Pożegnanie Lecha Raczaka

W piątek, 24 stycznia, na Cmentarzu Górczyńskim poznaniacy pożegnali Lecha Raczaka, reżysera, dramaturga, współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia. 

Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, laureatem Złotej Pieczęci Miasta Poznania
Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, laureatem Złotej Pieczęci Miasta Poznania

Lech Raczak zmarł 17 stycznia, miał 74 lata. W uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Górczyńskim uczestniczyły setki osób. Wybitnego reżysera pożegnała jego rodzina, przyjaciele, współpracownicy. W pogrzebie wziął udział również Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

- Bracie Lechu, nigdy nie byłeś prochem i w proch się nie obrócisz - mówił o. Wacław Oszajca, który prowadził ceremonię.

Zgodnie z życzeniem zmarłego podczas uroczystości nie było żadnych przemówień, żałobnikom towarzyszyła tylko muzyka. 

Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, który pod jego kierownictwem stał się jednym z najważniejszych teatrów w kraju. W latach 1995-1998 był dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Współtworzył również Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" i był jego dyrektorem artystycznym w latach 1993-2012.

Reżyserował w licznych polskich i włoskich teatrach, był autorem scenariuszy oraz publikacji teatrologicznych i społeczno-kulturalnych, wykładał na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Wywarł ogromny wpływ na kształtowanie kulturowego obrazu Polski i Europy w ostatnich dziesięcioleciach. 

W 2005 roku, z okazji 40. jubileuszu jego pracy twórczej otrzymał Złotą Pieczęć Miasta Poznania. Odebrał ją podczas spotkania z okazji 15-lecia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W 2018 roku otrzymał również Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Zdecydowała o tym kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego, która doceniła wybitne osiągnięcia laureata w dziedzinie teatru oraz jego "przywracanie wiary w to, że sztuka ma zdolność przenoszenia nas z doraźnej rzeczywistości do świata uniwersalnego".

AW