POZNAŃSKIE ŚWIĘTO PLONÓW

Prezydent Miasta Poznania zaprasza poznaniaków i gości w niedzielę, 7 września, na "Święto Plonów". Poznańskie dożynki odbędą się na terenie Wielkopolskiej Giełdy Rolno - Ogrodniczej w Poznaniu, ul. Franowo 1.

Podczas "Święta Plonów" będzie można obejrzeć wyroby rękodzieła artystycznego: kowalstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, hafciarstwa, wyrobów ze sklejki, rzeźby w drewnie, wyrobów ze sznurka. Będzie można również kupić i degustować wyroby Mleczarni Naramowice oraz wypieki cukiernicze i piekarnicze rzemieślników z Wielkopolskiego Cechu Cukierników i Piekarzy. Prezentowana będzie także wystawa maszyn rolniczych.
Program uroczystości:
godz. 13.00 - Msza św.
godz. 14.00 - Poświęcenie sztandaru WGRO
godz. 14.30 - Obrzędy dożynkowe - m.in.wystąpi zespół Pieśni i Tańca "Polanie" z Trzcianki
godz. 15.50 - Występ Kapeli znad Baryczy
godz. 16.30 - Pokazy Państwowej Straży Pożarnej
W Poznaniu 9.037 ha powierzchni to użytki rolne, 7.123 ha stanowią grunty orne, 516 ha sady, 419 ha pastwiska i 883 ha łąki. Największa koncentracja użytków rolnych występuje na Nowym Mieście i Starym Mieście. Na 7.123 ha uprawia się zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, warzywa gruntowe i inne. Uprawą warzyw zajmuje się 200 gospodarstw. Intensywną produkcję ogrodniczą w szklarniach i tunelach ogrzewanych o powierzchni 130.000 m2 prowadzi 170 producentów kwiatów i warzyw. W Poznaniu utrzymuje się 6.500 sztuk trzody chlewnej, 530 sztuk bydła i 90 koni.
Poznań znany jest w całym kraju z Wielkopolskiej Giełdy Rolno - Ogrodniczej we Franowie, działającej od 1992 roku. Poznańska giełda to pierwszy w kraju rynek hurtowy owoców, warzyw, kwiatów oraz artykułów spożywczych, spełniający standardy obowiązujące w Unii Europejskiej. Codzienne, całodobowe dostawy towarów z różnych stron kraju i świata, dogodny dojazd, doskonała nawierzchnia, liczne miejsca parkingowe, windy i rampy do załadunku i wyładunku towarów, całodobowa ochrona obiektów itp.zapewniają każdemu klientowi WGRO S. A. idealne warunki do zaopatrzenia się w pełen asortyment płodów rolnych i przetworów owocowo - warzywnych, kwiatów oraz towarów spożywczych. Na podkreślenie zasługuje fakt pozytywnego oddziaływania WGRO na restrukturyzację i rozwój gospodarstw rolnych w Wielkopolsce i w Poznaniu.