Termomodernizacja poznańskich szkół

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego prace związane z termomodernizacją zakończono w pięciu szkołach w Poznaniu. W kolejnych pięciu jeszcze trwają, a osiem jest przygotowywanych do ich rozpoczęcia.

Termomodernizacja poznańskich szkół fot. PIM - grafika artykułu
Termomodernizacja poznańskich szkół fot. PIM

Ocieplone ściany zewnętrzne i dachy, szczelne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, a także nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania  - to najczęstsze efekty działań termomodernizacyjnych podejmowanych przez Miasto w poznańskich szkołach.

FILM

- Korzyści z termomodernizacji jest wiele. To przede wszystkim oszczędności wynikające ze zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Ważne są także aspekty ekologiczne. Energooszczędne rozwiązania stosowane przy termomodernizacji pozwalają zredukować emisję zanieczyszczeń i substancji szkodliwych dla środowiska. Ocieplenie ścian zewnętrznych wiąże się również z odnowieniem elewacji, a to poprawia estetykę budynków - wyjaśnia Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wraz z końcem wakacji roboty termomodernizacyjne zakończyły się w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, Szkole Podstawowej nr 64, Zespole Szkół Mechanicznych, Zespole Szkół Geodezyjno - Drogowych oraz Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. W pozostałych pięciu szkołach będą kontynuowane w taki sposób, by jak najmniej przeszkadzały w prowadzeniu zajęć.

W budynku Zespołu Szkół Łączności trwają roboty związane z dociepleniem budynku i wymianą instalacji centralnego ogrzewania. Wykonawcy deklarują, że zajęcia w szkole będą mogły się odbywać. W gmachach szkół podstawowych  nr 2 (na os. Jagiellońskim), 20 (na os. Rzeczpospolitej), 46 (przy ul. Inowrocławskiej) i 61 (przy ul. Szczepankowo) ukończono już modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ocieplenie stropodachów. Trwa ocieplanie ścian  i wymiana okien. W trakcie roku szkolnego ekipy remontowe będą pracowały w tych szkołach popołudniami, po zakończeniu zajęć.

Na termomodernizację czekają kolejne placówki oświatowe. Niebawem rozpocznie się opracowywanie audytów energetycznych dla szkół podstawowych nr 19 (na os. Oświecenia), 67 (na os. Batorego), 77 (przy ul. Dmowskiego) i 89 (przy ul. Sochaczewskiej), zespołów szkolno-przedszkolnych nr 5 (na os. Kosmonautów) i 8 (na os. B. Śmiałego), Technikum Energetycznego przy ul. Dąbrowskiego a także Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ul. Szamarzewskiego. Audyty tych placówek będą podstawą do określenia zakresu prac termomodernizacyjnych koniecznych do uzyskania dofinansowania oraz najkorzystniejszego finansowo efektu ekologicznego.

PIM

sieci społecznościowe