Poznań przygotowuje się do strajku nauczycieli

Jeśli strajk nauczycieli dojdzie do skutku, poznańskie instytucje kultury będą organizować dla dzieci dodatkowe zajęcia. Na stronie Miasta Poznania oraz na stronie Wydziału Oświaty (Poznański Serwis Oświatowy) na bieżąco będą zamieszczane informacje o sytuacji w placówkach. Miasto uruchomi też specjalną infolinię.

Do strajku gotowy jest m.in. Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych mieści się przy ul. Wyspiańskiego 27 w Poznaniu - grafika artykułu
Do strajku gotowy jest m.in. Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych mieści się przy ul. Wyspiańskiego 27 w Poznaniu

Nie wiadomo jeszcze, czy i w jakiej formie rozpocznie się strajk nauczycieli w Poznaniu. Wstępnie udział w nim chce wziąć około 80 proc. placówek (na 250 aż 230 weszło w spór zbiorowy, a w 197 prawdopodobnie odbędzie się strajk. Wolę taką zadeklarowało: 55 przedszkoli - kolejne 3 będą strajkować, ale nie zrezygnują z opieki nad dziećmi; 56 szkół podstawowych, 16 zespołów szkolno-przedszkolnych, 21 liceów ogólnokształcących, 12 zespołów szkół specjalnych oraz wszystkie zespoły szkół zawodowych, szkoły artystyczne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne).

W związku z tym miasto robi wszystko, by zapewnić dzieciom opiekę, a rodzicom - sprawny dostęp do informacji. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania powołano specjalny zespół, który zajmie się organizacją wszystkich kwestii związanych z ewentualnym strajkiem.

- Nie będziemy w stanie całkowicie zniwelować uciążliwości związanych ze strajkiem - podkreślał podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Aby zapewnić całkowitą opiekę dla 70 tysięcy uczniów, potrzebne byłoby kilka tysięcy ludzi zastępujących nauczycieli. To niewykonalne. Będziemy jednak minimalizowali skutki protestu.

Na stronie miasta Poznania (aktualności) oraz na stronie Wydziału Oświaty (Poznański Serwis Oświatowy) na bieżąco będą umieszczane informacje o sytuacji w placówkach: lista szkół i przedszkoli, które nie biorą udziału w strajku nauczycieli oraz inne przydatne dla rodziców dane.

Niezbędne informacje rodzice będą mogli uzyskać także telefonicznie - dzięki specjalnie w tym celu uruchomionej infolinii.

Miejskie placówki kulturalne zorganizują dla dzieci dodatkowe zajęcia. Jeśli strajk potrwa dłużej - pomogą w tym również organizacje pozarządowe. Straż miejska będzie patrolować okolice szkół.

W czasie strajku placówki oświatowe nie będą zamknięte. Nauczyciele będą obecni w budynkach, ale odmówią prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Oznacza to, że rodzice będą mogli uzyskać informacje bezpośrednio w szkole i przedszkolu.

AW

sieci społecznościowe