POZNAŃSKIE ŚWIĘTO PLONÓW

W niedzielę, 27 sierpnia o godzinie 13.00 na terenie Wielkopolskiej Giełdy Rolno - Ogrodniczej w Poznaniu, przy ul. Franowo rozpoczną się uroczystości z okazji "Święta Plonów".
Poznańskie dożynki zainauguruje Msza św. Następnie, w programie obrzędowym wystapi Zespół Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy" z Nietążkowa. Będzie można również posłuchać Kapeli Podwórkowej "Nasza Eka" oraz Orkiestry Zbigniewa Pawlaka. Organizatorzy zapowiadają również wiele innych atrakcji.
Miasto Poznań to dla większości mieszkńców prężne centrum finansowe, ważny w kraju ośrodek handlu, kultury i nauki. Tymczasem w Poznaniu 9.829 ha powierzchni to uzytki rolne: 8.104 ha stanowią grunty orne, 925 ha sady, 80 ha pastwiska i 720 ha łąki. Największa koncentracja użytków rolnych występuje na Nowym Mieście: w Spławiu, Garaszewie, Pokrzywnie, Krzesinach, Minikowie, Starołęce i Głuszynie oraz na Starym Mieście: w Morasku i Radojewie. Na 8.210 uprawia się zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki oraz warzywa gruntowe. Uprawą warzyw w mieście zajmuje się ponad 200 gospodarstw. W Poznaniu w gospodarstwach indywidualnych prowadzi się chów 7.150 sztuk trzody chlewnej, 30 sztuk owiec, 530 sztuk bydła, w tym 200 krów oraz 40.000 sztuk drobiu.
Najmniejsze gospodarstwa w mieście mają obszar pow. 1 ha, a największe przekraczają 100 ha. W 7 gospodarstwach na terenie Nowego Miasta działają przetwórnie warzyw.
Poznań znany jest w całym kraju z wielkopolskiej Giełdy Rolno - Ogrodniczej, która rozpoczęła działalność w 1992 r. To pierwszy w kraju rynek hurtowy owoców, warzyw, kwiatów oraz artykułów spożywczych spełniający standardy obowiązujące w Unii Europejskiej.