Remonty chodników w 2021 roku

Ponad 50 chodników zostanie wyremontowanych w najbliższych miesiącach na terenie miasta. Dzięki temu piesi będą mogli wygodniej i bezpieczniej poruszać się po Poznaniu. Na kilku ulicach jesienią pojawi się również zieleń. 

Galeria zdjęć chodników, które będą w tym roku remontowane - grafika artykułu
Tak obecnie wygląda chodnik przy ul. Podolskiej fot. ZDM

- Prawie 10 milionów złotych przeznaczymy w tym rok na remonty kilkudziesięciu chodników w różnych częściach Poznania. Ponad 4 miliony zł z tej kwoty pochodzi z wpływów ze strefy płatnego parkowania i dzięki temu sfinansowane będą remonty chodników na Starym Mieście, Jeżycach, Wildzie i Łazarzu, czyli tam gdzie funkcjonuje strefa. To realna, oprócz uspokojenia ruchu, korzyść z wprowadzenia uporządkowanego parkowania - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- Przy wyborze konkretnych miejsc i zakresie prac ściśle współpracujemy z radami osiedli. To lokalne samorządy, które są najbliżej mieszkańców, znają bowiem najlepiej ich potrzeby i mają do swojej dyspozycji środki finansowe - dodaje Ireneusz Woźny zastępca dyrektora ZDM.

Prace będą prowadzone we wszystkich częściach Poznania - w centrum, przy głównych trasach, ale też i na oddalonych od niego osiedlach i lokalnych uliczkach. Wśród zaplanowanych remontów można wymienić m.in. te na: ul. Naramowickiej (od ul. Bożydara do torów kolejowych), ul. Opolskiej (od ul. Sempołowskiej do ul. Jarzębowej), ul. Roboczej (od ul. Sikorskiego po przystanek ZNTK - po wschodniej stronie), ul. Pamiątkowej (obustronnie od ul. 28 Czerwca 1956 roku po ul. Madalińskiego), ul. Szczepankowo (kontynuacja wcześniej prowadzonych prac od ul. Gospodarskiej), ul. Smolnej (również kontynuacja wcześniejszych prac), ul. Śremskiej (od ul. Piłsudskiego po ul. Dolską), ul. Podolskiej (obustronnie na całej długości), ul. Sołtysiej (kontynuacja prac), ul. Grobla (od ul. Mostowej w kierunku ul. Łaziennej) czy Limanowskiego (od Drużbickiej do Jarochowskiego strona południowa).

Oprócz tego prowadzone będą remonty na ulicach objętych strefą płatnego parkowania, za środki pochodzące od parkujących tam kierowców. To ponad 4 miliony złotych. Cztery rady osiedla rozdysponowały dodatkowo tę kwotę na remonty chodników na następujących ulicach: Małeckiego (pomiędzy ul. Gąsiorowskich, a ul. Strusia), placu Asnyka, Umińskiego (od ul. Garczyńskiego po ul. Kosińskiego) oraz ul. Łąkowej (od ul. Kwiatowej po ul. Krakowską), gdzie od jesieni, po wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu, piesi mogą korzystać z całej szerokości chodników.

W ramach prowadzonych prac nie tylko wymieniana będzie zniszczona nawierzchnia, ale tam gdzie jest to możliwe, obniżane będą krawężniki przy przejściach dla pieszych. Osoby starsze, czy rodzice z małymi dziećmi, będą mogli wygodniej i bezpieczniej poruszać się po mieście. Dodatkowo, jesienią planowane są prace w zakresie zieleni m.in. na ul. Małeckiego, Limanowskiego, Umińskiego. Dzięki wprowadzonym zmianom w sposobie parkowania, w ramach strefy płatnego parkowania, na szerokich chodnikach pojawią się nowe drzewa i krzewy.

Prace remontowe rozpoczną się najbliższych tygodniach i potrwają aż do później jesieni.

RB, ZDM

sieci społecznościowe