Poznanianki 2022

Akcja społeczna "Poznanianki" dotarła do finału. Na ulicach Poznania pojawiła się kampania społeczna, która promuje odważne, ambitne i przedsiębiorcze mieszkanki naszego miasta. To łącznie pięć bohaterek. Ich przykład ma inspirować do działania inne kobiety pokazując, jak wiele wokół dzieje się za sprawą kobiet i z ich inspiracji.

Grafika: rysunek wielu kobiet w zróżnicowanym wieku, poniżej napis: Poznań poznanianki 2022 - grafika artykułu
Akcja społeczna "Poznanianki 2022" promuje aktywność mieszkanek stolicy Wielkopolski

Celem akcji jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski. Oto działaczki, aktywistki, które swoimi postawami wspierają nie tylko inne kobiety, lecz także inicjują miejskie i lokalne działania. "Poznanianki" inspirują, zaskakują, są przedsiębiorcze, odważne i osiągają sukcesy. Są aktywne w bardzo wielu obszarach - od troski o środowisko, poprzez działania równościowe oraz te, które sprzyjają zdrowiu, wspierają inne kobiety i dbają o ich równy status. Są twórcze artystycznie, realizują ważne i potrzebne projekty miejskie.

- Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w Poznaniu z inicjatywy kobiet - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Niektóre z tych działań są już dobrze znane, inne - na co dzień jeszcze niedostrzegane. Nasza kampania społeczna pomaga zauważyć najciekawsze z nich. Kobiety skutecznie współtworzą dzisiejszy nowoczesny i różnorodny Poznań. Ich styl pracy oraz otwarte spojrzenie na rzeczywistość są bezcenną wartością.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=5QjtYJrCjhU

Kilka miesięcy temu Miasto zaprosiło mieszkanki i mieszkańców Poznania do przesyłania rekomendacji tych kobiet, o działaniach których warto opowiedzieć w kampanii społecznej. Celem było zaprezentowanie kobiecej strony Poznania - tej, która zaraża pasją i energią. Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, powołał wyjątkową Kapitułę dla wsparcia tej inicjatywy, w składzie której znalazły się osoby cieszące się uznaniem, autorytetem, znające świetnie Miasto i jego problemy, a przy tym wyczulone na to, co dziś jest szczególną wartością - równość, sprawiedliwość i poszanowanie dla wszystkich.

Do składu Kapituły Akcji Społecznej "Poznanianki" zaproszone zostały następujące osoby: Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Składu Kapituły; Katarzyna Bosacka, dziennikarka telewizyjna; Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek; Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu; Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej; Joanna Małecka, redaktorka naczelna magazynu "Sukces po poznańsku"; Marta Mazurek, radna Miasta Poznania; Dariusz Milejczak, dziennikarz telewizyjny oraz Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. 

Członkowie Kapituły stanęli przed bardzo wymagającym zadaniem zapoznania się ze zgłoszeniami, a tych wpłynęła ponad setka. Różnorodność działań i osiągnięć, a przy tym bardzo szerokie spektrum tematów, które podejmują poznanianki, sprawiła, że wskazanie ostatecznych bohaterek kampanii społecznej było zadaniem niełatwym. Lektura zgłoszeń dostarczyła wszystkim zaangażowanym w realizację projektu "Poznanianki" ciekawej wiedzy i zwiększyła świadomość na temat sfer aktywności mieszkanek miasta. Ostateczne rekomendacje, a tym samym zaproszenie do udziału w kampanii zostały skierowane do tych kobiet, których wszechstronność może być dla innych najbardziej inspirująca i ośmielająca.

Kim są Poznanianki 2022?

"Po-Dzielnia" - pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia, którego główną ideą jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu i promowanie upcyklingu. Po-Dzielnia jest także miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z ekologią.

Po-Dzielnia działa od 4 lat w Poznaniu, a jej siedziba mieści się przy ul. Głogowskiej 27. W tym miejscu wszystko jest za darmo, można tu przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać ze sobą to, co niezbędne. Dziewczyny z Po-Dzielni wcielają w życie zasadę ZERO WASTE pokazując, że trzeba szanować rzeczy "z drugiej ręki", mniej kupować, a przy tym dbać o klimat i środowisko. Po-Dzielnia powstała z potrzeby zrobienia czegoś dobrego dla środowiska. Dziś wspierana jest przez sztab wolontariuszek i wolontariuszy oraz darczyńców pomagających w funkcjonowaniu lokalu, czyli zapewnieniu opłat czynszowych i za media. Dziewczyny z chęcią dzielą się wiedzą i doświadczeniem, a przy tym cieszą się, gdy podobne inicjatywy rodzą się w innych miastach w Polsce.

Katarzyna Wala - antropolożka społeczna, animatorka kultury, współtwórczyni Mobilnego Dom Kultury Wilczak, autorka projektów artystycznych na poznańskim Szelągu. To poznanianka, która działa na rzecz społeczności lokalnych i równości.

