Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odnowiony

Dobiega końca rewaloryzacja skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, położonego u zbiegu ulic Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Zasadzone zostały nowe rośliny, pojawiła się utwardzona nawierzchnia i mała architektura.

Dobiega końca rewaloryzacja skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Dobiega końca rewaloryzacja skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Prace rewaloryzacyjne rozpoczęły się w 2017 roku. Wcześniej powstał projekt koncepcyjny oraz budowlano-wykonawczy. W wyniku przebudowy wymieniona została nawierzchnia. W miejscu centralnego placu, od strony ul. Królowej Jadwigi, żwir zastąpiła kostka granitowa (1424 mkw.). Wzdłuż alejek spacerowych w kierunku ul. Olimpijskiej i targowiska Bema pojawiła się nawierzchnia mineralna typu Hanse Grand (3029 mkw.).

Skwer ozdobiły też nowe rośliny. Zasadzono 34 drzewa (klony, jesiony, dęby i lipy) oraz około 15 tysięcy krzewów i roślin okrywowych (m.in. suchodrzew chiński i tatarski, runianka japońska, jaśminowiec wonny, śnieguliczka biała czy kalina sztywnolistna).

- Nasadzenia pojawiły się od skrzyżowania ulic Królowej Jadwigi i Górna Wilda, wzdłuż Multikina i alejek spacerowych. Przy placu z kostki granitowej zasadzone zostały róże - wylicza Marta Jastrząb-Frankowska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zrekultywowane trawniki ozdobiły łąki kwietne. Na pełen efekt będzie trzeba jednak poczekać do przyszłego roku. Dopiero wtedy rośliny rozkwitną w pełni.

Pomyślano również o komforcie spacerujących. Na terenie skweru wymienione zostały elementy małej architektury. Wykonano też system nawadniający.

- Ustawiono 30 ławek z oparciem, 18 koszy na śmieci, 6 donic  z drzewami oraz 24 latarnie. To bardzo ważne, ponieważ już wcześniej spacerujący skwerem skarżyli się, że nie jest on bezpieczny po zmroku - wyjaśnia Marta Jastrząb-Frankowska.

Gotowa jest już rzeźba "Dziewczyna z kwiatami", autorstwa prof. Józefa Stasińskiego. Monument, odlany w brązie przez firmę Garstka Studio S. C. ze Śremu wrócił na skwer po kilkumiesięcznej przerwie.    

- Rzeźba, która stała tam wcześniej, zgodnie z trendami panującymi w latach 70. ubiegłego wieku, została wykonana z betonu. Przez lata uległa zniszczeniu. W jej miejscu stanie odlew z brązu. Rzeźba została przygotowana do odlewu w uzgodnieniu z jej autorem: wszelkie ubytki zostały uzupełnione, a szczeliny zabezpieczone za pośrednictwem pana Stanisława Mystka, instruowanego przez prof. Stasińskiego - tak, aby odlew jak najbardziej oddawał rzeźbę sprzed prawie 50 lat - tłumaczy Marta Jastrząb-Frankowska

Jesienią, w sąsiedztwie rzeźby posadzonych zostanie 400 tulipanów odmiany Irena Sendler.

Do końca czerwca oczyszczony ma zostać także Pomnik Ofiar Obozu Pracy dla Żydów w Poznaniu. Monument będzie pokryty preparatem hydrofobizującym chroniącym przed szkodliwym działaniem wody i zanieczyszczeń. Po konserwacji obelisk zostanie nieznacznie przesunięty (pozostanie na terenie skweru).

Koszt rewaloryzacji skweru to prawie 2 miliony złotych. Środki na ten cel pochodzą z budżetu miasta.

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata pod obecną nazwą funkcjonuje od 2014 roku. Upamiętnia osoby, które z narażeniem własnego życia oraz życia swoich bliskich ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. Wśród uhonorowanych 24 tys. bohaterów jest 6 tys. Polaków.

AJ