Remont torowiska na Dąbrowskiego od 18 maja

W sobotę - 18 maja, po zakończeniu prac remontowych na ulicy Hetmańskiej - na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 1, 7 i 11. Tego samego dnia rozpocznie się naprawa rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Spowodowane tymi pracami zmiany w komunikacji na Jeżycach potrwają przez 3 tygodnie. Inaczej będą kursować tramwaje linii nr 2, 8 i 18, autobusy linii nr 164 i 191 oraz linii nocnych nr 216, 226, 219 i 258. Zmiany zostaną wprowadzone także na liniach turystycznych.

Skrzyżowanie ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego - grafika artykułu
W sobotę, 18 maja rozpocznie się naprawa rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego fot. MPK

W piątek, 17 maja, zakończy się trwająca obecnie naprawa rozjazdów na węźle tramwajowym Głogowska/ Hetmańska. Kilka dni temu przywrócono już także stałą organizację ruchu na skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej i Kolejowej, a znajdujący się wcześniej w złym stanie technicznym przejazd torowy został wyremontowany.

Od soboty, 18 maja ruszają natomiast prace na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Były one konieczne w związku ze złym stanem technicznym rozjazdów. Ich termin zaplanowano tak, by skończyły się przed sezonem letnim, podczas którego planowany jest remont - także znajdujących się w złym stanie - rozjazdów i torowiska na węźle Most Dworcowy.

Zmiany kursowania tramwajów i autobusów

Remont na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego uniemożliwią ruch tramwajów zarówno na ulicy Dąbrowskiego (od mostu Teatralnego do Żeromskiego), jak i na Kraszewskiego (od Dąbrowskiego do Zwierzynieckiej). Z tego powodu zmienionymi trasami będą kursować tramwaje linii nr 2, 8 i 18.

"Dwójką" będzie można dojechać na Jeżyce do przystanku Starego ZOO, gdzie będzie kończyć (i rozpoczynać) trasę. "Ósemka" z Ogrodów pojedzie przez Przybyszewskiego, Grunwaldzką i Roosevelta do mostu Teatralnego i dalej stałą trasą, natomiast "osiemnastka" przez Przybyszewskiego i Grunwaldzką w kierunku most Dworcowego (i dalej stałą trasą).

Podczas planowania układu linii na czas prowadzonych prac remontowych analizowano możliwość poprowadzenia linii tramwajowej nr 2 "pętlą uliczną" - od ul. Zwierzynieckiej, przez Kraszewskiego do Dąbrowskiego w kierunku mostu Teatralnego. Takie rozwiązanie spowodowałoby jednak wydłużenie prac aż o 2 tygodnie z uwagi na konieczność ich prowadzenia "pod ruchem". Dlatego podjęto decyzję o skierowaniu "dwójki" do przystanku Stare ZOO. Tam tramwaj będzie wykonywał manewr tzw. "trójkątowania", czyli nawracania w celu rozpoczęcia kursu w kierunku Dębca.

Żeby zapewnić komunikację na Jeżycach, zmienionymi trasami będą kursować autobusy linii nr 164 i 191. Chcąc dojechać z Ogrodów w rejon rynku Jeżyckiego, będzie można się przesiąść na przystanku tramwajowo-autobusowym Żeromskiego z jednej z kilku linii tramwajowych na autobus linii nr 191, który pojedzie przez Dąbrowskiego i Kościelną. Natomiast autobus linii nr 164 zapewni dojazd w rejon ulic Zwierzynieckiej, Kraszewskiego (od strony centrum) oraz w rejon ulic Zeylanda, Zwierzynieckiej, Roosevelta i  Dąbrowskiego (jadąc od strony Grunwaldu).

Inaczej pojadą także autobusy obsługujące linie nocne oraz linie turystyczne nr 100 i 102.

Tramwaje i autobusy zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasach objazdowych.

Organizacja ruchu

Od nocy z 17 na 18 maja do 7 czerwca w związku z wymianą elementów torowiska tramwajowego w rejonie skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Kraszewskiego oprócz zmian komunikacji zbiorowej niezbędne będą także zmiany w organizacji ruchu ogólnego. Na tym skrzyżowaniu wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy ulicą Dąbrowskiego - od centrum w stronę ul. Żeromskiego. Nie będzie możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Dąbrowskiego/Kraszewskiego w stronę centrum oraz skrętu w  ul. Kraszewskiego.

Objazd zamkniętego odcinka ul. Dąbrowskiego wyznaczono:

  • od strony zachodniej - ul. Kościelną, Poznańską i Kochanowskiego;
  • od strony ul. Kraszewskiego - ul. rynek Jeżycki i Prusa.

Ponadto, z uwagi na przebudowę sieci gazowej, w dniach od 18 maja do 7 czerwca zwężane będą kolejne, niewielkie odcinki jezdni i chodnika w ciągu ul. Kraszewskiego od ul. Bukowskiej do ul. Dąbrowskiego. Prędkość maksymalna pojazdów w rejonie prac będzie ograniczona do 30 km/h, a ruch pieszy może odbywać się z ograniczeniami, po kładkach lub drugą stroną ulicy. Utrzymany zostanie dojazd i dojście do posesji.

Więcej informacji na stronach MPK i ZTM.

MIR, MPK, ZTM

Załączniki