"Spowiedź chuligana". Teatr Polonia znów zagrał w Poznaniu

Teatr Polonia wystawił w poznańskiej Auli Artis monodram w wykonaniu Andrzeja Grabowskiego pt. "Spowiedź chuligana. Jesienin". Stworzony w oparciu o wiersze Sergiusza Jesienina spektakl, to nie tylko opowieść o życiu rosyjskiego "poety przeklętego", postaci tyleż barwnej, co tragicznej, ale też samego aktora. Honorowym patronatem objął to wydarzenie Prezydent Miasta Poznania.

fot. Kasia Chmura/Teatr Polonia - grafika artykułu
fot. Kasia Chmura/Teatr Polonia

Biografia Sergiusza Jesienina, wyraźnie widoczna w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym. Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne poety, który był wielokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan, ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć. W przedstawieniu Teatru Polonia wiersze Jesienina przeplatają się z opowieścią o życiu, doświadczeniach zarówno zawodowych jak i osobistych Andrzeja Grabowskiego, którego życiorys jest równie barwny, co biografia rosyjskiego poety. Obu artystów cechuje rozmach, głód doświadczeń, ale i subtelna melancholia.

 - "Jam czule chory wspomnieniem dzieciństwa" - tak w jednym wierszu pisze Jesienin, a ja mówię to w spektaklu. Rzeczywiście jestem "czule chory wspomnieniem dzieciństwa" - mówi Andrzej Grabowski, który mierzy się z tym monodramem już po raz drugi. Po raz pierwszy zaprezentował go 25 lat temu. - "Spowiedź chuligana. Jesienin" miała być spotkaniem starego i młodego Jesienina, czyli mnie z przeszłości ze mną obecnym - mówi Andrzej Grabowski.

Wspomniane przez aktora spotkanie odbywa się za pośrednictwem ekranu, na którym wyświetlane są fragmenty pierwszego spektaklu. Na tym tle widzimy starszego i bogatszego o szereg doświadczeń aktora, który odkrywa twórczość rosyjskiego poety na nowo.

Nad obecną, uzupełnioną w znaczenia i przefiltrowaną przez miniony czas, wersją scenariusza i inscenizacji aktor pracował z Krzysztofem Jasińskim. 

Efekt zmagań aktora z twórczością Jesienina można było obejrzeć w niedzielę, 26 lutego w Auli Artis w Poznaniu. 

Biuro prasowe

sieci społecznościowe