Ulice dzieci na Strzeszynie

Już w najbliższą sobotę na Strzeszynie najmłodsi poznaniacy będą mogli poznać tradycyjne zabawy podwórkowe, spróbować swoich sił w grze na perkusji i poszukać skarbu Poznania. To wszystko w ramach "Ulic dzieci" - wydarzenia, które integruje polskich i ukraińskich mieszkańców osiedla.

Na zdjęciu oświetlony namiot, przy nim stojące dzieci oraz dorośli, widać napis: rękodzieło - grafika artykułu
Wcześniejsze edycje cieszyły się dużym powodzeniem wśród najmłodszych i ich rodziców

W sobotę, 11 lutego, młode mieszkanki i mieszkańcy Strzeszyna będą mieli okazję do świetnej zabawy. Przestrzeń pomiędzy ul. Owidiusza i Horacego w godz, 13:00 - 18:00 zmieni się w "Ulicę dzieci" - czyli miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od wieku i pochodzenia. 

W planach są m.in warsztaty pracy z drewnem i poznawanie ekologicznych zwyczajów. Dzieci będą mogły pograć na instrumentach perkusyjnych, spróbować swoich sił w karaoke oraz poszukać skarbu Poznania w specjalnie przygotowanej strefie łamigłówek. Z kolei w strefie rękodzieła będzie można samodzielnie przygotować drobne, ale użyteczne przedmioty. 

Zaplanowano także silent disco dla dzieci i młodzieży. Każdy też będzie mógł zrobić sobie klimatyczne zdjęcie i zagrać w zapomniane już nieco podwórkowe gry. 

Projekt przy wsparciu Miasta organizuje Fundacja Instytut Społeczny. "Ulice dzieci" są  finansowane z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Poznań oraz UNICEF w lipcu 2022 r. zawarły porozumienie o współpracy. Na jego mocy Miasto realizuje działania zapewniające wszystkim dzieciom - zwłaszcza tym uciekającym przed wojną w Ukrainie - dostęp do edukacji i rozwoju, a także gwarantuje im ochronę, opiekę zdrowotną oraz psychologiczną.

Miasto na bazie swoich wcześniejszych doświadczeń przygotowało szczegółowy plan działań, które zapewnią małym poznaniankom i poznaniakom, niezależnie od tego, w jakim języku mówią i w jakim kraju się urodzili, odpowiednią pomoc. Proces przygotowań trwał kilka miesięcy i był połączony ze szczegółowym zdiagnozowaniem potrzeb osób z Ukrainy. Szczególną uwagę zwrócono na rozwój oraz integrację dzieci i młodzieży wszystkich narodowości. 

UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci to międzynarodowa organizacja powołana przez ONZ. W marcu 2022 r. w Polsce powstało Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego. Biuro współpracuje z władzami krajowymi i samorządami, a także z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby wesprzeć dzieci i rodziny, które znalazły schronienie w Polsce, uciekając przed wojną w Ukrainie.

AW

sieci społecznościowe