Rocznica Powstania Wielkopolskiego - obchody w Poznaniu
Przyjazd Paderewskiego
Dzień przed rocznicą wybuchu po raz kolejny odbędzie się inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Od ponad 20 lat przyciąga ona wielu poznaniaków. Ma przypominać, z jakim entuzjazmem późniejszy premier Polski został wówczas przyjęty.
Inscenizacja rozpocznie się w środę, 26 grudnia, o godzinie 16.00, wjazdem na dworzec parowozu z zabytkowymi wagonami. Paderewski zostanie powitany śpiewem patriotycznych pieśni i, z racji świątecznego czasu, także kolęd.
W tym roku przygotowano dodatkową atrakcję - ok. godz.17 odbędzie przejazd z Mistrzem Paderewskim zabytkowym pociągiem na trasie Poznań-Swarzędz-Poznań. Będzie okazja, żeby zrobić sobie "selfie z Mistrzem". Bilety na przejażdżkę w cenie 5 zł dostępne będą wyłącznie w kasie na Dworcu Letnim.
27 grudnia
Główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila zadumy i wspólne złożenie kwiatów "od władz ziemi Wielkopolskiej" przy grobie generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Kwiaty złożą m.in.: Jacka Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania i Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Uroczystości przy pomniku rozpoczną się o godzinie 11:00. W uroczystościach, oprócz władz Miasta, samorządowych i wojewódzkich, wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na Mszę Świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą o godz. 12.45. odprawi biskup Grzegorz Balcerek.
W trakcie pochodu zostaną złożone wspólne wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Plac Wolności
Od godziny 16.00 w zaaranżowanym obozie powstańczym na Placu Wolności, wzorem lat ubiegłych, powstanie studio fotograficzne, gdzie dzięki technologii GreenBox, znanej z produkcji filmowych, każdy chętny zostanie umieszczony na oryginalnej fotografii z czasów Powstania. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie możliwość stanąć w towarzystwie prawdziwych Powstańców.
Każda z osób biorących udział w obchodach będzie miała możliwość stworzenia swojej własnej pamiątki w formie fotografii drukowanej przez tzw. fotobudkę. Zdjęcie będzie przygotowane w specjalnym rocznicowym layoucie.
Odwiedzający plac będą mogli się również sfotografować z trzema postaciami bohaterów Powstania - Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to naturalnych wymiarów podświetlone figury, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przy pomocy na przykład telefonu komórkowego. Przybywających będzie witał interaktywny hologram Powstańca.
Goście będą się mogli rozgrzać grochówkę oraz spróbować specjalnie upieczonego, z okazji obchodów, "chleba powstańczego" z pamiątkową opaską rocznicową.
Będzie można wziąć również udział w specjalnie zainscenizowanej grze typu "escape room" pod nazwą "Skaut". Na Placu pojawi się również replika pojazdu pancernego ERHARDT z 1919 roku oraz jej rekonstruktor, Stanisław Ornoch. Działać będzie także poczta powstańcza, obsługiwana przez rekonstruktorów, gdzie za darmo będzie można wysłać kartkę z reprodukcją obrazu Leona Prauzińskiego i okolicznościową pieczęcią. Miłośnicy klocków Lego będą mogli podziwiać makietę autorstwa Bartosza Borowiaka - zdobycie Ławicy, przyjazd Mistrza Paderewskiego oraz Hotel Bazar. Wystawie towarzyszył będzie film przedstawiający ożywione elementy makiet.
W okolicach Placu Wolności, przy Muzeum Narodowym, stanie krwiobus oznaczony powstańczym banerem. W godzinach od 12:00 do 17:00 w hołdzie bohaterom powstańcom będzie można oddać swoją krew.
Bieg Powstania Wielkopolskiego
Wieczorem około 1500 biegaczy weźmie udział w biegu Powstania Wielkopolskiego na dystansie 10 kilometrów. Wystartuje on z poznańskiego Placu Wolności o godz. 19:00. Trasa biegu połączy miejsca związane z powstaniem: m.in. oprócz Pl. Wolności, ulice Ratajczaka i Taczaka, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz hotel Bazar. Na trasie pojawią się atrakcje i rekonstruktorzy.
Koncert w Auli
W tym samym czasie, w Auli UAM rozpocznie się koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znajdą się m.in. pieśni powstańcze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego
W dniu 99. rocznicy wybuchu Powstania od 10:00 do 16:00 oraz od 17:30 do 19:00 będzie można zwiedzić nową ekspozycję Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia bilety będą w promocyjnych cenach - normalny 5zł, ulgowy2 zł.
W przerwie pomiędzy godzinami zwiedzania, od 17:00 do 17:30, przed Odwachem na Starym Rynku odbędzie się inscenizacja walk powstańczych z udziałem Grup Rekonstrukcji Historycznej Grolman, Warta i 7DAK.
O godzinie 13:00 oraz 17:30 będzie można skorzystać z wycieczki "Śladami Powstania Wielkopolskiego". Początek na Starym Rynku przed Ratuszem, zakończenie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Czas trwania - ok. 2 godz. Wycieczki prowadzone są w konwencji "free walking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacery odbędą się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników.
Ryszard Bączkowski/biuro prasowe