Poznań w formie

Drugi z rodzinnych festynów z cyklu "Poznań w formie" odbędzie się już w najbliższą sobotę na Cytadeli. Na poznaniaków i poznanianki w każdym wieku czeka mnóstwo atrakcji: spektakle, sportowe zmagania, gry i zabawy. Jak zwykle nie zabraknie też okazji do bezpłatnych badań i porad. 

Na zdjeciu spektakl w plenerze, na scenie aktorzy, słuchają ich dzieci - grafika artykułu
Piknik jest bezpłatny. Na plac przy amfiteatrze najłatwiej dotrzeć ulicą Na Stoku/ fot. MTP

 "Poznań w formie to cykl ekologicznych, międzypokoleniowych pikników, poruszających tematykę zdrowego życia w mieście. Pierwszy z nich miał miejsce w kwietniu, kolejny odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 maja, w godz. 11 -16 na Cytadeli, na placu pod amfiteatrem. 

Organizatorzy - Grupa MTP - przygotowali wiele atrakcji. O godz. 11.15 Teatr Animacji wystawi spektakl "Misja Poznań", a o godz. 12:30 na scenie będzie można zobaczyć "Odkrywców" w wykonaniu aktorów Teatru Fuzja. Oba przedstawienia skierowane są do dzieci w każdym wieku. 

O godz. 13:30 rozpocznie się koncert "Bajkowy Brzechwa" w wykonaniu aktorów z Agencji Artystycznej Bonsai. Na scenie pojawi się sam Pan Kleks, spotkać będzie można także Kaczkę Dziwaczkę i inne zwariowane postaci z wierszy Jana Brzechwy. Widzowie dowiedzą się, czy kleksografia jest trudna i czy dzik naprawdę jest taki dziki i zły? Koncert połączony będzie z quizem dotyczącym znajomości wierszy Jana Brzechwy.

W Strefie Rodzinnej Rozrywki na dzieci czekać będą zabawy z chustą i gumą animacyjną, przeciąganie liny, skoki w workach i budowanie z klocków. Będzie też wielka eko-gra i tańce animacyjne z pomponami. Centrum Sztuki Dziecka, organizator 24. Biennale Sztuki dla Dziecka,  przygotowało warsztaty plastyczne pt. "Wiatraki, nie-wiatraki".

Olimpijczycy z Poznania: sprinter i bobsleista - Kamil Masztak, a także Agnieszka Wieszczek-Kordus, zapaśniczka, zaproszą najmłodszych na sportowe zmagania i do pokonania specjalnie dla nich przygotowanego toru przeszkód. Rodzice również będą mogli dołączyć - na najlepszych czekają nagrody.

Będzie też można spróbować swoich sił na sesjach jogi - pierwsza z nich odbędzie się o godz, 12, druga - o 14. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Krzysztofiak  - założycielka studia Projekt Joga, instruktor hatha jogi oraz jogi dla dzieci. 

Zdrowie przede wszystkim

Bardzo ważną częścią cyklu "Poznań w formie" jest zawsze strefa zdrowia. W najbliższą sobotę będzie można zbadać słuch, wzrok, a także stan swoich kości, by poznać ryzyko osteoporozy. Na stoiskach Uniwersytetu Przyrodniczego będzie można sprawdzić poziom cukru, ciśnienie i profil lipidowy, a także dowiedzieć się więcej o zasadach prawidłowej diety. Będzie też można wykonać pomiary składu procentowego ciała, sprawdzić swoją wagę i wzrost oraz uzyskać porady żywieniowe adekwatne do stanu zdrowia. 

Specjaliści z Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych podpowiedzą, jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza. Na stoisku sanepidu będzie można zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Podczas festynu będzie też można przypomnieć sobie procedury pierwszej pomocy przedmedycznej. PCK Poznań zaprosi na swoje stoiska, gdzie będzie można potrenować na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową, dowiedzieć się, jak postępować przy omdleniu i zakrztuszeniu i nauczyć się korzystać z defibrylatora.

Z badań i konsultacji skorzystać może każdy - zapisy nie są potrzebne.

Ekologicznie i bezpiecznie

Zarząd Zieleni Miejskiej przygotuje ścieżkę sensoryczną z szyszkami, korą, piaskiem i otoczakami, po której będzie można przejść bosymi stopami. Zaprosi też do parkowej apteki, w której będzie można się dowiedzieć więcej o właściwościach leczniczych roślin. Można będzie też wziąć udział w zabawie "Koło fortuny - Jakim drzewem jestem"?

Zakład Zagospodarowania Odpadów stawia na edukację z zakresu prawidłowego postępowania z odpadami. Wśród zaplanowanych atrakcji są liczne quizy i zabawy. Oddział Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP da drugie życie niepotrzebnym rzeczom - ze starych firanek i T-shirtów uszyje woreczki wielkokrotnego użytku do zakupu owoców i warzyw. Będzie też można dowiedzieć się więcej o zagospodarowaniu elektroodpadów i odpadów organicznych. 

Komenda Miejska Policji w Poznaniu przygotowała atrakcje związane z bezpieczeństwem - m.in. wielkoformatową grę dla najmłodszych.  Straż miejska poprowadzi  działania edukacyjne dla właścicieli psów oraz dla seniorów w ramach autorskiego programu "POZytywniacy". Nie zabraknie też konkursów i gadżetów. Dzieci ucieszą się też z możliwości obejrzenia z bliska radiowozów, którymi na co dzień poruszają się stróże prawa.

Piknik jest bezpłatny. Na plac przy amfiteatrze najłatwiej dotrzeć ulicą Na Stoku.

 Program wydarzeń na scenie:

  • 11:05  POZytywniacy 
  • 11:15 "Misja Poznań"
  • 12:00 Joga na trawie
  • 12:30 "Odkrywcy"
  • 13:30 Koncert "Bajkowy Brzechwa" 
  • 14:00 Joga na trawie
  • 14:30  Strefa rodzinnych animacji Grupy MTP
  • 15:45 Wręczenie nagród w konkursie (tor przeszkód)  

AW