Stypendia sportowe Miasta Poznania przyznane

22 poznańskich zawodników, uprawiających 10 dyscyplin sportowych, otrzyma w 2021 roku stypendium sportowe w kategorii seniora. Łączna kwota na jaką opiewa tegoroczne wsparcie to 390 tysięcy złotych. 

Screen - grafika artykułu
Screen z relacji na platformie Zoom z Gali Sportu

W czwartek, 14 stycznia, odbyło się spotkanie Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, ze stypendystami sportowymi Miasta Poznania w kategorii senior. W związku z pandemią SARS-CoV-2 było ono w trybie online. 

- Chciałbym pogratulować wszystkim naszym stypendystom i stypendystkom. Przede wszystkim tego, że pomimo trudnych warunków, licznych obostrzeń i wielu odwołanych imprez, utrzymali wysoką motywację do treningów. Będziemy nadal wspierać poznańskich zawodników, inwestując w obiekty sportowe oraz rozwijając sport dzieci i młodzieży - mówił Jacek Jaśkowiak. - Mimo niepewności i ryzyk związanych z panującą pandemią, zachęcam do dalszej pracy i życzę jak najlepszych wyników na zawodach. Liczę, że w tym roku igrzyska się odbędą i że wszyscy będziemy mogli cieszyć się z sukcesów naszych olimpijczyków. To zawsze najlepsza forma propagowania sportu wśród mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych - mówił Jacek Jaśkowiak, zwracając się do sportowców.

FILM

- Przywykliśmy, że na początku każdego roku spotykamy się w Centrum Kultury Zamek. Tak to niestety jest obecnie, że mnóstwo naszych aktywności przenieśliśmy do przestrzeni wirtualnej i próbujemy sobie bardziej radzić z techniką niż z naszą fizycznością. Tym bardziej warty docenienia jest Państwa wysiłek, żeby kondycję sportową i wysokie umiejętności podtrzymywać. W imieniu Rady Miasta chciałbym serdecznie pogratulować, że otrzymujecie dzisiaj stypendia, gratuluję całej drogi sportowej i życzę, żebyście w nadchodzącym roku potwierdzili wszystko swoimi osiągnięciami - dodał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. 

Pandemia w dużej mierze pokrzyżowała plany sportowe w roku 2020. Niestety wiele imprez wysokiej rangi nie mogło się odbyć ze względu na związane z nią obostrzenia. W Poznaniu część cyklicznych imprez takich jak: Poznań Open, Super League Triathlon, Cavaliada, czy zawody konne CSI na Woli zostało przełożonych na 2021 rok. Udało się za to zorganizować Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie, co należy uznać za duży sukces. Warto podkreślić, że była to jedyna w minionym roku impreza mistrzowska dla wioślarzy na poziomie seniorskim na świecie.

Z uwagi na pandemię SARS-CoV-2 i odwołanie międzynarodowych imprez sportowych w niektórych dyscyplinach, kandydaci ubiegający się o stypendium, w przypadku braku możliwości wykazania osiągnięć zdobytych na arenie międzynarodowej w 2020 roku, musieli potwierdzić swoje wyniki osiągnięciami zdobywanymi na arenie krajowej.

W gronie 22 poznańskich stypendystów mamy 11 zawodników, którzy jeszcze w 2019 roku wywalczyli dla Polski kwalifikacje olimpijskie. Na podstawie wyników osiąganych w poprzednich latach można założyć, że są wśród nich potencjalni medaliści.

Oprócz prezydenta Jacka Jaśkowiaka w spotkaniu wzięli udział również: Jędrzej Solarski - zastępca prezydenta Poznania oraz członkowie Kapituły Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania na czele z przewodniczącym prof. Ryszardem Wrykiem, Ewą Bąk - dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, Bartłomiejem Ignaszewskim - przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. W spotkaniu uczestniczyli też radni tej komisji, Tomasz Wiktor - dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz prezesi i przedstawiciele poznańskich klubów sportowych. 

Lista Poznańskich Stypendystów w Kategorii Senior:

1. Wiktor Chabel - KS Posnania Poznań/ Wioślarstwo

2. Weronika Deresz - KS Posnania Poznań/ Wioślarstwo

3. Martyna Długosz - KU AZS UAM Poznań/ Szermierka

4. Joanna Fiodorow - OŚ AZS Poznań/ Lekkoatletyka

5.Jaclyn Halko-Stelmaszyk - KS Posnania Poznań/ Wioślarstwo

6. Tomasz Kaczor - KS Warta Poznań/ Kajakarstwo

7. Alicja Konieczek - OŚ AZS Poznań/ Lekkoatletyka

8. Michał Kotkowski - SSR Start Poznań/ Paralekkoatletyka

9. Aleksandra Kowalczuk - OŚ AZS Poznań/ Taekwondo WTF

10. Michał Kudła - KS Posnania Poznań/ Kajakarstwo

11. Hanna Łyczbińska - KU AZS UAM Poznań/ Szermierka

12. Kacper Majchrzak - KS Warta Poznań/ Pływanie

13. Tadeusz Michalik - KS Sobieski Poznań/ Zapasy

14. Karolina Nadolska - KU AZS UAM Poznań/ Lekkoatletyka

15. Karolina Naja - KS Posnania Poznań/ Kajakarstwo

16. Katarzyna Paszczyk - KS Posnania Poznań/ Rugby

17. Karol Robak - OŚ AZS Poznań/ Taekwondo WTF

18. Maciej Rutkowski - OŚ AZS Poznań/ Windsurfing

19. Martyna Synoradzka - KS AZS AWF Poznań/ Szermierka

20. Julia Walczyk - KU AZS UAM Poznań/ Szermierka

21. Agnieszka Wieszczek-Kordus - WKS Grunwald Poznań/ Zapasy

22. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka - OŚ AZS Poznań/ Lekkoatletyka

RB, Wydział Sportu

sieci społecznościowe