Poznań z klocków Lego

1 września otwarta zostanie wystawa prezentująca 26 makiet najbardziej rozpoznawalnych poznańskich obiektów zbudowanych z klocków Lego. Makiety m.in. stadionu przy ul. Bułgarskiej, Fortu III, czy Ratusza będzie można oglądać do końca roku.

1 września otwarta zostanie wystawa prezentująca 26 makiet najbardziej rozpoznawalnych poznańskich obiektów zbudowanych z klocków Lego
1 września otwarta zostanie wystawa prezentująca 26 makiet najbardziej rozpoznawalnych poznańskich obiektów zbudowanych z klocków Lego

Twórcą i pomysłodawcą wystawy jest motorniczy poznańskiego MPK Mateusz Wawrowski, znany również w mediach społecznościowych jako "Mateusz buduje". Zamiłowanie do klocków połączył z pasją do komunikacji miejskiej i zaczęły powstawać autobusy i tramwaje z Lego. W końcu przyszła chęć pokazania za pomocą klocków swojego rodzinnego miasta i tak zaczęły powstawać makiety najważniejszych budowli Poznania.

Ekspozycja zbudowana z kilkudziesięciu tysięcy klocków Lego zaprezentowana zostanie w Sklepie MIMI, istniejącym już od 30 lat na poznańskich Jeżycach. Będzie tam można podziwiać m.in. ratusz, Zamek, stadion, Moderusa Gammę, Okrąglak, czy budynek Uniwersytetu przy placu Mickiewicz. Mateusz nie chce zdradzać listy wszystkich modeli, żeby ci którzy przyjdą na wystawę byli ciekawi tego co zobaczą. Stopniowo jednak uchyla rąbka tajemnicy, jak na przykład przy okazji Dni Twierdzy pokazując model Fortu III.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną modele tramwajów, samochody Mercedes Unimog U400 V2R-600-RESCUE MPK Poznań oraz MAN TGL 12.250/Stolarczyk - JRG 7 Poznań, a także lokomotywy Kolejki Parkowej Maltanka.

Atrakcją wystawy, z okazji przypadającego w przyszłym roku 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu, będzie możliwość poprowadzenia modelu pierwszego elektrycznego tramwaju Typ I i wagonu doczepnego Carl Weyer po miniaturowym torowisku.

Wystawa prezentowana będzie w sklepie MIMI, przy ul. Słowackiego 41. Jej otwarcie nastąpi w niedzielę, 1 września o godzinie 12.00. Tego dniu wstęp będzie bezpłatny i potrwa do godziny 16. Począwszy od 2 września będzie dostępna w godzinach od 10:15 do 18:15 od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedzielę między 10:00 a 14:00. W zależności od zainteresowania godziny te mogą jednak ulec zmianie.  

Od 2 września do 31 grudnia bilet normalny kosztować będzie 5zł, a ulgowy - 3zł. Będzie też możliwość zwiedzania grupowego dla przedszkoli i szkół, najlepiej po wcześniejszym umówieniu. Wówczas bilet za osobę będzie za 2zł. Rezerwować można dokonać mailowo (mateuszbudduje@wp.pl) lub telefonicznie (696 289 897, 509 904 672)

Bilety będą nawiązywały do tych z autobusów i tramwajów, a dodatkowo będzie je można skasować w którymś ze starych kasowników. Dochód przeznaczony zostanie na rozbudowę wystawy m.in. budowę trasy tramwajowej w skali 1:35.

Podczas pobytu będzie można również obejrzeć jedyną w Poznaniu prezentację Lego bez gablot. Przeniesie ona w świat, w którym obejrzeć będzie można dawne serie zestawów np. Scala, Sports, Bionicle, czy Star Wars, a także poprowadzić zasilany prądem pociąg ekspresowy i pograć w piłkarzyki na boisku Lego.

Patronat honorowy nad wystawą "Poznań w miniaturze z klocków Lego" objął Prezydenta Miasta Poznania.

Szczegóły dotyczące wystawy można znaleźć na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/2721895637824547/

RB