Silna reprezentacja Poznania na igrzyskach

20 zawodniczek i zawodników z poznańskich klubów będzie prawdopodobnie reprezentować stolicę Wielkopolski podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Czy któryś wróci do Poznania z medalem? Dotychczas sportowcy reprezentujący nasze miasto na igrzyskach olimpijskich 26 razy stawali na podium. 

Zdjęcia z briefingu z zawodnikami z poznańskich klubów, która pojadą na Igrzyska w Paryżu - grafika artykułu
19 zawodniczek i zawodników z poznańskich klubów będzie reprezentować stolicę Wielkopolski podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich

- Cieszę się że z Poznania do Paryża pojedzie silna ekipa, która ma szansę zdobyć i wrócić do nas z medalami. W poprzednich latach nasi sportowcy stawali na podium w kajakarstwie, lekkoatletyce i zapasach. Tradycyjnie o laury powalczą w szermierce. Kciuki będziemy też trzymać za żeglarzy, a ja osobiście będę liczył na jak najlepszy wynik Magdy Linette w tenisie ziemnym - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Każdy olimpijczyk to dla nas chluba i duma. Jako Miasto wspieramy sportowców reprezentujących poznańskie kluby. Dla każdego, który został powołany do reprezentacji olimpijskiej przewidziano nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych. Większość zawodników otrzymuje również Stypendium Sportowe Miasta Poznania.

Nagrody za udział i medale

W porównaniu z poprzednimi igrzyskami wartość nagród wzrosła. Trzy lata temu każdy olimpijczyk otrzymywał 10 tysięcy złotych. W przypadku zdobycia medalu podczas igrzysk sportowcy otrzymają również Olimpijską Nagrodę Sportową.

Z poprzednich igrzysk, które odbyły się w 2021 roku w Tokio (przesunięcie w związku z pandemią koronawirusa) poznańscy sportowcy wrócili z trzema medalami. Dwa z nich zdobyła Karolina Naja z KS Posnanii w kajakarstwie (srebro i brąz). Na trzecim stopniu podium stanął również zapaśnik Tadeusz Michalik z KS Sobieskiego. Za swoje sukcesy otrzymali oni odpowiednio 70 tysięcy złotych (Naja) oraz 40 tysięcy złotych (Michalik). Po 10 tysięcy złotych otrzymali także trenerzy medalistów - Jacek Heneczkowski, Tomasz Kryk, Marcin Olejniczak, a także Szymon Ziółkowski, trener Pawła Fajdka, który wówczas był jeszcze zawodnikiem klubu z Katowic.

Z Rio de Janeiro poznańscy sportowcy wrócili z jednym medalem - brąz w zapasach wywalczyła Monika Michalik (siostra Tadeusza), za który otrzymała w 2016 roku nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych.

20 z Poznania

Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się w Paryżu 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Miesiąc później (28 sierpnia - 8 września) również w stolicy Francji odbędą się Igrzyska Paralimpijskie. Na obie imprezy zakwalifikowało się 19 zawodników z poznańskich klubów. W tym gronie jest 13 kobiet oraz 6 mężczyzn, którzy reprezentują: OŚ AZS Poznań, KS AZS AWF Poznań, KU AZS UAM Poznań, KS Posnania Poznań oraz SSR Start Poznań. Najwięcej, bo 7 sportowców jest z OŚ AZS Poznań. Przedstawicielami stolicy Wielkopolski na zawodach paralimpijskich będzie lekkoatleta Michał Kotkowski oraz KInga Koza w boccii.

Ostatecznie reprezentacja Poznania może liczyć 20 osób. Szansę na wyjazd do Paryża i start w sztafecie 4x400 metrów ma jeszcze Daniel Sołtysiak dzięki zajęciu 4. miejsca na Mistrzostwach Polski na tym dystansie.

Poznań stawia na sport

Spośród tegorocznych olimpijczyków 12 osób pobiera stypendium sportowe w kategorii seniora, zaś jedna - młodzieżowe. 9 zawodniczek i zawodników ma już doświadczenie olimpijskie, a dla dziesięciorga będzie to debiut na tej najważniejszej imprezie sportowej czterolecia. W tym gronie największy "staż" mają Karolina Naja i Paweł Fajdek, którzy jadą na igrzyska po raz czwarty. 

Historia startów zawodników z Poznania w igrzyskach olimpijskich sięga 1924 roku. Zawody 100 lat temu także odbywały się w stolicy Francji. Startowało wówczas czterech poznańskich sportowców - dwóch piłkarzy, pięściarz i lekkoatleta. Do 2021 roku, czyli igrzysk w Tokio, sportowcy reprezentujący poznańskie kluby, zdobyli łącznie 26 medali (1 złoty, 10 srebrnych i 15 brązowych). 

Sportowcy z Poznania, którzy wywalczyli kwalifikację olimpijską:

 • Dorota Borowska, KS Posnania Poznań, kajakarstwo,
 • Julia Damasiewicz, OŚ AZS Poznań, żeglarstwo,
 • Paweł Fajdek, OŚ AZS Poznań, lekkoatletyka,
 • Sandra Jankowiak, OŚ AZS Poznań, żeglarstwo,
 • Martyna Jelińska, KS AZS AWF Poznań, szermierka,
 • Martyna Klatt, KS AZS AWF Poznań, kajakarstwo,
 • Alicja Konieczek, OŚ AZS Poznań, lekkoatletyka,
 • Michał Kotkowski, SSR Start Poznań, paralekkoatletyka,
 • Kinga Koza, Start Poznań, Boccia paralimpiada
 • Magda Linette, OŚ AZS Poznań, tenis,
 • Hanna Łyczbińska, KU AZS UAM Poznań, szermierka,
 • Karolina Naja, KS Posnania Poznań, kajakarstwo,
 • *Daniel Sołtysiak (formalnie jeszcze nie otrzymał nominacji, ale z dużym prawdopodobieństwem ją otrzyma), OŚ AZS Poznań, lekkoatletyka,
 • Jakub Stepun, KS AZS AWF Poznań, kajakarstwo,
 • Martyna Synoradzka, KS AZS AWF Poznań, szermierka,
 • Katarzyna Szperkiewicz, KS AZS AWF Poznań, kajakarstwo,
 • Julia Walczyk-Klimaszyk, KU AZS UAM Poznań, szermierka,
 • Szymon Wierzbicki, OŚ AZS Poznań, żeglarstwo,
 • Adrian Wojtkowiak, KS AZS AWF Poznań, szermierka,
 • Maks Żakowski, OŚ AZS Poznań, żeglarstwo.

WS, RB