Poznaniacy i Wielkopolanie pamiętają o powstaniu

Punktualnie o godzinie 17:00 zabrzmiały syreny w Poznaniu, Warszawie i innych miastach. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, uroczystości upamiętniające 76. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego były skromniejsze i w mniejszym gronie. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział w obchodach w Warszawie.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, uroczystości upamiętniające 76. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego były skromniejsze i w mniejszym gronie - grafika artykułu
W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, uroczystości upamiętniające 76. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego były skromniejsze i w mniejszym gronie

Tradycyjnie, punktualnie o godzinie 17 zawyły w całym Poznaniu syreny, po których minutą ciszy uczczono pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim. 

Formuła obchodów została uzgodniona i wypracowana z przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wlkp. Uwzględniała ona stan zagrożenia epidemicznego i bezpieczeństwo oraz zdrowie kombatantów.

Pod poznańskim pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wspólną wiązankę złożyła w imieniu Prezydenta Miasta Poznania - Barbara Sajnaj, Skarbnik Miasta Poznania wraz z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym Rady Miasta, przedstawicielem Wojewodą Wielkopolskim i Starosty Poznańskiego oraz Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. Na szarfie widniał napis "Bohaterom Powstania Warszawskiego - Poznaniacy i Wielkopolanie". 

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej wspólna reprezentacja władz rządowych, samorządowych i kombatantów środowiska AK przeszła do Kościoła OO. Dominikanów, gdzie złożono wiązankę w krużgankach kościoła OO Dominikanów przy tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej.

O godz. 18:00 została odprawiona msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry w intencji Poległych w Powstaniu Warszawskim. Przed mszą ta sama wspólna delegacja złożyła kwiaty w kruchcie kościoła przed tablicą pamiątkową Armii Krajowej.

Prezydent Jacek Jaśkowiak wziął udział w obchodach wybuchu Powstania w Warszawie. Wspólnie z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy, oraz prezydentami innych miast złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego przy ul. Długiej. Spotkał się również kombatantami pamiętającymi tamte wydarzenia. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00. Polacy zaatakowali niemieckie obiekty na terenach okupowanej stolicy. Powstańcy chcieli wyzwolić Warszawę przed wkroczeniem wojsk radzieckich. 3 października, po 63 dniach walk, podjęto decyzję o kapitulacji. W powstaniu zginęło ok. 18 tysięcy żołnierzy i ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.

sieci społecznościowe