Rozpoczęło się V Forum Rozwoju Miast

Jaka była rola kapitału społecznego, lokalnej gospodarki i władz samorządowych w walce z koronawirusem? Które rozwiązania sprawdziły się i z powodzeniem wpisały się w dalsze funkcjonowanie miast? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy Forum Rozwoju Miast. W środę to międzynarodowe wydarzenie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Galeria zdjęć przedstawia relację online z Forum Rozwoju Miast. - grafika artykułu
Rozpoczęło się V Forum Rozwoju Miast.

Hasłem przewodnim jubileuszowej odsłony jest "Świadomość jako źródło nowych (?) trendów". 

- Forum jest dla nas okazją do zaprezentowania najciekawszych i najbardziej wartościowych rozwiązań z zagranicy i kraju. Podczas dwóch dni pełnych debat i prelekcji uczestnicy mają okazję do wymiany wiedzy i dobrych praktyk. W tym roku skupiamy się na kilku obszarach tematycznych: idei 15-minutowego miasta, technologicznych rozwiązaniach ułatwiających życie w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii cyrkularnej oraz ekonomii obwarzanka, a także na społeczności lokalnej jako źródle odporności - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Czas kryzysu nie jest jedynie okresem zmniejszenia aktywności społecznej i ekonomicznej w miastach. Związane z nim ograniczenia wymuszają na włodarzach przyspieszenie wdrażania innowacji i rozwiązań, między innymi w zakresie cyfryzacji, zagospodarowania przestrzennego, świadczenia usług publicznych. Powodują uważniejsze spojrzenie na kwestię ochrony środowiska i dostępności do infrastruktury błękitno-zielonej. Drastycznie ograniczona mobilność sprawiła, że pandemia była testem potencjału drzemiącego wewnątrz miast, w ich układzie, zasobach niematerialnych, w przedsiębiorstwach i organizacjach zlokalizowanych na ich terenie, ale przede wszystkim w mieszkańcach. 

Wydarzenie rozpoczęło się od debaty pt. "Skąd się bierze siła naszych miast?" z udziałem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania oraz przedstawicieli władz miast partnerskich stolicy Wielkopolski - Hanoweru (Niemcy), Raanan (Izrael) oraz Jyvaskyla (Finlandia). 

- Pandemia była największym kryzysem z jakim przyszło się nam mierzyć, przynajmniej jeżeli chodzi o ostatnie 30 lat, ale dla mnie był to także czas wielkiej solidarności. Wszyscy staliśmy jednym frontem próbując się zmierzyć z nowym wrogiem - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Byłem pod wrażeniem, z jak dużym odzewem ze storny mieszkańców i przedsiębiorców spotkał się nasz apel o pomoc. W krótkim czasie udało się zebrać 12 mln zł. Niektóre osoby miały kontakty z sektorem prywatny, dzięki czemu byli w stanie dostarczyć wyposażenie dla szpitali czy domów pomocy społecznej. Otrzymaliśmy też wsparcie od naszego miasta partnerskiego w Chinach, czyli Shenzhen. Kilka miesięcy temu skontaktowaliśmy się również ze współpracownikami z Izraela, aby omówić kwestię organizacji akcji szczepień. Możliwość korzystania z doświadczenia różnych miast i krajów jest dla mnie wspaniałym przykładem solidarności - dodał. 

Porozmawiajmy o mieście po pandemii

Tematyka tegorocznej edycji Forum koncentruje się wokół trendów miejskich, które rozprzestrzeniły podczas pandemii. Mowa jest również o rozwijających się obecnie z dużą intensywnością ruchach miejskich i oddolnych inicjatyw - takich jak ekonomia obiegu zamkniętego, "locavore" (lokalne wytwarzanie i spożywanie żywotności) i postwzrost. 

Pierwszego dnia Forum (13.10) można było dowiedzieć się m.in. jak Raanana i Rennes wykorzystują technologię  do dbania o bezpieczeństwo, komfort, potrzeby edukacyjne, kulturalne i komunikacyjne mieszkańców - szczególnie w czasach pandemii okazała się ona niezbędna, aby miasta mogły funkcjonować. Sélène Tonon, radna miasta Rennes opowiedziała o tym, jak Muzeum Sztuk Pięknych w Rennes rozwinęło kontakty z odwiedzającymi przez media społecznościowe. 

Drugiego dnia Forum (14.10) wśród zaproszonych gości są m.in. Kate Raworth, autorka książki "Ekonomia Obwarzanka", która opowie o siedmiu sposobach myślenia o ekonomii XXI wieku czy też Ronni Kahn, australijska aktywistka. Wyjaśni on, jak skutecznie zwalczać marnotrawstwo żywności, dostarczając ją jednocześnie ludziom jej potrzebującym. Z kolei Carolyn Steel, autorka "Sitopii" zwróci uwagę na nierozerwalny związek pomiędzy jedzeniem a naszym życiem codziennym, a Georg Hubmann, doktorant w Katedrze Urbanistyki i Zrównoważonego Planowania Urbanistycznego na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie opowie o tym, czym są cyrkularne systemy miejskie. 

Forum można wysłuchać w języku polskim i angielskim. Wydarzeniu towarzyszy również tłumacze migowi. Całość jest transmitowana online na platformie PPV - spotkania można obejrzeć po zarejestrowaniu się na stronie: forumrozwojumiast.poznan.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach: forumrozwojumiast.poznan.pl/2021 oraz FB.

JZ

sieci społecznościowe