Spotkanie noworoczne prezydenta

W Sali Wielkiej CK Zamek odbyło się spotkanie noworoczne, na które co roku prezydent Poznania zaprasza przedstawicieli świata kultury, biznesu, mediów, polityków i urzędników. Jest ono okazją do podsumowania i podziękowania za wspólną pracę dla miasta w minionym roku oraz nakreślenia planów na najbliższe 12 miesięcy. Stałym elementem spotkań noworocznych jest wręczenie Złotej Pieczęci Miasta Poznania. W tym roku otrzymał ją Teatr Ósmego Dnia. 

Spotkanie noworoczne prezydenta
Spotkanie noworoczne prezydenta

Wieczór otworzyło orędzie noworoczne prezydenta. Jacek Jaśkowiak podsumował w nim dwa lata swojej kadencji, a w szczególności ostatni rok, który obfitował w ważne dla Miasta rocznice, takie jak 1050-lecie Chrztu Polski czy 60. rocznica Poznańskiego Czerwca.

- Do tych szczególnych dat dla Poznania dodam jeszcze jedną: 40-lecie powstania Komitetu Obrony Robotników. W minionym właśnie roku ta rocznica obrazowo splotła się z bieżącą potrzebą obrony pewnych wartości - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Silni przeszłością, bądźmy wierni tradycyjnym ideom demokracji, wolności słowa i solidarności społecznej. To solidne podstawy.

Początek 2017 roku, to jak zaznaczył prezydent, półmetek kadencji nowego zarządu miasta. - Z satysfakcją obserwuję, jak zmienia się wizerunek i sposób postrzegania naszego Miasta, zarówno z zewnątrz, jak i od środka - mówił prezydent. - Cieszę się, że poznaniacy już odczuwają pierwsze efekty naszych działań, jak choćby zakończenie uciążliwych inwestycji. Komfort mieszkańców jest naszym głównym priorytetem. Stąd prospołeczny budżet i projekty w skali mikro, bo właśnie takie inwestycje realnie ułatwiają życie mieszkańcom.

Jedną z podstawowych potrzeb mieszkańców, a tym samym i priorytetów miasta, jest też - jak zaznaczył prezydent - kultura. Wyrazem tego jest uhonorowanie Złotą Pieczęcią Miasta Poznania Teatru Ósmego Dnia.

- W imieniu zespołu Teatru Ósmego Dnia serdecznie dziękuję za to wyróżnienie i za tę prestiżową nagrodę, jaką jest Pieczęć Miasta Poznania - mówiła Małgorzata Grupińska-Bis, dyr. Teatru Ósmego Dnia, która wraz z Lechem Raczakiem i Ewą Wójciak odebrała wyróżnienie z rąk prezydenta. - Myślę, że szalenie istotne jest zrozumienie zasad działania tej grupy, które wyrastają z tradycji zespołu awangardowego, zaangażowanego w politykę, poruszającego w swych spektaklach palące, czasami niewygodne kwestie społeczne. Dziś Teatr Ósmego Dnia to nie tylko legenda tamtych czasów, lecz także instytucja o znaczeniu międzynarodowym, która pokazuje, że nawet teatr miejski może być miejscem artystycznego eksperymentu.

Złota Pieczęć Miasta Poznania dla Teatru Ósmego Dnia to dowód uznania dla jego twórców i związanych z nim artystów za wieloletnie zaangażowanie społeczne, a także polityczne.

- Taka twórczość zaangażowana to niezbędny element społeczeństwa obywatelskiego - mówił prezydent Jaśkowiak. - Dorobek tego zespołu ewidentnie wpisał się w historię naszego Miasta i kraju, a po odzyskaniu niepodległości Teatr nadal trafnie recenzuje rzeczywistość, nie tracąc aktualności swego przekazu. Działa prawie nieprzerwanie już ponad pół wieku. Niech działa nadal, bo ciągle go potrzebujemy.

Na zakończenie prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz miasta, w tym swoim zastępcom, pracownikom urzędu i spółek miejskich, społecznikom, dziennikarzom, a także radnym, zapraszając do wysłuchania koncertu jazzowego zespołu Grit Ensamble, który przygotował na tę okazję wybór kompozycji wybitnego poznańskiego jazzmana Krzysztofa Komedy.

Podczas spotkania prowadzona była zbiórka charytatywna na rzecz Dzieciaków Chojraków, czyli Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej, które stara się pozyskać fundusze na budowę nowego oddziału onkologii i transplantologii w klinice przy ul. Szpitalnej.

Joanna Żabierek/biuro prasowe