Komunikaty

pagina

Info

Pominąłeś menu

menu

Stypendia dla młodych twórców rozdane

Dziesięcioro poznańskich artystów i artystek odebrało w poniedziałek stypendia dla młodych twórców. Wyróżnienia wręczyli im oficjalnie Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki RMP.

Grupowe zdjęcie laureatów i członków kapituły, przedstawicieli urzędu miasta i rady miasta. - grafika artykułu
Dziesięcioro młodych Poznaniaków i Poznanianek odebrało w poniedziałek stypendia dla młodych twórców.

Poznań już od 1991 roku honoruje wybitnych twórców i twórczynie Nagrodami Artystycznymi. Stypendia powstały, by umożliwić rozwój młodym talentom.

- W przeciągu kilkudziesięciu lat nagrodziliśmy wielu znakomitych artystów. 25 lat temu takie stypendium otrzymał Maciej Kurak, obecny rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, 15 lat temu - Adam Banaszak, świeżo upieczony dyrektor poznańskiej Opery. Oznacza to, że warto sięgać po te wyróżnienia - zauważył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - To dowód uznania za to, co już osiągnęliście. W imieniu władz Miasta Poznania serdecznie Wam gratuluję i życzę dalszych sukcesów - zarówno w życiu artystycznym, jak osobistym - zwrócił się do laureatów. 

Swoich kandydatów do stypendium mogły zgłaszać poznańskie stowarzyszenia i fundacje, działające w stolicy Wielkopolski instytucje kultury, szkoły artystyczne oraz uczelnie i jednostki naukowe, miejscy radni, członkowie kapituły oraz dotychczasowi laureaci nagród.

- Te stypendia to taka mała nagroda artystyczna, bo jest przyznawana za to, co już udało wam się osiągnąć - i to w tak młodym wieku. Przyznaje je kapituła, którą Rada Miasta Poznania powołuje co 5 lat, na początku swojej kadencji - tłumaczył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący RMP. 

O tym, do kogo wyróżnienia trafią, zdecydowała Kapituła Nagrody Artystycznej i Stypendiów, której przewodniczył prof. Waldemar Kuligowski. W jej skład weszli: Piotr Bosacki (sztuki wizualne), Mariusz Forecki (fotografia), Grzegorz Jura (reprezentant Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania), Karolina Kaźmierczak (muzyka), Marcin Kostaszuk (sztuka popularna), Maciej Łakomy (muzyka), Ewa Obrębowska-Piasecka (teatr), Malina Prześluga-Delimata (teatr), Piotr Śliwiński (literatura). Co roku do kapituły zapraszani są również laureaci Nagrody Artystycznej z roku ubiegłego. W tym roku był to Piotr C. Kowalski - malarz, profesor i wykładowca akademicki związany z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz. 

- Kapituła konkursowa rozpatrzyła 57 wniosków o stypendium artystyczne. Przyszło nam porównać tancerki z kompozytorami, malarzy z animatorkami kultury, poetki z muzykami, wokalistki z rzeźbiarkami, osoby na początku drogi artystycznej ze zdobywcami dziesiątek nagród, etatowców z freelancerami, twórców skupionych na jednej dziedzinie z tymi, którzy kreują ponaddziedzinowo. Dyskutowaliśmy o tym, czy stypendia są nagrodą za dotychczasowe osiągnięcia, czy raczej narzędziem wspierającym i pobudzającym do dalszej twórczej pracy. W wyniku wielu rozmów, dyskusji i pytań ostatecznie wyłoniliśmy 10 najlepszych, naszym zdaniem - zaznacza prof. Waldemar Kuligowski.

W tegorocznym budżecie znalazło się 120 tys. zł na projekty stypendialne dla młodych twórców i twórczyń. Stypendyści otrzymali po 12 tys. zł na dalszy rozwój swoich talentów. 

- Warto wiedzieć, że niebawem, bo na początku czerwca, ruszy konkurs na kolejny program stypendialny dla artystów. W tym wypadku wsparcie będzie przyznawane na konkretne projekty twórcze i poszerzanie kompetencji. Zachęcamy, by z niego skorzystać - zdradza Grzegorz Ganowicz.

Dziesięcioro stypendystów 

W tym roku stypendia otrzymali: 

  • Joanna Dąbrowska (promocja kultury) - za determinację i konsekwencję w działaniach, które mogą sprawić, że kulturalne dziennikarstwo wciąż będzie możliwe,
  • Lidia Dziewulska (sztuki wizualne) - za konsekwentne rozwijanie autorskich projektów wystawienniczych z uważnym dialogiem z osobami artystycznymi,
  • Marta Gidaszewska (muzyka) - za wybitne osiągnięcia konkursowe, działalność koncertową w kraju i za granicą oraz aktywną promocję polskiej kultury muzycznej,
  • Aleksandra Górecka (literatura) - za wyrazisty i konsekwentnie rozwijany projekt poetycki oraz za aktywny wkład w życie kulturalne Poznania i popularyzację nauki przez sztukę,
  • Tomasz Kramer (muzyka i ochrona dóbr kultury)- za aktywne propagowanie muzyki organowej oraz społeczną działalność przy konserwacji zabytkowego instrumentu Friedricha Ladegasta z 1884 roku,
  • Jan Kusz (muzyka) - za bogatą działalność koncertową w kraju i poza jego granicami, oraz rozwijanie własnego języka muzycznego w ramach autorskich projektów artystycznych,
  • Anna Myszkowiak (sztuki wizualne)- za wybitne osiągnięcia w trudnej i wymagającej sztuce tworzenia tkaniny artystycznej oraz rzeźby,
  • Katarzyna Rachwalska/Kachus (muzyka popularna) - za unikatowe połączenie wrażliwości i odwagi twórczej wyrażone w przystępnej, piosenkowej formie,
  • Lena Skrzypczak (taniec) - za świadomą pracę nad ciałem, żeby mogło wyrażać nie tylko to, co cielesne,
  • Yuliya Zalozna (sztuki wizualne i promocja kultury)- za istotną, a często niedocenianą pracę wspierającą i promującą działania poznańskich artystów i artystek.

Biogramy laureatów dostępne są w załączniku.

To nie koniec wyróżnień dla poznańskich twórców. 29 czerwca, podczas uroczystej sesji rady miasta, wręczone zostanie Nagroda Artystyczna Miasta Poznania.

AJ

Załączniki

Dowiedz się więcej na temat

Do góry