Usługi dla seniorów w czasie pandemii

Starsi mieszkańcy i mieszkanki Poznania cały czas mogą zamówić "Zakupy dla seniora" czy zlecić porządkowanie nagrobków swoich bliskich. Podczas pandemii koronawirusa w mieście działają te usługi dla seniorów, które pomagają zapewnić im bezpieczeństwo. 

Seniorzy mogą zamówić zakupy czy skorzystać z usługi porządkowania nagrobków osób bliskich
Seniorzy mogą zamówić zakupy czy skorzystać z usługi porządkowania nagrobków osób bliskich

"Zakupy dla seniora" to propozycja uruchomiona podczas epidemii dla starszych poznanianek i poznaniaków. Dzięki niej wolontariusze pomogą im w zakupieniu leków, żywności oraz środków czystości. Z usługi mogą dwa razy w tygodniu skorzystać osoby samotne (także z niepełnosprawnością), które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny.

Zgłoszenia przyjmuje biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44. Dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer - do wyłącznej wiadomości seniorów. Tym numerem posługuje się też wolontariusz, wyposażony w specjalny identyfikator. 

Podczas pandemii seniorzy mogą też skorzystać z jednorazowego uporządkowania grobu lub nagrobka osoby bliskiej na jednym z miejskich cmentarzy. Usługa jest skierowana do mieszkańców Poznania w wieku 80 lat i powyżej, którzy są osobami samotnymi, z niepełnosprawnościami lub długotrwale, przewlekle chorymi.  Porządkowanie nagrobków jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga bezpośredniego kontaktu seniora z wykonawcą. Zgłoszenie odbywa się za pośrednictwem miejskiego Biura Poznań Kontakt - telefon 61 646 33 44.

Cały czas nie są jeszcze dostępne te usługi, które wymagają bezpośredniego kontaktu z osobą obcą - takie jak mycie okien, złota rączka, medyczny pedicure czy dostarczanie książek. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób starszych ta część oferty będzie niedostępna do odwołania, a uruchomienie kolejnych usług będzie zależało od obserwowanego  zagrożenia epidemiologicznego.

AW