Poznań dla seniorów

21 i 22 stycznia w Poznaniu - tak jak w całej Polsce obchodzimy Dni Babci i Dziadka. W stolicy Wielkopolski mieszka blisko 140 tysięcy seniorów. Aby ułatwić im życie, Miasto zapewnia wiele bezpłatnych usług, z których mogą korzystać na co dzień. 

Na zdjęciu plik żółtych folderów z napisem Poznań Viva Senior - grafika artykułu
W Poznaniu działa pakiet Viva Senior

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Poznaniu mieszka niemal 140 tys. seniorów. Ponad 90 tys. z nich to kobiety.

- Wszystkim babciom i dziadkom w dniu ich święta życzę przede wszystkim dużo zdrowia i radości - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wchodzimy w kolejną falę pandemii, dlatego szczególnie zachęcam Państwa o dbanie o swoje bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że już wkrótce wszyscy będziemy mogli spokojnie i bez obaw spotykać się z rodziną w większym gronie.

Miasto pomaga seniorom

W Poznaniu działa pakiet Viva Senior - czyli zbiór licznych bezpłatnych usług dla starszych poznaniaków i poznanianek, który cieszy się dużym zainteresowaniem. 

Wśród nich jest m.in. "Taksówka dla Seniora", czyli bezpłatne usługi transportowe dla osób, które mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Tylko w 2020 roku taksówkarze odbyli ponad 5,5 tysiąca kursów. 

Zainteresowaniem cieszy się również "Mobilna pielęgnacja stóp u seniorów", czyli bezpłatna usługa kosmetyczna polegająca na skróceniu i oszlifowaniu płytki paznokci z dojazdem do domu  - w ubiegłym roku wykonano ponad 3,9 tysiąca takich usług dla poznańskich seniorek i seniorów. Przydatna jest również "Złota Rączka", czyli pomoc przy drobnych, domowych usterkach, z której skorzystano w 2021 roku ponad 2,8 tysiąca razy. Ponad 500 razy seniorzy zgłaszali się po bezpłatne mycie okien, a ponad 200 razy skorzystali z usługi bezpłatnego porządkowania nagrobków bliskich osób na cmentarzach komunalnych. 

W skład pakietu wchodzą również: Poznańskie Pudełko Życia, które ma usprawnić niesienie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia, Książka dla Seniora" (dostarczanie do domu książek, audiobooków, filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich) czy Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (bezpłatnie udostępniająca potrzebującym niezbędne urządzenia). 

Seniorzy i seniorki mogli w 2021 roku dostać tzw. mikrogranty - czyli dotacje, przyznawane nieformalnym, co najmniej trzyosobowym grupom osób w wieku 60+ mieszkających w Poznaniu. Aby się po nie zgłosić, wystarczyło mieć dobry pomysł, który może być ciekawy także dla innych poznaniaków. 

W Poznaniu osoby, które mają 65-70 lat, mogą także korzystać z Biletu Seniora. To specjalny bilet sieciowy na 366 dni na strefę A - czyli na obszar pokrywający się z administracyjnymi granicami stolicy Wielkopolski. Mogą na nim jeździć osoby, które mieszkają w Poznaniu lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniem międzygminnym oraz rozliczyły tam podatek PIT. Roczny bilet kosztuje 90 zł, a na 90 dni - 30 zł. Osoby, które ukończyły 70. rok życia, korzystają z transportu publicznego na liniach ZTM bezpłatnie.

Więcej informacji: ztm.poznan.pl/

Rok w cieniu pandemii

W 2021 roku - podobnie jak rok wcześniej - wiele spotkań i aktywności seniorów nie mogło się odbyć ze względu za pandemię. Nawet cykl "Senioralni", był nieco krótszy niż zazwyczaj. Mimo to w programie znalazło się ponad 100 wydarzeń - to m.in. wykłady, warsztaty, aktywności i drzwi otwarte przygotowane we współpracy z partnerami: instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Część wydarzeń odbyła się stacjonarnie, część - online.

W Poznaniu działało jednak wiele programów, które powstały właśnie podczas pandemii - jak np. Senioralne pogaduszki". Pod numerem telefonu 505 394 045 raz na tydzień dostępne były seniorki - wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych - które chętnie rozmawiały z innymi starszymi poznaniakami. Projekt ma przeciwdziałać samotności  podczas pandemii. Mogą z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którym doskwiera poczucie izolacji i którzy chcieliby porozmawiać z życzliwą osobą w podobnym wieku, otwartą na drugiego człowieka, pełną empatii i zrozumienia.

Miasto zlecało organizacjom pozarządowym realizację wielu zadań związanych ze zwiększaniem kompetencji cyfrowych seniorów. Organizowane były m.in. warsztaty w zakresie podstawowych i zaawansowanych funkcji Messengera, Facebooka, umiejętność łączenia się w grupy i podejmowania dyskusji, zajęcia z obsługi komputera i Internetu od podstaw dla osób początkujących.

W maju 2021 r. w budynku Hospicjum Palium na os. Rusa 55 rozpoczął działalność Punkt Opieki post-COVID 60+. Seniorzy mogą tam skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Również POSUM rozpoczął nabór na rehabilitację po COVID-19 - program ma zmniejszyć złe skutki długotrwałego braku aktywności w czasie choroby czy hospitalizacji oraz ograniczyć powikłania. 

Podczas pandemii stosowane są również dodatkowe środki ostrożności podczas realizowania pakietu Poznań Viva Senior - np. osoby wykonujące usługi, czyli mające bezpośredni kontakt z seniorami, muszą zasłaniać nos i usta. Kierowca "Taksówki dla seniora" może zapytać pasażera, czy nie ma gorączki; bibliotekarze roznoszący książki, są zaopatrzeni w maseczkę i rękawiczki, a odwiedzany czytelnik jest zobowiązany do zasłonięcia ust i nosa na czas wizyty. Zwracany do miejskiej wypożyczalni sprzęt rehabilitacyjny jest myty i dezynfekowany.

AW

sieci społecznościowe