkcjonują także placówki wspierające osoby bezdomne i zagrożone wykluczeniem społecznym prowadzone przez Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne i MONAR. Miejski projekt przewiduje wybudowanie w tym miejscu osiedla z 250 mieszkaniami komunalnymi.

RB