Poznań walczy z mową nienawiści, od najmłodszych lat

To będzie kolejna, trzecia już, edycja programu zajęć antydyskryminacyjnych dla uczniów poznańskich szkół. Po roku od wprowadzenia, skorzystało z niego już ponad 80 placówek, a chętnych cały czas przybywa. W zajęciach z obszaru przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji uczestniczyć mogą dzieci już od najmłodszych lat.

Zajęcia przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to nie wszystko. Miasto Poznań wydało także pomocnik dydaktyczny dla nauczycieli - grafika artykułu
Zajęcia przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to nie wszystko. Miasto Poznań wydało także pomocnik dydaktyczny dla nauczycieli

Trzecia edycja projektu ruszy w lutym, po feriach zimowych. W ramach zajęć z obszaru przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji, poruszony zostanie także temat mowy nienawiści. To odpowiedź na ostatnie tragiczne wydarzenia w Gdańsku. Do udziału w programie zgłosiły się 64 szkoły. Trwa weryfikacja wniosków.

- Liczba szkół, które chcą wziąć udział w programie z edycji na edycję jest coraz większa. Cieszę się, że nasi dyrektorzy i nauczyciele widzą potrzebę organizacji takich zajęć. Problem dyskryminacji, wyśmiewania się z innych, tak naprawdę dotyczy wszystkich szkół - nie tylko w Poznaniu, ale w całej Polsce. To, co się dzieje ostatnio w naszym kraju, pokazuje, że takie zajęcia są potrzebne. Powinniśmy edukować młodzież. Mówić o tym, co jest dobre, a co jest złe i jak należy z tym złem walczyć - zauważa Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Zajęcia z obszaru przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji są realizowane w Poznaniu od lutego 2018 roku.Ich celem jest nauka szacunku i tolerancji oraz kreowanie wśród młodych ludzi takich postaw jak otwartość i akceptacja dla inności. Zajęcia są prowadzone w ramach lekcji dodatkowych. O tym, jak zostaną przeprowadzone decydują nauczyciele. Szkoły mogą też współpracować w tym zakresie z instytucjami czy organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniu (np. fundacjami czy stowarzyszeniami).

- Ucząc młodych ludzi szacunku i tolerancji, walczmy z mową nienawiści w przestrzeni publicznej, także w internecie. To, co dzieje się obecnie w naszym kraju, pokazuje, że takie działania są bardzo potrzebne - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Ważne, aby od najmłodszych lat uczulać dzieci na przejawy dyskryminacji, uczyć je szacunku i tolerancji dla osób o odrębnych przekonaniach, tradycji czy kolorze skóry. Lekcja, jaka zostanie im udzielona teraz, przyniesie efekty w przyszłości. Gdy dorosną będą wiedzieć, jak zachowywać się w kontaktach z ludźmi, którzy czasem trochę się od nich różnią lub mają inne poglądy.

W 2018 roku na lekcje przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu Rada Miasta Poznania zdecydowała się przeznaczyć 200 tys. zł. Za te pieniądze udało się zrealizować dwie edycje programu (każda z nich trwała jeden semestr). W tym roku do wydania jest kolejne 200 tys. zł.

Zajęcia przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to nie wszystko. Miasto Poznań wydało także pomocnik dydaktyczny dla nauczycieli. Publikacja pt. "Edukacja antydyskryminacyjna w szkole" została opracowana przez Joannę Kowalską Andrzejewską (psycholog, terapeutkę rodzinną, prezes Fundacji Rozwoju Motylarnia) i skonsultowana z dr Iwonę Chmurą - Rutkowską (z Wydziałów Studiów Edukacyjnych UAM). Można dowiedzieć się z niej nie tylko, czym jest dyskryminacja. W publikacji znajdują się także propozycje zajęć oraz informacje, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie. Książeczka trafiła do wszystkich poznańskich szkół.

Treść publikacji można znaleźć tutaj: http://www.poznan.pl/mim/main/-,p,35669,36199.html

Nauczyciele mogli też uczestniczyć w warsztatach wspierających realizację edukacji antydyskryminacyjnej. Swoimi doświadczeniami w zakresie organizacji zajęć antydyskryminacyjnych poznańscy uczniowie i nauczyciele podzielą się podczas III Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego EDUTEC. Temat tegorocznego spotkania to "Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole". Kongres będzie odbywać się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, potrwa trzy dni - od 28 lutego do 1 marca.

AJ

sieci społecznościowe