"Trzymaj ciepło" - trwają zapisy do programu!

Trwa rejestracja uczestników do kolejnej - już 11. edycji akcji "Trzymaj ciepło". Program zakłada bezpłatne badania termowizyjne budynków. Pozwala to wykryć ewentualne nieprawidłowości i zaplanować działania, pozwalające oszczędzić ciepło i pieniądze, a także zadbać o środowisko.

Trwa rejestracja uczestników do kolejnej - już 11. edycji akcji "Trzymaj ciepło" - grafika artykułu
Trwa rejestracja uczestników do kolejnej - już 11. edycji akcji "Trzymaj ciepło"

Organizatorem akcji jest Miasto Poznań oraz Veolia Energia Poznań S.A. "Trzymaj ciepło" to program o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, który promuje działania energooszczędne i proekologiczne. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

- To już 11. edycja akcji, którą realizujemy razem z naszym partnerem - spółką Veolia. Wspólnie walczymy o lepszy klimat. Współpraca układa się bardzo dobrze i dotyczy nie tylko programu "Trzymaj ciepło", ale też innych obszarów związanych z ekologią i ochroną środowiska. Mam nadzieję, że równie dobrze będzie rozwijać się w kolejnych latach - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska. 

W ramach programu "Trzymaj ciepło" mieszkańcy miasta mogą skorzystać z bezpłatnych badań termowizyjnych budynków. Po ich wykonaniu, każdy z uczestników programu otrzymuje po upływie 14 dni obszerny raport, który zawiera termogram budynku z wyszczególnieniem miejsc ubytków ciepła. Wiedząc, w jaki sposób budynki tracą ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

- Docieramy do mieszkańców, uświadamiając im, że nadmierne wykorzystywanie paliw na potrzeby ogrzewania to obciążanie środowiska, a przy okazji także własnej kieszeni. Wiele osób, po zrealizowaniu inwestycji wraca, aby sprawdzić, czy zostały one przeprowadzone dobrze - mówi Bartłomiej Pawluk,dyrektor ds. komunikacji Veolia Energia Poznań.

Akcja "Trzymaj ciepło" jest realizowana od 2009 roku i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnych do udziału w programie jest zawsze więcej niż miejsc. W trakcie 10. sezonów grzewczych przebadano prawie 5 tys. budynków jednorodzinnych i 200 kamienic. Najwięcej, bo ponad 30 proc. badań wykonano na Świerczewie, Dębcu i Górczynie oraz Podolanach i Strzeszynie. 

- Z przeprowadzanych co roku ankiet wynika, że program jest też skuteczny. Po każdej edycji akcji ponad 40 proc. jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie działań doraźnych lub inwestycji termomodernizacyjnej. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5-10 proc. rocznie - tłumaczy Przemysław Surdyk, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.

11. edycja akcji "Trzymaj ciepło" już się rozpoczęła. Właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i administratorzy kamienic mogą zgłosić się za pośrednictwem Internetu na stronie projektu pod adresem: http://www.trzymajcieplo.pl/. Na chętnych czeka 500 miejsc, a zgłoszenia będą przyjmowane aż do ich wyczerpania.

AJ

sieci społecznościowe