Rusza całodobowy punkt profilaktyki intymnej

Punkt czynny 24 godziny na dobę i dostępny dla wszystkich poznanianek rusza w poniedziałek. Pierwszy w Poznaniu Punkt Profilaktyki Intymnej działać będzie przy ul. Święty Marcin 58/64. 

Gabinet będzie mieścił się przy ul. Święty Marcin - grafika artykułu
Gabinet będzie mieścił się przy ul. Święty Marcin

Utworzenie Punktu poprzedzone było analizą dostępności do usług ginekologicznych oraz zdrowotnych z zakresu profilaktyki intymnej. W trakcie spotkań konsultacyjnych opracowano zakres funkcjonowania gabinetu czynnego 24 godziny na dobę, który  będzie równocześnie pierwszym w Poznaniu Punktem Profilaktyki Intymnej w pełni dostępnym dla wszystkich mieszkańców Poznania - w tym również osób niezamożnych i nieubezpieczonych.

Z usług dostępnych bezpłatnie w Punkcie będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18 rok życia oraz osoby niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające  na terenie Poznania.

Każdy, kto chciałby skorzystać z konsultacji świadczonych w Punkcie, powinien wcześniej skontaktować się telefonicznie z rejestratorem pod nr tel.  516 503 237 lub skorzystać z rejestracji on-line udostępnionej na stronie internetowej Fundacji Fanari, która realizuje projekt:  www.fanari.pl. Zarówno strona internetowa jak i nr telefonu rejestracji czynne będą od poniedziałku (1 października) od godz. 22.00.. Od tego dnia osoby zainteresowane będą mogły umówić się na wizytę. Pierwsze przyjęcia pacjentów przewidywane są od wtorku, 2 października.

W ramach funkcjonowania Punktu Profilaktyki Intymnej zapewnione będą następujące usługi:

- konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową

- konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej 

- rozpoznanie i doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych

- zapewnienie dostępności skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) oraz zakaźnych przenoszonych drogą płciową

- zapewnienie dostępności do badań usg w przypadku wskazań lekarskich

- zapewnienie dostępności do przepisania leków w przypadku wskazań lekarskich

Na początek w Punkcie zatrudnionych będzie 7 lekarzy, którzy będą dyżurować zgodnie z opracowywanym przez organizację grafikiem.

Punkt Profilaktyki Intymnej czynny przez 24 godziny na dobę powstał, by zapewnić  mieszkańcom Poznania łatwy i szybkie dostępu do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. Oferowane przez Punkt bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci  - zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę.

WZiSS/AW

sieci społecznościowe