Pracownicy urzędu dostarczą poznaniakom decyzje podatkowe

Już po raz 17. Urząd Miasta Poznania organizuje akcję doręczania mieszkańcom listów z wymiarem podatku od nieruchomości. Wszyscy urzędowi doręczyciele będą wyposażeni w środki ochrony osobistej, co zapewni bezpieczeństwo sanitarne zarówno im, jak i adresatom. Akcja rozpocznie się w czwartek, 20 stycznia i potrwa do 21 lutego.

Widok na Stare Miasto z lotu ptaka. Na pierwszym planie dachy kamienic, na drugim wieża ratusza. - grafika artykułu
Pracownicy urzędu dostarczą poznaniakom decyzje podatkowe, fot. W. Mania.

W tym roku do doręczenia na terenie miasta będzie 130 tys. sztuk korespondencji. Ponadto 31 tys. listów zostanie wysłanych do odbiorców spoza Poznania.

- Niezaprzeczalnym atutem akcji jest możliwość odebrania decyzji podatkowej bez wychodzenia z domu  -  mówi Zbigniew Talarczyk, zastępca dyrektora Wydziału  Obsługi Urzędu UMP. - Korespondencja będzie doręczana od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 - 20:00. Każdy urzędnik podejmie co najmniej trzy próby osobistego dostarczenia listu, gdy się to nie uda, decyzja zostanie wysłana za pośrednictwem operatora pocztowego.

Wszyscy urzędowi doręczyciele zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej, takie jak  maseczki, preparaty do dezynfekcji rąk oraz rękawiczki. Zapewni to bezpieczeństwo sanitarne zarówno im, jak i adresatom. 

- Decyzje podatkowe są wydawane za potwierdzeniem odbioru. Ze względu na pandemię koronawirusa zwracamy się z prośbą do mieszkańców o użycie własnego długopisu - podkreśla zastępca dyrektora Wydziału  Obsługi Urzędu. 

Jak dodaje Zbigniew Talarczyk, skuteczność doręczania decyzji co roku jest bardzo wysoka i przekracza 90 proc. Ponadto dostarczanie mieszkańcom listów z wymiarem podatku od nieruchomości przez pracowników urzędu przekłada się na wymierne oszczędności dla Miasta, które sięgają nawet 60 proc. kosztów tradycyjnej wysyłki. 

Taki sposób doręczania decyzji jest też korzystny dla mieszkańców, gdyż aż trzykrotne próby doręczenia korespondencji, podejmowane w różnym czasie, zwiększają możliwość zastania adresata w domu, a więc zwalniają odbiorców z konieczności odbierania przesyłek z urzędów pocztowych, co jest zarówno bardziej bezpieczne w czasach pandemii oraz oszczędza czas.

W tym roku do korespondencji oprócz decyzji podatkowej dołączone będą ulotki informacyjne o przejęciu przez Miasto Poznań odbioru, zagospodarowania i recyklingu odpadów oraz promujące składanie deklaracji oraz płacenie opłat i podatków online.

Na żądanie podatnika doręczyciele zobowiązani są do przedstawienia identyfikatora służbowego.

W tegorocznej akcji weźmie udział w ok. 100 pracowników urzędu.

 JZ