Przemysław Terlecki dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Prezydent Miasta Poznania powierzył Przemysławowi Terleckiemu misję kierowania Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Przemysław Terlecki to poznański dziennikarz, znany też jako organizator wielu przedsięwzięć związanych z pamięcią historyczną
Przemysław Terlecki to poznański dziennikarz, znany też jako organizator wielu przedsięwzięć związanych z pamięcią historyczną

Nominację poprzedziło dwukrotne postępowanie konkursowe. Pierwsze z nich, w trakcie którego z rywalizacji wycofał się dotychczasowy dyrektor WMN Tomasz Łęcki, nie zostało rozstrzygnięte. Podczas drugiego konkursu już w pierwszym głosowaniu Przemysław Terlecki uzyskał 4 z 6 głosów i tym samym komisja konkursowa pod przewodnictwem Justyny Makowskiej, dyrektor Wydziału Kultury rekomendowała prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi jego kandydaturę na stanowisko dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Przemysław Terlecki to poznański dziennikarz radiowy i telewizyjny, znany też jako organizator wielu przedsięwzięć związanych z pamięcią historyczną i jako twórca scenariuszy inscenizacji oraz innych wydarzeń masowych. Reprezentując stronę kościelną, pełnił funkcję koordynatora oficjalnych, centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski oraz początków Państwa Polskiego, współorganizując między innymi obradujące w Poznaniu Zgromadzenie Narodowe (wspólne posiedzenie obu izb parlamentu), a także uroczystości na Stadionie Miejskim, których punktem kulminacyjnym był musical "Jesus Christ Superstar". Ostatnio, jako pełnomocnik wojewody wielkopolskiego, odpowiadał za przygotowanie i zorganizowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- Od lat noszę w sobie pragnienie opowiedzenia całej Polsce o naszej największej dumie, absolutnie unikalnej historii - o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Teraz otwiera się niepowtarzalna okazja, aby zrobić to w sposób spektakularny, nowoczesny i atrakcyjny, budując nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Placówkę, która winna stać się okrętem flagowym Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jedną z głównych atrakcji turystycznych Poznania, z ponad stutysięczną publicznością. Siłą WMN jest opowiadana w jego pięciu oddziałach historia oraz pracujący tam ludzie - mówi Przemysław Terlecki.

Odpowiadając na ogłoszenie konkursowe, Przemysław Terlecki przedstawił całościowy program rozwoju i funkcjonowania WMN na lata 2020-2026. W centrum zaprezentowanego komisji konkursowej programu znalazło się pozyskanie środków i budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz dokończenie trwającej obecnie modernizacji Fortu VII. Wyzwaniem dla przyszłego dyrektora będzie także znalezienie większej, bardziej funkcjonalnej siedziby dla Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 oraz poszerzenie terenu ekspozycyjnego dla Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

Zwiększenie rozpoznawalności marki Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pozyskanie nowych, strategicznych partnerów społecznych i biznesowych, rozwój komunikacji z młodą publicznością, szczególnie poprzez media społecznościowe, zwiększenie i uatrakcyjnienie obecnej oferty edukacyjnej - to kolejne, kluczowe zapisy Programu. Nowy dyrektor zapowiada także dużą otwartość na pomysły wykwalifikowanej kadry muzeum oraz pozostawanie w ciągłym dialogu z pracownikami.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wywodzi się z utworzonej w 1962 roku instytucji, która w okresie ostatnich 53 lat wielokrotnie zmieniała nazwę, profil działalności oraz organizatora, a od 1993 roku jest instytucją kultury, dla której organizatorem jest Miasto Poznań. W jej skład wchodzą oddziały: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII oraz Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 usytuowane w dawnym Zamku Cesarskim. W zarządzie muzeum znajduje się też schron przeciwatomowy dla władz miasta Poznania w Krzyżownikach.

WK/AW