Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania

29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano prof. Wojciechowi Łączkowskiemu. Podczas wydarzenia wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Na zdjęciu prezydent miasta i przewodniczący rady miasta wręczają statuetkę Honorowego Obywatela Poznania prof. Łączkowskiemu - grafika artykułu
Tegoroczna sesja odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich

Tegoroczna uroczysta sesja odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Sali Ziemi. Rozpoczął ją Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania

- Mamy za sobą trudne dwa lata epidemii - przypomniał Grzegorz Ganowicz. - Rok temu dziękowałem wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem. Tymczasem 24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. Zagrożeni obywatele tego kraju ruszyli na zachód, szukając schronienia przede wszystkim w Polsce. Przed Poznaniem i jego mieszkańcami stanęło kolejne wyzwanie - przyjąć migrantów i zadbać o nich. To właśnie mieszkańcy miasta ruszyli na pomoc jako pierwsi, nie czekając na wsparcie systemowe. Zdali ten egzamin najlepiej, jak tylko można. Dziękuję poznaniakom i poznaniankom. To ich zaangażowanie, odpowiedzialność, praca i empatia sprawiły, że możemy pozytywnie myśleć o minionym czasie. Dziękuję też organizacjom pozarządowym i wolontariuszom. Ich często niedostrzegalna, cicha praca pozwalała realizować trudne zadania. Warto i należy podkreślić rolę kościołów i związków wyznaniowych, które włączyły się akcję pomocy, a także zaangażowanie przedsiębiorców. Wierzę, że te same cechy - empatia, skłonność do altruizmu, otwarcie na drugiego człowieka i nasz poznański realizm pozwolą nam wspólnie zmierzyć się ze stojącymi przed nami przeciwnościami i je razem przezwyciężyć. To jeden z powodów, dla których noszę w sobie dumę z Poznania.

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, podziękował radnym, nagrodzonym poznaniakom, a także wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Poznania.

- Dziękuję za to, że w tych trudnych chwilach potrafiliśmy współpracować ponad podziałami - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Udowodniliśmy to, najpierw tworząc szpital tymczasowy na terenie MTP, a później punkt dla migrantów, zorganizowany tam dzięki współdziałaniu służb wojewody, Caritas i Targów Poznańskich. Dziękuję poznaniankom i poznaniakom, którzy przyjęli do swoich mieszkań osoby uciekające z Ukrainy. Jestem również wdzięczny przedsiębiorcom za ogromne wsparcie. Przed nami jeszcze większe wyzwania - wojna nie skończy się za tydzień. Wierzę, że będziemy razem działać dla dobra Poznania tak, jak robiliśmy to do tej pory. Tylko solidarność i współpraca są w stanie przeprowadzić nas przez następne miesiące i lata kryzysu.

Honorowe obywatelstwo i Zasłużeni dla Miasta Poznania

Podczas wtorkowej sesji Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania odebrał prof. Wojciech Łączkowski, wybitny prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa finansowego i finansów publicznych.

- Nie wiem, komu pierwszemu przyszło do głowy, by umieścić mnie na liście Honorowych Obywateli Miasta Poznania, razem z osobami takimi jak I. J. Paderewski, św Jan Paweł II, Margaret Thatcher czy Lech Wałęsa - podkreślał prof. Łączkowski. - Jestem bardzo wdzięczny, dziękuję. Moi przodkowie od stuleci zamieszkiwali terytoria Wielkopolski, ja sam tu się urodziłem, wychowałem i skończyłem studia. Jestem związany z Poznaniem i jestem z niego dumny.

Prof. Wojciech Łączkowski urodził się w Poznaniu, w drugiej połowie lat 70. pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Prawa i Administracji UAM. Wybuch stanu wojennego w grudniu 1981 r. spowodował, że Minister Edukacji Narodowej odwołał ówczesne władze uczelni.

