Urodziny w DPS

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotkał się z Marią Kośmińską-Błaszczyk - byłą dyrektor DPS przy ul. Konarskiego, aktualnie mieszkanką placówki. Złożył jej życzenia z okazji 90 urodzin. 

Na zdjęciu prezydent Poznania wręczający kwiaty siedzącej na wózku kobiecie - grafika artykułu
Maria Kośmińska-Błaszczyk prowadziła Dom Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego od 1972 do 1995 roku

- Gratuluję osiągnięć i dziękuję za ogromny wkład, jaki wniosła Pani w tworzenie tego domu - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczając solenizantce bukiet kwiatów i tomik wierszy Wisławy Szymborskiej. - Teraz może Pani w pełni korzystać z jego możliwości. Życzę Pani wielu lat w dobrym zdrowiu, radości i domowej atmosferze. Cieszę się, że mogłem osobiście pogratulować Pani tego pięknego jubileuszu i porozmawiać o Poznaniu, ale też o wnukach.

Maria Kośmińska-Błaszczyk prowadziła Dom Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego od 1972 do 1995 roku.Od 2011 roku jest jego mieszkanką.W ubiegłym roku placówka obchodziła 60-lecie istnienia. To miejsce, gdzie seniorzy otrzymują profesjonalną opiekę, mogą spokojnie odpoczywać, rozwijać zainteresowania i być aktywnymi. Mają zapewnioną fachową opiekę psychologiczną, zajęcia ruchowe i kulturalne, ale przede wszystkim prawdziwą, domową atmosferę.

DPS przy ul. Konarskiego 11/13 powstał w 1963 r. jako Państwowy Dom Rencistów. Pełnił wówczas rolę placówki stałego pobytu, zapewniając opiekę dla 102 osób. Od 1 stycznia 1999 r., wraz z przeprowadzeniem reformy administracyjnej kraju, DPS prowadzi Miasto.

Obecnie w placówce mieszka 170 mieszkańców - 96 przy ul. Konarskiego oraz 74 w oddziale przy ul. Zamenhoffa. Ten ostatni utworzono w 2008 roku. Mieszkańcy mają do dyspozycji pokoje 3-, 2- i 1-osobowe. W domu jest także m.in. zaplecze terapeutyczne, sale usprawniania ruchowego, biblioteka czy ogród.

DPS przy ul. Konarskiego jest także modernizowany. Wymieniono w nim windę oraz naprawiono pokrycie dachowe. Dach budynku został docieplony i pojawiły się na nim panele słonecznych. Przeprowadzono też niezbędne naprawy: zlikwidowano nieużywany od dawna zsyp węglowy, zdemontowano starą altanę ogrodową, naprawiono uszkodzone ścieżki z kostki brukowej. Odnawiane i malowane były również pokoje mieszkalne i przyległe do nich łazienki.

AW