W Poznaniu Sprzedajemy Odpowiedzialnie

W Poznaniu rusza kampania "Sprzedajemy Odpowiedzialnie". Jeszcze w tym roku do około tysiąca punktów, w których można kupić napoje alkoholowe, zawitają przedstawiciele miejskiej komisji. Podpowiedzą, jak uchronić się przed sprzedażą alkoholu niepełnoletnim i wyjaśnią, jakie konsekwencje prawne mogą za to grozić.

Na zdjęciu materiały informacyjne kampanii rozłożone na stole - grafika artykułu
Ruszyła kampania "Sprzedajemy Odpowiedzialnie"

Miasto Poznań we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu rozpoczyna kampanię "Sprzedajemy Odpowiedzialnie". Akcja ma podnieść świadomość właścicieli punktów sprzedaży i edukować sprzedawców w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży napojów alkoholowych - zwłaszcza w kontekście ograniczania ich dostępności dla osób niepełnoletnich.

- Przeprowadzona przez Miasto Poznań "Diagnoza stanu problemów uzależnień na terenie miasta Poznania" z 2019 roku pokazała, że ponad połowa dzieci uczęszczających do szkół podstawowych nie widzi problemu w zdobyciu alkoholu - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -  Dlatego bardzo ważne jest, żeby mimo trwającej epidemii i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności prowadzić działania profilaktyczne i edukacyjne, także te skierowane do sprzedawców w sklepach czy lokalach gastronomicznych. Liczymy na to, że przedsiębiorcy również aktywnie przyłączą się do akcji.

Kampania "Sprzedajemy Odpowiedzialnie" jest nową inicjatywą Miasta - dobrze uzupełnia inne projekty profilaktyczne realizowane w obszarze uzależnień i adresowane do dzieci oraz dorosłych. W ramach kampanii przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odwiedzą punkty sprzedaży alkoholu na terenie całego Poznania. Będą informować zarówno o konsekwencjach prawnych sprzedawania alkoholu nieletnim czy osobom nietrzeźwym, jak i o uprawnieniach, jakie mają w tym zakresie sprzedawcy. Dodatkowo każdy punkt będzie mógł za pomocą specjalnej naklejki oznaczyć się jako miejsce, gdzie "Napoje alkoholowe sprzedajemy odpowiedzialnie".

- Członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu nie tylko prowadzą działania związane z zobowiązaniem osób uzależnionych do podjęcia leczenia odwykowego, ale również angażują się w działania profilaktyczne - mówi Joanna Olenderek, przewodnicząca Komisji. - W ramach prowadzonej kampanii pragniemy kształtować postawy społeczne ograniczające dostępność do alkoholu osobom niepełnoletnim. Chcemy też wspierać kompetencje sprzedawców, którzy w kontaktach bezpośrednich narażeni są na próby zakupu alkoholu przez młodzież.

Działania i procedury Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu szczegółowo opisane są na stronie internetowej poznan.pl/ezdrowie/ w zakładce "Przeciw uzależnieniom". Pomimo panującej epidemii komisja realizuje swoje bieżące zadania, również w formie spotkań wideo oraz bezpośrednich telekonsultacji dla osób uzależnionych i ich rodzin. Specjaliści do spraw uzależnień będący członkami Komisji organizują i prowadzą szkolenia i webinaria dla osób zawodowo zaangażowanych w pomoc rodzinom i osobom uzależnionym. Kolejne takie webinarium odbędzie się 21 kwietnia. Formularz zgłoszeniowy oraz informacje organizacyjne można znaleźć na stronie: poznan.pl/ezdrowie/webinarium.

AW