W momencie zmian ustrojowych, tj. w 1989 r., prof. Wojciech Łączkowski został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. Od 1989 r. do 1997 r. pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 1994-1997 był przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej I kadencji, był przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej, a także członkiem Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Należy do Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich, jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz komandorem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali:

Anna Chraniuk, działaczka społeczna, która promuje kulturę ukraińską. Urodziła się w Warszawie, a w 1977 r. ukończyła Konserwatorium Muzyczne im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Była stypendystką Ministerstwa Kultury Polski, po powrocie do kraju pracowała m.in. jako instruktorka muzyki w Zarządzie Głównym Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. W 1991 r. przeprowadziła się do Poznania, a dwa lata później zaczęła pracę jako wykładowca w Zakładzie Filologii Ukraińskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, budując poznańską ukrainistykę od podstaw, tworząc program i materiały dydaktyczne. Z UAM związana była przez 20 lat, aż do przejścia na emeryturę. Jest założycielką Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina, a od 2014 r. prowadziła w Poznaniu akcję pod nazwą "Dzieci z Ukrainy", zapraszając i organizując tygodniowy pobyt dla matek z dziećmi, których ojcowie oddali życie w obronie swojej ojczyzny. Jest tłumaczem przysięgłym języka ukraińskiego na liście Ministra Sprawiedliwości. Za krzewienie kultury i oświaty ukraińskiej w Polsce w 2009 r. została odznaczona przez prezydenta Ukrainy Orderem Księżnej Olgi III stopnia. Nadal działa społecznie na rzecz promocji stolicy Wielkopolski w myśl dewizy "Poznań wart poznania".

- Z Ukrainy pochodzą moi rodzice oraz mój mąż, więc kraj ten jest mi bardzo bliski - podkreślała Anna Chraniuk, odbierając tytuł. - W imieniu Ukraińców chciałabym podziękować wszystkim Polakom, którzy oddają nam tyle serca.

Prof. Jarosław Kozłowski - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów wizualnych. Przez długi czas związanyz nurtem konceptualnym sztuki, którego w Polsce był prekursorem. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie przez 50 lat prowadził działalność dydaktyczną w zakresie rysunku i malarstwa, a w latach 1981-87 piastował stanowisko rektora tej uczelni. Uczynił wówczas z Poznania mekkę najwybitniejszych światowych artystów i pedagogów. Jest stypendystą The British Council w Londynie i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) w Berlinie. Ma tytuł profesora zwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wykładał w Oslo oraz w Amsterdamie. Jest inspiratorem powstania Matt's Gallery w Londynie, do 1990 r. prowadził Galerię "Akumulatory 2" w Poznaniu, w której prezentował twórczość polskich i zagranicznych twórców awangardowych. W latach 90. był kuratorem programu galerii i kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 2019 r. prowadzi w Poznaniu Archiwum Idei, w którym przekazuje wiedzę o sztuce i jej wielopostaciowości, w oparciu o budowaną latami własną kolekcję.

Prof. Ewa Wycichowska - urodzona w Poznaniu tancerka, choreografka, pedagog, profesor sztuk muzycznych. W latach 1988-2016 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego (PTT) i wieloletnią primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest jurorką polskich i międzynarodowych konkursów tańca, ekspertką ministerialną, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii. To autorka ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA. Kierując Polskim Teatrem Tańca zademonstrowała rzadką umiejętność łączenia talentu artystycznego z działalnością akademicką i predyspozycjami menadżerskimi. Jest też pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań. Została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. Medalem i Dyplomem uznania Ministerstwa Kultury i Sztuki; Medalem 200-lecia Baletu Polskiego; Wielką Pieczęcią Miasta Poznania, Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

KKS Lech Poznań - poznański klub piłki nożnej. Powstał w 1920 r., gdy młodzież z Dębca utworzyła drużynę piłki nożnej pod nazwą Lutnia Dębiec. Rejestracja klubu do Poznańskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej odbyła się w marcu 1922 r. Po wojnie klub reaktywowano pod nazwą KKS Poznań, a w 1957 r. pierwszy raz w nazwie klubu pojawiło się słowo "LECH". W swojej historii piłkarze Lecha wywalczyli 8 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywali Superpuchar Polski. Od 1978 r. Lech Poznań rozegrał ponad 100 meczy w prestiżowych europejskich pucharach: Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, Pucharze Zdobywców Pucharów, Pucharze UEFA, eliminacjach Ligi Mistrzów i Lidze Europy.

Nagrody Miasta Poznania: artystyczna, naukowa i sportowa

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania odebrał prof. Rafał Zapała. Jest kompozytorem, artystą dźwięku, improwizatorem, pianistą, perkusistą, elektronikiem, doktorem habilitowanym sztuki muzycznej - kompozycji, profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest założycielem i prezesem fundacji an_ARCHE New Music Foundation oraz wielu zespołów i projektów muzycznych. Jego twórczość jest prezentowana na festiwalach muzyki współczesnej, w jazzowych klubach, na scenach muzyki eksperymentalnej oraz w otwartych przestrzeniach miejskich. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują akcje i instalacje dźwiękowe wpisane w przestrzeń miejską, m.in. monumentalna instalacja w wieży zegarowej CK Zamek w Poznaniu i złoty medal dla polskiego pawilonu za "Sound Design" na Quadriennale w Pradze 2015.

