Ruszyły zapisy na półkolonie miejskie

Przez dwa letnie miesiące prawie 2 tysiące dzieci będzie mogło wziąć udział w półkoloniach organizowanych w poznańskich podstawówkach i w Centrum Kultury Zamek. Miasto przeznaczyło na to milion zł. Na najmłodszych czeka wiele atrakcji - zapisy już ruszyły.

Z półkolonii będą mogły skorzystać dzieci, których rodzice rozliczają podatek w Poznaniu - grafika artykułu
Z półkolonii będą mogły skorzystać dzieci, których rodzice rozliczają podatek w Poznaniu

Półkolonie to oferta skierowana do dzieci uczących się w klasach I-III.

- Ich rodzice bardzo często pracują i nie zawsze mogą sobie pozwolić, by zostać przez wakacje z dziećmi albo wysłać je na zorganizowany wypoczynek nad morze czy w góry - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego chcemy zapewnić dzieciom moc atrakcji w Poznaniu. W organizację włączyły się poznańskie szkoły podstawowe oraz Centrum Kultury Zamek. Dzieciaki na pewno nie będą się nudzić.

Każde dziecko może zapisać się na jeden turnus.

- W ramach turnusu półkolonijnego, który potrwa 5 dni, przewidujemy opiekę wykwalifikowanych opiekunów przez 8 godzin dziennie. W tym czasie miasto zapewni najmłodszym moc atrakcji - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Oferta półkolonii obejmuje również wyżywienie w postaci dwóch posiłków -  śniadań oraz obiadów.

W półkoloniach mogą wziąć udział również dzieci z niepełnosprawnościami.

- Na 76 poznańskich szkół podstawowych niemal 50 podjęło się zorganizowania półkolonii - podkreśla Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty. - Część szkół przygotowała jeden turnus, inne więcej. W programie biorą udział także szkoły, do których uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami. W takich placówkach grupy półkolonijne będą odpowiednio mniejsze.

Koszt pobytu dziecka na półkolonii to 440 zł, z czego rodzice będą płacić tylko 100 zł. Na organizację półkolonii dla dzieci z poznańskich podstawówek miasto zarezerwowało w tym roku milion zł. Inicjatorką pomysłu była Dominika Król, poznańska radna.

- To inicjatywa odpowiadająca na potrzeby rodziców, którzy nie są w stanie przebywać z dziećmi przez cały okres wakacyjnego wypoczynku - podkreśla radna - Liczymy, że spotka się z zainteresowaniem rodziców i spełni oczekiwania dzieci. Co ważne - miejsca, w których odbywać się będą półkolonie, są rozsiane po całym Poznaniu, więc rodzice nie będą musieli dowozić dzieci.

Z oferty mogą skorzystać osoby, które rozliczają podatek w Poznaniu. Rekrutacje prowadzone są bezpośrednio przez szkoły podstawowe lub CK Zamek, a o przyjęciu dziecka na miejskie półkolonie decyduje kolejność zgłoszeń. Projekt jest pilotażowy - jeśli spotka się z zainteresowaniem dzieci i rodziców, miasto będzie go kontynuować.

AW

Załączniki