Umowa na przebudowę Rynku Łazarskiego

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Piotr Subczak, dyrektor Obszaru Budownictwo Inżynieryjne Skanska S.A. podpisali umowę na przebudowę Rynku Łazarskiego. Powstanie tam nowoczesne oraz zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, przybędzie drzew i zieleni niskiej. Pojawi się także przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci. 

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Piotr Subczak, dyrektor Obszaru Budownictwo Inżynieryjne Skanska S.A. podpisali umowę na przebudowę Rynku Łazarskiego. - grafika artykułu
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Piotr Subczak, dyrektor Obszaru Budownictwo Inżynieryjne Skanska S.A. podpisali umowę na przebudowę Rynku Łazarskiego.

- O przebudowie Rynku Łazarskiego mówiło się od wielu lat - to społecznie ważna i długo oczekiwana inwestycja. Zależy nam, aby przestrzeń ta przez kolejne dziesięciolecia służyła zarówno kupcom i mieszkańcom, jak i turystom, którzy odwiedzają Poznań. Chcemy, aby rynek był przestrzenią wspólną dla wszystkich - z podstawową funkcją handlową, ale też miejscem do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. Wartością realizowanego projektu jest to, że nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale w trakcie licznych konsultacji. W efekcie na Rynku Łazarskim przybędzie zieleni. Pojawią się też dodatkowe rozwiązania techniczne ważne dla kupców oraz innych użytkowników przestrzeni - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - 

Przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku.  Wygrała go firma Skanska S.A. Prace rozpoczną się wiosną tego roku, a zakończą jesienią 2021 r. Kwota umowy z generalnym wykonawcą na przeprowadzenie zadania wynosi 42,4 mln złotych.  

- Będziemy realizować projekt, który ma wzmocnić i podkreślić potencjał społeczny, kulturalny, handlowy i usługowy centralnej przestrzeni Poznania. Oznacza to, że przebudowa Rynku Łazarskiego świetnie wpisuje się w naszą strategię "Budujemy miasta" i ideę budowania z korzyścią dla społeczeństwa. Poznań to jedno z 7 miast, na których koncentrujemy swoją uwagę. To dla nas ważne, że możemy realizować projekty, które podnoszą jakość życia jego mieszkańców - mówi Piotr Subczak, dyrektor Obszaru Budownictwo Inżynieryjne Skanska S.A.

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Powstaną nowe szersze chodniki, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci. 

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami. 

Zachowana zostanie obecna liczba miejsc parkingowych, a cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

- Mówi się, że dzieci , na które się długo czeka, są najbardziej kochane. Tak jest w przypadku tej inwestycji. Przygotowania do niej trwały 5 lat. Ogłoszenie konkursu poprzedziły obszerne konsultacje społeczne, które pozwoliły wyznaczyć kierunki, w jakich powinien iść projekt, aby spełnić oczekiwania wszystkich użytkowników. W efekcie powstanie zupełnie nowa przestrzeń, przygotowana z myślą o mieszkańcach i kupcach, prowadzących tam swoją działalność gospodarczą - tłumaczy Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora BIura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Zwieńczony podpisaniem umowy przetarg był już trzecim postępowaniem na wybór wykonawcy tej inwestycji. W pierwszym, ogłoszonym w lipcu 2018 roku, nie złożono żadnej oferty. W lutym 2019 roku rozpisano kolejne postępowanie przetargowe, w którym zgłoszona firma zaproponowała cenę przekraczającą znacząco środki zabezpieczone na przebudowę rynku. Dlatego, przed przystąpieniem do ogłoszenia trzeciego przetargu, miasto zmieniło założenia związane z prowadzeniem inwestycji. 

Tymczasowe targowisko postanowiono przenieść na parking za szkołą muzyczną i szkołą katolicką przy ul. Głogowskiej, bo pozostawienie go w miejscu realizacji inwestycji wydłużało czas jej trwania trwania i zwiększało koszty. Pozwoliło to skrócić okres potrzebny na wykonanie zadania - z dwóch i pół roku do półtora roku. Złagodzono także oczekiwania wobec wykonawców i wprowadzono drobne zmiany projektowe generujące oszczędności. W grudniu radni przyjęli zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Zgodzili się na dołożenie niemal 7 mln zł, które pozwoliły rozstrzygnąć trzeci przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego.

- Targowisko tymczasowe zostanie wyposażone w wygodne zadaszenie i stoły handlowe, na których kupcy będą mogli prowadzić swoją działalność. Pojawią się też pawilony i sanitariaty. Gdy, wspólnie z generalnym wykonawcą, zorganizujemy tymczasowe targowisko i przeprowadzimy tam kupców, rozpoczną się te działania zmierzające do przebudowy płyty rynku i skweru im. Kazimierza Nowaka - wyjaśnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

- Znalezione rozwiązanie wydaje się najlepszym ze wszystkich możliwych, które były analizowane. Warunki, jakie nasi kontrahenci będą mieli zapewnione na targowisku tymczasowym, są lepsze niż to, co mają do dyspozycji w chwili obecnej. W 100 procentach zgłosili oni gotowość do przeniesienia. Postaramy się, aby koszty, które będą ponosić w tymczasowym miejscu, były zdecydowanie niższe. Wszystko zostało przygotowane tak, aby kupcy rozpoczęli działalność handlowa w nowym miejscu przed okresem świąt Wielkiej Nocy - wyjaśnia Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. 

Rynek Łazarski będzie kolejną inwestycją w Poznaniu zrealizowaną przez Skanska S.A. W ubiegłych latach firma ukończyła m.in. takie inwestycje jak rondo na ul. Starołęckiej, wiadukt Łęczyca, Park Rataje czy odcinek "Wartostrady" wzdłuż rzeki Warty.

Podczas podpisania umowy na przebudowę Rynku Łazarskiego obecni byli miejscy radni: Lidia Dudziak, FIlip Olszak oraz Łukasz Mikuła, a także przewodniczący Rady Osiedla św. Łazarz - Andrzej Janowski. 

 AJ

sieci społecznościowe