"Senioralni. Poznań" - rusza 13. edycja

13. edycja cyklu kulturalno-edukacyjnego pod hasłem "Senioralni. Poznań" z pewnością będzie bardzo szczęśliwa. Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza po raz kolejny poznańskie seniorki i seniorów do wspólnego świętowania. Tegoroczne wydarzenia zapowiadają się też bardzo zielono.

Na zdjęciu napis: senioralni Poznań oraz seniorzy - wszystko widziane z drona - grafika artykułu
W tym roku Centrum Inicjatyw Senioralnych łączy siły z Poznańskim Centrum Dziedzictwa i na inaugurację zaprasza do Amfiteatru Bramy Poznania

- Cieszę się, że po raz kolejny w Poznaniu odbywa się wielkie, senioralne święto - podkreśla Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. - To szczególny czas dla wszystkich. Doceniamy obecność osób starszych w mieście i w ten właśnie sposób chcemy im podziękować i jednocześnie zachęcić do własnych poszukiwań. Dokładamy wszelkich starań, żeby oferta senioralna w naszym mieście była atrakcyjna i odpowiadała na realne potrzeby osób starszych. Jestem przekonany, że w czasie trwania "Senioralnych" każdy znajdzie coś dla siebie. 

- Po raz kolejny chcemy udowodnić, że nasze miasto jest bardzo przyjazne seniorom pod względem oferty, ale też przestrzeni - mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. - W mieście jest sporo zielonych wysp, gdzie można wypoczywać i świetnie się bawić, a oferta senioralna może być również proekologiczna. 

Zapraszamy do Bramy

W tym roku Centrum Inicjatyw Senioralnych łączy siły z Poznańskim Centrum Dziedzictwa i na inaugurację zaprasza do Amfiteatru Bramy Poznania (ul. Gdańska 2), gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody rozpoczną się "Senioralni". To właśnie tu, w sobotę, 23 września o godz. 11.00, prezydent Poznania po raz kolejny przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. Przyznana zostanie również nagroda Miejskiej Rady Seniorów "Najlepszy Przyjaciel Seniorów". 

Po części oficjalnej coś dla duszy i ciała - będzie można pośpiewać, potańczyć, ale też ciekawie pospacerować. Na początek koncert Tenorów Vincero, którzy zabiorą słuchaczy w sentymentalną podróż muzyczną. W programie są m.in. utwory operowe, musicalowe, ale też dzieła z repertuaru takich gwiazd, jak Elvis Presley, Frank Sinatra i Roy Orbison. Na senioralnej scenie wystąpi też laureat tegorocznej edycji The Voice of Poland - Zbigniew Zaranek, który przypomni m.in. utwory Czesława Niemena czy Maryli Rodowicz. Na zakończenie Inauguracji będzie można skorzystać z bezpłatnej oferty, przygotowanej specjalnie na tę okazję przez Bramę Poznania - do wyboru spacery z przewodnikami, zwiedzanie ekspozycji Bramy oraz warsztat "Ceramiczny zielnik" (wszystkie te wydarzenia rozpoczną się o g. 13.30, na zwiedzanie ekspozycji i warsztat obowiązują zapisy, tel. 61 647 76 34). 

Jesień pełna życia i zabawy

Inauguracja to tak naprawdę wstęp do wielkiego senioralnego święta. Kalendarium tegorocznych "Senioralnych" otworzą Targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 29-30 września na terenie MTP - w programie m.in. koncert Andrzeja Rybińskiego i Hanny Banaszak.

"Senioralni" potrwają do 31 października i w trakcie tych kilku tygodni tradycyjnie nie zabraknie wielu ciekawych i pasjonujących wykładów, spotkań z ekspertami wszelkich dziedzin, warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, zajęć cyfrowych, językowych i sportowych czy bezpłatnych badań profilaktycznych przygotowanych wraz z uniwersytetami, poznańskimi instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami prywatnymi.

W programie też sporo "zielonych" propozycji - to m.in. ekologiczne spacery, spotkania z mieszkańcami poznańskich ogrodów zoologicznych i hortiterapią. Będzie też co nieco o ziołach w domowej apteczce, produktach pszczelich w profilaktyce i lecznictwie, GMO czy ekoogrzewaniu. Podczas zielonych warsztatów seniorzy i seniorki wykonają ekozakładki do książek z makulatury, nauczą się zdrowo gotować i spróbują zachować jesień w słoiku. Jaką rolę odgrywają osoby starsze w kształtowaniu proekologicznych postaw młodych osób? Jaki wpływ na przyrodę mają zapylacze? Czy rośliny ozdobne mogą być toksyczne? Na te wszystkie pytania - odpowiedzi będzie można znaleźć podczas "Senioralnych".

Senioralna Mapa Poznania

W trakcie cyklu Centrum Inicjatyw Senioralnych ogłosi również drugą edycję akcji "Miejsca Przyjazne Seniorom" - tym razem pod hasłem "Senioralna Mapa Poznania". Jej celem jest stworzenie mapy miejsc działających w Poznaniu na rzecz osób starszych, których oferta w wyjątkowy sposób uwzględnia potrzeby tej grupy i wyróżnia się na tle miejskiej oferty senioralnej. 

W ramach akcji nagrodzone mogą zostać miejsca użyteczności publicznej, instytucje, siedziby, w których działają organizacje pozarządowe oraz firmy prywatne. Stworzenie mapy będzie okazją do promowania szeroko pojętych działań na rzecz poznańskich seniorek i seniorów oraz dostrzeżenie prosenioralnych inicjatyw. Akcja ma również zachęcić starszych mieszkańców do świadomego i aktywnego korzystania z miejskiej oferty, która stale się powiększa, a środowiska działającego na rzecz osób starszych - do poszukiwania nowych, inspirujących rozwiązań.

Tym razem miejsca wyróżnione w ramach akcji otrzymają tytuł "Fest Miejscówki" i trafią na specjalną Senioralną Mapę Poznania, która zawierać będzie szczegóły na temat ich oferty. Więcej informacji na temat akcji już wkrótce na stronie www.centrumis.pl.

Pełen program wydarzeń "Senioralnych" dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika "Senioralny Poznań" oraz na stronie www.centrumis.pl. Więcej informacji: Centrum Inicjatyw Senioralnych, tel. 61 847 21 11.

CIS/AW

sieci społecznościowe