Szukamy "Poznanianki Roku"

Miasto Poznań po raz drugi organizuje plebiscyt na "Poznaniankę Roku". Wszystkie organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje kandydatki do tytułu - propozycje będą przyjmowane do 22 września.

Statuetka Poznanianki Roku 2018 trafiła do siostry Barbary Cecylii Belchnerowskiej
Statuetka Poznanianki Roku 2018 trafiła do siostry Barbary Cecylii Belchnerowskiej

Plebiscyt "Poznanianka Roku" powstał, by uhonorować kobiety, które swoją postawą, zaangażowaniem oraz aktywnością w sferze publicznej, przyczyniają się do rozwoju i budowania pozytywnego wizerunku Poznania.

Wszystkie organizacje pozarządowe mogą wytypować swoją kandydatkę do tytułu "Poznanianki Roku 2019". W plebiscycie mogą wziąć udział poznanianki, które wykonują funkcje publiczne lub znacząco wpływają na funkcjonowanie miasta. Kandydatkami mogą być kobiety, które działają na rzecz Poznania albo promują otwartość, tolerancję, równouprawnienie, czy wartości demokratyczne, mają wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działają na rzecz innych kobiet, społeczeństwa obywatelskiego lub społeczności lokalnej w obrębie miasta.

Aby zgłosić kandydaturę, wystarczy wypełnić formularz i wysłać go na adres poznanianka@um.poznan.pl.Musi być do niego dołączona klauzula zgody podpisana przez wskazaną kandydatkę. Termin składania zgłoszeń mija 22 września.

W ubiegłorocznej edycji plebiscytu mieszkańcy i mieszkanki Poznania oddali ponad 2,3 tysiąca głosów. Statuetka Poznanianki Roku 2018 trafiła do siostry Barbary Cecylii Belchnerowskiej, szefowej Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, który prowadzą siostry serafitki. Wśród innych nominowanych w kategorii "Poznanianka Roku" kobiet były: anonimowa Ukrainka, jedna z tysięcy cudzoziemek w naszym mieście; Alicja Biała, artystka i działaczka na rzecz kobiet i równości; dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, autorka kilkudziesięciu prac naukowych oraz czynna działaczka na rzecz seniorów; Agnieszka Kubicka, prezeska Fundacji Wózkowicze i portalu wozkowicze.pl; Renata Mataczyńska, założycielka i prezeska Fundacji "Światełko w tunelu"; Dorota Raczkiewicz, prezeska Fundacji Drużyna Szpiku; Justyna Tomczak-Boczko, matka, siłaczka, aktorka, która walczy o godną przyszłość dla dzieci z niepełnosprawnościami; Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" i Patrycja Wyciszkiewicz, złota medalistka ME w Berlinie w sztafecie 4 x 400 metrów.

Więcej informacji na temat plebiscytu można znaleźć na stronie: http://www.poznan.pl/poznanianka/

AW