Rzeczniczka dialogu międzypokoleniowego, tropi zapomniane tradycje. Zainicjowała odrodzenie poznańskiego zwyczaju Parad Sobótkowych na Warcie. Popularyzatorka herstorii. Twórczyni ruchu Bloomerki - grupa rekonstrukcji herstorycznej, który poprzez pierwsze kobiece spodnie i rower przypomina o dwóch XIX-wiecznych symbolach emancypacji kobiet. Współtwórczyni patchworkowego Kolektywu Spódnica Wolności/Skirt of Life promującego symbol kobiecej solidarności. Autorka wystaw i instalacji na poznańskich podwórkach. Mama Wiktorii i Kai, z którymi na rowerze przemierza świat. O sobie mówi: "Moja potrzeba tworzenia wynika z obserwacji rzeczywistości i rodzących się potrzeb. Kiedy widzę, że coś nie działa, zastanawiam się, jak mogę to naprawić. Wyrażam siebie poprzez działanie. Współtworzenie. Czasami jestem iskrą, która rozpala ogień, a czasami tą, która podtrzymuje żar."
"Rakujemy jak chcemy" - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski. Założycielki, które same pokonały raka piersi, pokazują jak doświadczać choroby nowotworowej na swoich warunkach, nie rezygnując z siebie.

Stowarzyszenie RakujeMY jak chcemy działa w Poznaniu od 2021 roku. Dziewczyny angażują się we wszelkie inicjatywy, które mają uczynić łatwiejszym czas leczenia raka. Członkinie Stowarzyszenia uczą, jak zadbać o siebie. W sensie medycznym - dzielą się doświadczeniami oraz wspierają wymianę informacji. Sporo uwagi poświęcają również dobremu samopoczuciu oraz atrakcyjnemu wyglądowi chorujących kobiet. Te wszystkie sfery są niezwykle ważne dla osób, które zmagają się z rakiem, zwłaszcza gdy ten zmienia wygląd, odbiera siły i nadzieję. Dziewczyny organizują grupy wsparcia i są aktywne w mediach społecznościowych oraz internecie, pomagają w aktywizacji społecznej i zawodowej chorujących kobiet. Robią wszystko, by te czuły się zaopiekowane, ważne, nie rezygnowały z życia i marzeń na przyszłość. Ważnym obszarem aktywności Stowarzyszenia jest profilaktyka i edukacja. Członkinie Stowarzyszenia propagują badania i promują aktywny, zdrowy styl życia.

"Tęczowe Seniorki" - energetyczne rezydentki Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Znane poznanianki, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją. Żyją międzypokoleniowo - czule czytają dzieciom bajki i bawią młodzież w teledyskach. To superbohaterki, które ubarwiają pejzaż miejski swoimi happeningami.

Tęczowe Seniorki są rezydentkami Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Są energiczne, zawsze uśmiechnięte i jak sama nazwa wskazuje - tęczowe! Każda z nich, niczym superbohaterka, ma przypisany strój w konkretnym kolorze tęczy - czerwonym, niebieskim, zielonym, fioletowym, żółtym i pomarańczowym. Tęczowe Seniorki brały udział w kilku akcjach artystycznych m.in "Nitką do tęczy", podczas której wyszywały dużą tęczową flagę a przed świętami wielkanocnymi w witrynach siedziby "Fundacji" tworzyły tęczowe pisanki. Zrobiły furorę na Marszu Równości w Poznaniu i paradzie świętomarcińskiej. W walentynki odwiedziły dwie kochające się dziewczyny, dyskryminowane przez sąsiadów. Brały udział w teledysku do utworu ,,Suszy" poznańskiego duetu Córy. A na Youtube czytały dzieciom ,,Tęczowe bajki".

Magda Szewciów - trenerka samoobrony i asertywności WENDO skierowanych dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".

Magda Szewciów, certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, a także moderatorka procesów Design Thinking w obszarze innowacji społecznych. Z wykształcenia pedagożka i animatorka społeczno-kulturowa. Jako trenerka zajmuje się edukacją z zakresu asertywnej komunikacji, różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy (w tym seksualnej) i przeciwdziałania dyskryminacji. Wspiera kluby, kolektywy i grupy organizacyjne wydarzeń kulturalnych w tworzeniu bezpieczniejszej przestrzeni jako metody przeciwdziałania molestowaniu w przestrzeni publicznej, przemocy seksualnej i dyskryminacji. To aktywistka feministyczna i queerowa. Była członkinią Stowarzyszenia Kobiet Konsola, współorganizowała poznańskie Manify i poznańskie Marsze Równości. Z jej inicjatywy powstał projekt "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta" i powstał szlak poznańskich konspiratorek. Dla chłopców w wieku szkolnym wymyśliła - SZTAMY, działania antyprzemocowe.

Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki. Można je zobaczyć na oficjalnej stronie inicjatywy: poznan.pl/poznanianki oraz na miejskich kanałach w mediach społecznościowych.

Październik będzie miał w Poznaniu wiele kobiecych akcentów. Częścią projektu będzie organizacja pierwszego - Poznańskiego Tygodnia Kobiet. Szczegółowo o tym, co się będzie działo w Poznaniu między 17 a 24 października, poinformujemy wkrótce.

WZiSS/AW

sieci społecznościowe