Poznań wygrywa prestiżowy ranking

Poznań znalazł się na pierwszym miejscu w prestiżowym rankingu Forbesa "Miasta otwarte na ludzi" i trafił na podium w zestawieniu "Najbardziej innowacyjnych miast w Polsce". Nagrodę odebrał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas uroczystej gali na X Kongresie Regionów we Wrocławiu.

Poznań zwyciężył w rankingu "Miasta otwarte na ludzi"
Poznań zwyciężył w rankingu "Miasta otwarte na ludzi"

Poznań zwyciężył w rankingu "Miasta otwarte na ludzi" - znalazł się na podium przed Wrocławiem i Gdańskiem. To pierwsza edycja zestawienia, które powstało, by docenić metropolie wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców - także tych najstarszych, najmłodszych czy z niepełnosprawnościami.

- Liczenie się z ludźmi - to najogólniejsza definicja miasta otwartego - wyjaśnia na łamach Forbes.pl prof.Grzegorz Gorzelak, ekonomista, członek Kapituły rankingu. - Takie miasto wspiera inicjatywy mieszkańców, integruje pokolenia, pomaga najsłabszym i wchodzącym w życie.

Kapituła rankingu sprawdziła, na ile poszczególne miasta w Polsce pozwalają mieszkańcom mieć wpływ na wydawanie publicznych pieniędzy i jak dbają o integrację wielopokoleniową. Jurorzy wzięli pod lupę to, co miasta robią dla osób z niepełnosprawnościami i jak wspierają inicjatywy mieszkańców. Poznań okazał się najlepszy niemal we wszystkich kryteriach.

- Miasta otwarte to miasta szanujące ludzi bez względu na pochodzenie, kolor skóry, religię,  czy orientację seksualną. Takie miasto budujemy z poznaniankami i poznaniakami - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziękuję redakcji Forbes, że doceniła nasze wspólne wysiłki i efekty, jakie dzięki takiemu współdziałaniu udaje nam się osiągnąć. To nas motywuje do dalszej pracy!

Oceniając Poznań Kapituła doceniła zwłaszcza działalność Centrum Inicjatyw Lokalnych, które wyłania miejscowych liderów, integruje poznaniaków i pozwala im się organizować i rozwiązywać trudności. Sędziowie wysoko ocenili też działanie Centrum Inicjatyw Senioralnych, integrację międzypokoleniową w Poznaniu oraz fakt, że stolica Wielkopolski jest członkiem sieci WHO miast przyjaznych starzeniu się. Nie bez znaczenia była też bogata oferta programów stypendialnych i innych inicjatyw przyciągających studentów do Poznania.

Poznań znalazł się na podium również w innym rankingu miesięcznika Forbes: "Najbardziej Innowacyjne Miasta w Polsce", zajmując wysokie, trzecie miejsce. Zestawienie ocenia sposób, w jaki miasta wprowadzają innowacyjne projekty, wykorzystujące nowoczesne rozwiązania technologiczne.  

Oba wyróżnienia dla miasta odebrał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas X Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Kongres Regionów to odbywające się raz do roku najważniejsze w Polsce spotkanie przedstawicieli samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Jego dziesiąta edycja odbywa się w tym roku we Wrocławiu, gdzie spotkało się ponad 50 prezydentów miast oraz kilkudziesięciu burmistrzów i starostów z całej Polski. W trakcie dwóch dni kongresowych - 11-12 czerwca 2019 - odbędą się dziesiątki prezentacji plenarnych, wywiadów scenicznych, warsztatów i dyskusji panelowych.

Tegoroczny program obejmuje pięć bloków tematycznych: "Przestrzeń", "Mobilność", "Środowisko", "Finanse" i "Strategie 2030" oraz sesję specjalną "Otwartość na zmiany społeczne" oraz scenę AI w biznesie i samorządzie. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział w debacie poświęconej mobilności.

Tegoroczna edycja Kongresu Regionów przyciągnęła do Wrocławia również gości specjalnych. To m.in. Lefteris Papagiannakis, wiceprezydent Aten odpowiedzialny za politykę społeczną. Model integracji społecznej przyjęty w Atenach zdobył w 2018 roku pierwszą nagrodę w konkursie Komisji Europejskiej dla najbardziej innowacyjnych miast UE oraz pierwszą nagrodę w światowym konkursie burmistrzów fundacji Bloomberg Philantropies w 2014 roku.

Dużym wydarzeniem tegorocznego Kongresu Regionów będzie wystąpienie lidera rady miejskiej Preston - Matthew Browna. W Kongresie potwierdzili swój udział również dwaj uznani specjaliści od sztucznej inteligencji (AI): prof. Baruch Schieber z IBM Watson w Nowym Jorku i dr Grzegorz Świrszcz z Google Deep Mind w Londynie.

AW