- Dziękuję za tę nagrodę, to ogromny zaszczyt - mówił laureat. - Widzę w niej także chęć docenienia i dostrzeżenia środowiska twórców i twórczyń muzyki mniej popularnej, poszukiwaczy muzycznych przygód. Większość moich projektów powstawała w grupach - nie mogę więc nie podziękować ogromnej rzeszy ludzi, którzy nie pojawiają się na plakatach i nie dostają nagród, ale są niezbędni.

Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymał prof. Przemysław Matusik. Jest historykiem, prodziekanem Wydziału Historii UAM ds. naukowych, wiceprezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i członkiem wielu rad naukowych. Zajmuje się dziejami XIX w., zwłaszcza zaboru pruskiego, przemianami religijnymi, procesami modernizacyjnymi i historią miejską. Wśród jego publikacji znajdują się m.in.: monografia "«Nadeszła epoka przejścia...». Nowoczesność w piśmiennictwie katolickim Poznańskiego 1836-1871", przygotowana do druku klasyczna praca Moritza Jaffego "Poznań pod panowaniem pruskim", a także czterotomowa "Historia Poznania". Od 2007 r. jest członkiem kolegium redakcyjnego "Kroniki Miasta Poznania", a od 2015 r. jej redaktorem naczelnym.

- Dziękuję Kapitule, która tak wysoko oceniła moją pracę, Miastu Poznań oraz wnioskodawcom, którzy zgłosili moją kandydaturę - mówił prof. Matusik. - Dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy w cieniu tragicznych wydarzeń. Historia - wbrew znanemu powiedzeniu - niczego nas nie uczy. Dostarcza jednak wiedzy, pozwala lepiej zrozumieć to, co się dzieje. Dodaje otuchy i budzi nadzieję.

Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała Karolina Naja. Kajakarka treningi rozpoczęła w 2001 r. w klubie MOSM Tychy. W 2009 r. podjęła studia na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim i dołączyła do klubu AZS AWF Gorzów Wielkopolski. Rok później osiągnęła pierwszy poważny sukces seniorski - III miejsce na mistrzostwach świata w kategorii K4 500 m, które odbyły się w Poznaniu. Jest zawodniczką kadry narodowej w kajakarstwie nieprzerwanie od 2009 r. W 2020 r. została zawodniczką KS Posnanii, żeby jeszcze lepiej przygotować się do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r., w których zdobyła dwa medale - srebro w konkurencji K2 500 m oraz brąz w K4 500 m. Jej największymi sukcesami są cztery medale igrzysk olimpijskich (jeden srebrny i trzy brązowe) oraz ponad 20 medali imprez o randze mistrzostw świata (12), mistrzostw Europy (10) czy igrzysk europejskich. W 2022 r. wstąpiła w szeregi Wojska Polskiego. Jest sportową stypendystką Miasta Poznania.

- Nagroda to docenienie moich osiągnięć i kariery sportowej - mówiła kajakarka - Dziękuję kapitule za zauważenie mojej dyscypliny. Udział w dzisiejszej uroczystej sesji to dla mnie wielka lekcja i inspiracja, cieszę się, ze znalazłam się w tak zaszczytnym gronie.

Kapituła Nagrody Sportowej uhonorowała nagrodą sportową w kategorii trenerskiej Antoniego Obryckiego. Jest on absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej i Gorzowie Wielkopolskim. Ukończył studia nauczycielskie i trenerskie w zapasach. W 1983 r. został trenerem w MLKS Warmia Grajewo, był trenerem kadry wojewódzkiej w zapasach i sumo. W 1992 r. związał się z klubem KS Sobieski Poznań. Podczas swojej długoletniej kariery wychował medalistów mistrzostw Polski, świata i Europy w zapasach i sumo. W 2021 r. jego zawodnik Tadeusz Michalik wywalczył brązowy medal w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Ma uprawnienia sędziego klasy międzynarodowej II w zapasach i sumo. Od 16 lat pełni funkcję prezesa KS Sobieski Poznań, a od sześciu prezesa Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego.

- Dziękuję za docenienie pracy rodziny zapaśniczej z KS Sobieski - mówił trener. - Staramy się spełniać marzenia tych, którzy przychodzą do nas na salę. To dla mnie wielkie wyróżnienie.

AW