ŚWIATOWY DZIEŃ OBRONY CYWILNEJ

Dzisiaj, 1 marca, przypada Światowy Dzień Obrony Cywilnej. Z tej okazji zastępca prezydenta Poznania Tomasz Kayser spotkał się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania z wyróżnionymi pracownikami obrony cywilnej poznańskich instytucji i zakładów pracy. Są to osoby które aktywnie angażują się w realizację zadań obrony cywilnej nie tylko na terenie swojej instytucji czy zakładu pracy, ale także na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Wyróżnienia otrzymali:
1. Jarosław Kuca - pracownik Banku Polskiego S. A., Oddział Regionalny
2. Mieczysław Morzecki - były pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
3. Zdzisław Szymański - pracownik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1
4. Jacek Markiewicz - pracownik Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego
5. Roman Myśliwiec - pracownik Urzędu Skarbowego Poznań Grunwald
6. Stefan Sobczyk - pracownik Spółdzielni Pracy Arwimont
7.lek.med. Leszek Grabański - dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań - Nowe Miasto
8. Włodzimierz Nojman - pracownik Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań - Nowe Miasto
9. Stanisław Kropielnicki - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4
10. Barbara Płotkowiak - dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego
11. Andrzej Bissinger - nauczyciel PO V Liceum Ogólnokształcącego
Światowy Dzień Obrony Cywilnej, 1 marca, Międzynarodowa Organizacja Obrony Cywilnej (MOOC) uchwaliła na swoim IX Zgromadzeniu Ogólnym w 1972 roku. Jest to także dzień narodzin tej instytucji jako organizacji międzynarodowej. Państwa - sygnatariusze MOOC z 1966 r.przyjęły na siebie doświadczenia i ekspertyzy organizacji pozarządowej utworzonej w 1958 r., a wywodzącej się ze "Stowarzyszenia Stref Genewskich", które powstało w 1931 r.
Szefem Obrony Cywilnej Poznania jest Prezydent Miasta. Należy do niego koordynowanie przedsięwzięć obrony cywilnej realizowanych przez instytucje, podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne działające na terenie miasta. Natomiast jednostką urzędu, która koordynuje w imieniu prezydenta wszelkie działania w tym zakresie jest Miejski Inspektorat Ochrony Cywilnej.
Podstawowe zadania wydziału:
- działalność planistyczna i prace organizacyjne, działalność szkoleniowa i upowszechniająca problematykę obrony cywilnej oraz ochrony przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej i zapobieganie innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia.
- wykrywanie zagrożeń oraz ostrzeganie i alarmowanie; organizowanie ewakuacji ludności; przygotowanie budowli ochronnych; zaopatrywanie ludności w sprzęt oc i środki ochrony indywidualnej; zaciemnianie i wygaszanie oświetlenia; organizowanie i prowadzenie akcji ratunkowych; udzielanie poszkodowanym pomocy medycznej; walka z pożarami; przygotowanie oraz prowadzenie likwidacji skażeń i zakażeń; ochrona żywności i innych dóbr niezbędnych do przetrwania; organizowanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenia dla poszkodowanej ludności; zabezpieczenie dóbr kultury, urządzeń użyteczności publicznej i ważnej dokumentacji; doraźne przywracanie niezbędnych służb użyteczności publicznej, w tym pomoc w budowie i odbudowie awaryjnych ujęć wody pitnej; doraźna pomoc w przywracaniu i utrzymaniu porządku w strefach dotkniętych klęskami.