Poznańska koszykówka czekała 22 lata, żeby drużyna ze stolicy Wielkopolski grała w najwyższej klasie rozgrywkowej w finale. Poprzednio zdarzyło się to w 2004 roku i była to również drużyna AZS Poznań, która zajęła wówczas 2. miejsce. Ostatni, a zarazem jedyne mistrzostwo, zdobyły w 1978 roku.
Poznanianki nie były faworytkami w konfrontacji w koszykarkami z Gorzowa. Te w zeszłym roku zakończyły sezon na 2. miejscu, a w tym po części zasadniczej były najlepsze. W 22 meczach schodziły pokonane z parkietu zaledwie trzy razy. Wygrały też w tej części rozgrywek oba mecze z drużyną ze stolicy Wielkopolski.
Przełomowy był drugi mecz półfinału, kiedy na boisku rywalek poznańskie koszykarki wygrały 69:74. Na własnym parkiecie, w meczu numer 3, zdemolowały Gorzowianki, pokonując je różnicą aż 29 punktów - 85:56. Po tym spotkaniu Enea AZS Politechnika Poznań prowadziła 2:1 w rywalizacji do trzech zwycięstw. Kropkę "nad i" można było postawić w czwartym pojedynku, ale tak się nie stało. Zespół z Gorzowa doprowadził do remisu 2:2 i o awansie do finału zdecydować miał piąty pojedynek.
Poznanianki po raz kolejny pokonały na wyjeździe zespół z Gorzowa, prowadząc przez niemal całe spotkanie. Ostatecznie były lepsze o 20 punktów, a mecz zakończył się rezultatem 60:80.
O złoto zagrają z Lotto AZS UMCS Lublin, która w trzech meczach pokonała 1KS Ślęza Wrocław. Drużyna z Lublina w sezonie zasadniczym zajęła 2. miejsce w Orlen Basket Lidze i w związku z tym to rywalki ze wschodu Polski dwa pierwsze mecze rozegrają u siebie - 14 i 15 kwietnia. Później rywalizacja przeniesie się do Poznania, gdzie trzeci mecz rywalizacji odbędzie się w sobotę, 18 kwietnia. Kolejny w stolicy Wielkopolski zaplanowano na następny dzień - niedzielę, 19 kwietnia, a ewentualne, decydujące piąte spotkanie ponownie zostanie rozegrane w Lublinie.
RB