Tramwaje i autobusy bez wydzielonych stref

W związku z coraz mniejszą liczbą zachorowań i coraz większą liczbą osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 od przyszłego tygodnia zniesione zostaną tzw. strefy buforowe w pojazdach MPK Poznań. Jednocześnie przywrócone zostanie otwieranie drzwi przez pasażera.

Zdjęcie pokazuje wydzieloną strefę w tramwaju - grafika artykułu
Tramwaje i autobusy bez wydzielonych strefn fot. MPK

Wydzielone strefy w pobliżu kabin kierowców i motorniczych wyznaczone zostały wiosną 2020 roku z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-COV-2. Wprowadzono je - nie tylko w MPK Poznań, ale też w pojazdach innych operatorów ZTM i przewoźników w kraju - aby podnieść poczucie bezpieczeństwa prowadzących (w większości pojazdów kabiny są wydzielone). Teraz, gdy zachorowań jest coraz mniej, a coraz więcej osób, także kierowców i motorniczych, jest zaszczepionych przeciwko Covid-19, tzw. strefy buforowe będą znoszone.

Z uwagi na to, że wydzielone strefy obejmowały pierwsze drzwi oraz siedzenia z przodu pojazdu, po ich likwidacji tramwajami i autobusami będzie mogło podróżować więcej osób, a podczas wsiadania i wysiadania ponownie - jak przed pandemią - będzie można korzystać z pierwszych drzwi.

Jednocześnie we wszystkich pojazdach obsługujących linie komunikacyjne organizowane przez ZTM w Poznaniu przywrócone zostaje indywidualne otwieranie drzwi przez pasażerów, także na przystankach stałych. Od poniedziałku, aby wsiąść czy wysiąść z pojazdu należy nacisnąć właściwy przycisk znajdujący się przy lub na drzwiach.

W związku z tym, że prowadzący nie będą już centralnie otwierać drzwi w pojazdach przypominamy, że w każdym tramwaju i autobusie MPK Poznań znajduje się co najmniej jedno automatyczne urządzenie umożliwiające odkażanie rąk. Zachęcamy pasażerów do korzystania z dezynfektorów, a jednocześnie - jak dotąd - prosimy, aby pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką.

MPK Poznań i inni operatorzy ZTM w Poznaniu  - w trosce o bezpieczeństwo pasażerów - przez cały czas prowadzą dezynfekcję pojazdów. Wszystkie pojazdy  codziennie są myte i odkażane - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dodatkowo dezynfekowane są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów. Odbywa się to każdorazowo, gdy pojazd wraca do zajezdni po zakończeniu kursu. Niezależnie od tego zajezdnie prowadzą cyklicznie ozonowanie pojazdów.

Od 6 czerwca autobusami i tramwajami może jednocześnie podróżować tyle osób, ile wynosi 75 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Do tej liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Jedna czwarta miejsc siedzących musi pozostać niezajęta. W autobusach i tramwajach nadal należy zasłaniać usta i nos maseczką. 

RB, MPK

sieci społecznościowe