Poznań nagrodził najlepszych inwestorów

Najlepsi przedsiębiorcy realizujący inwestycje w stolicy Wielkopolski po raz trzeci zostali docenieni w ramach nagrody Prezydenta Miasta Poznania w dziedzinie budownictwa - Architectus civitatis nostrae. Laureatów poznaliśmy w piątek, 18 grudnia.

Laureaci trzeciej odsłony konkursu Architectus civitatis nostrae. W dloniach trzymają dyplomy i statuetki. - grafika artykułu
Poznań nagrodził najlepszych inwestorów.

- Tegoroczni laureaci podnieśli poprzeczkę bardzo wysoko. Zwycięskie realizacje nie tylko odpowiadają na potrzeby mieszkańców, ale są także zaprojektowane z ogromną dbałością o estetykę, przyjazne środowisku i funkcjonalne. Te inwestycje z pewnością wpiszą się w krajobraz Poznania, a w przyszłości może urosną do rangi takich architektonicznych ikon jak Okrąglak czy Ratusz na Starym Rynku - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

W tym roku kapituła doceniła nieoczywiste i pionierskie inwestycje.

- Realizacje zgłoszone do trzeciej edycji konkursu pozytywnie zaskoczyły jurorów. Znalazło to odzwierciedlenie w decyzji kapituły, która oprócz statuetek w kategoriach "kompleksy mieszkaniowo-usługowe", "obiekty usługowe" czy "działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych", po raz pierwszy w historii nagrody przyznała także wyróżnienie. Świadczy to o wysokim poziomie inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach w naszym mieście - powiedział Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

W kategorii "kompleksy mieszkaniowo-usługowe" zwyciężyła spółka Area Development za realizację osiedla Nowy Strzeszyn. W opinii jurorów wyróżnia się ono na tle innych osiedli zabudowy jednorodzinnej. Kapituła doceniła innowacyjne podejście, w którym parametry zabudowy wyznaczyła istniejąca zieleń wysoka. Inwestor zaproponował nowe spojrzenie na kształtowanie przestrzeni. Wraz z architektem starał się uszanować jak największą ilość istniejących drzew, co nadało osiedlu unikatowego charakteru urbanistycznego, w którym rolę nadrzędną stanowią relacje społeczne i zastane warunki przyrodnicze. Zaprojektowany przez poznańską pracownię INSOMIA układ zabudowy sprzyja nawiązywaniu więzi i wspólnej odpowiedzialności za przestrzeń pomiędzy budynkami. To wyjątkowe rozwiązanie w skali krajowej. Architekci zaproponowali przestrzenie wspólne, tajemnicze przejścia, kameralne placyki, miejsca sprzyjające integracji międzysąsiedzkiej, ale także prywatne ogrody pozwalające skryć się w poszukiwaniu prywatności. Kapituła doceniła również zaangażowanie finansowe i zastosowanie wysokiej jakości materiałów.

W kategori "obiekty usługowe" zwyciężył Garvest za biurowiec Pixel. Kapituła zdecydowała przyznać nagrodę spółce za niezmienne budowanie inwestycji na wysokim międzynarodowym poziomie. Inwestor od kilku lat tworzy na poznańskim Grunwaldzie klaster biurowy przyciągający do stolicy Wielkopolski pracowników i zapewniający im komfortowe warunki pracy w jednym z najbardziej ekologicznych biurowców w mieście. Kapituła doceniła także fakt, iż spółka postawiła na współpracę z cenionym biurem architektonicznym JEMS Architekci i nie bała się podjąć ryzyka inwestycji w drogie, nowoczesne rozwiązania. Oddając do użytku kolejny etap założenia inwestor udowodnił, że jest w stanie budować na ciągle wysokim poziomie. Jurorzy zwrócili również uwagę na stworzenie otwartego parku biurowego. 

W kategorii "działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych" zwyciężyła Costructa Plus. To już druga nagroda dla tego inwestora w historii konkursu. Tym razem kapituła postanowiła uhonorować spółkę za pieczołowitość, zaangażowanie i wkład finansowy w odbudowę kamienicy "Żelazko" u zbiegu ulic Krysiewicza i Ogrodowej. Jury doceniło determinację, podjęte ryzyko i trud inwestycyjny spółki na małym, trudnym terenie w gęstej, zabytkowej zabudowie poznańskiego śródmieścia. Zaprojektowane przez pracownię architektoniczną CDF Architekci budynki stanowią wzorcowy przykład odtworzenia historycznego obiektu z nowoczesnym przyziemiem. W opinii członków kapituły na uwagę zasługuje zagospodarowania placu przed kamienicą oraz połączenie budynku odbudowanego z budynkiem o nowoczesnej formie. Inwestycja z uwagi na przyjęte rozwiązania funkcjonalne, zaangażowane środki w dobry projekt i wykonanie na wysokim poziomie podniosła rangę miejsca i przyczyniła się do ożywienia centrum miasta. Pokazała także, że rewitalizacja zasobu śródmiejskiego może być opłacalna ekonomicznie.

Wyróżnienie otrzymała spółka Konimpex-Invest za realizację budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Mostowej 23. Kapituła doceniła śmiałe podejście inwestora do zagospodarowania bardzo trudnej nieruchomość w centrum miasta i pomysł na zaaranżowanie wąskiego fragmentu działki od strony ulicy Garbary. Na uwagę zasłużyło wykreowanie przez inwestora we współpracy z Pracownią Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich nowej pierzei wzdłuż ulicy Dowbora Muśnickiego oraz umiejętne wpisanie budynku w trudny kontekst historyczno-urbanistyczny. Uznanie kapituły zyskało użycie wysokiej jakości materiałów budowlanych, zapewniający komfort akustyczny mieszkańcom.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania Architectus civitatis nostrae - Budowniczy naszego miastaprzyznawana jest co dwa lata. W poprzednich edycjach nagrodzone zostały spółki: Ataner, Constructa Plus, Sophia (grupa kapitałowa spółek VOX i Garvest) oraz Młyńska 12.

JZ