Poznań będzie miał swoje air show

Już w 2018 roku w Poznaniu odbędzie się duża impreza lotnicza. Wydarzenie, które będzie elementem obchodów stulecia niepodległości kraju, rangą ma dorównywać radomskiemu air show. 

Port Lotniczy Ławica - grafika artykułu
Port Lotniczy Ławica

Zdaniem ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka Poznań to idealne miejsce na lokalizację drugich obok Radomia dużych pokazów lotniczych.

- Od dłuższego czasu rozglądamy się za miejscem w zachodniej Polsce, gdzie moglibyśmy zorganizować porównywalną z Radomiem imprezę lotniczą. Tradycje lotnicze Poznania są ogromne. Przez wiele lat mieściło się tu dowództwo sił powietrznych, w Krzesinach znajduje się jedna z najnowocześniejszych na świecie baz dla myśliwców F16 - mówił w Poznaniu minister Tomasz Siemoniak - Jesteśmy już po słowie z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem, by w przyszłym roku pilotażowo zorganizować pokazy w mniejszym zakresie a w pełnym wymiarze otworzyć poznański air show w roku 2018, łącząc to wydarzenie z obchodami stulecia niepodległości Polski. Chcemy, by Poznań, jako miasto, w którym rodziło się polskie lotnictwo wojskowe, został w tym kontekście w sposób szczególny doceniony.

Poznański air show miałby się odbywać w latach, w których nie odbywa się organizowana co dwa lata impreza w Radomiu. Nie ograniczałby się też wyłącznie do pokazów lotniczych.

- Mamy dobre doświadczenia po zeszłorocznych pokazach, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Chcielibyśmy uzupełnić air show o wystawy i konferencje dla specjalistów lotnictwa. W tym zakresie naszym partnerem będą Międzynarodowe Targi Poznańskie - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak - Zależy nam na tej imprezie, bo polskie lotnictwo jest z Poznaniem bardzo związane. Dodatkowo rok 2018 to także ważna rocznica powstania wielkopolskiego.

Dokładnie 100 lat temu powstańcy wielkopolscy przejęli na Ławicy pruskie samoloty, które stały się zalążkiem polskiego lotnictwa wojskowego. Oprócz samolotów na Ławicy już wkrótce będzie można podziwiać także inny sprzęt wojskowy. W 2017 roku przeniesione zostanie tam Muzeum Broni Pancernej.

- Skończy się partyzancki okres w historii tego muzeum. W ubiegłym roku podjąłem decyzję o odbudowaniu hangarów na Ławicy. Dzięki tej inwestycji wspaniała kolekcja Muzeum Broni Pancernej z absolutnie unikatowymi eksponatami będzie miała godna siedzibę - zapowiedział szef MON Tomasz Siemoniak - Dzisiaj muzeum mieści się w koszrach, przez co jego zwiedzanie jest utrudnione. W nowym miejscu będzie to placówka muzealna z prawdziwego zdarzenia, dzięki której Poznań stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów.

Harmonogram inwestycji przewiduje, że otwarcie Muzeum Broni Pancernej na Ławicy nastąpi w 2017 roku, w święto wojsk pancernych, czyli 17 czerwca. Zmieni się nie tylko jego siedziba ale też status. Decyzją MON poznańska placówka stanie się oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

/jż/

sieci społecznościowe