Warta walczy o ekstraklasę

W piątek, 31 lipca, o godzinie 17:40 w Grodzisku Wielkopolskim rozpocznie się mecz, który zdecyduje o awansie do piłkarskiej ekstraklasy. W finale barażu I ligi zagra Warta Poznań z Radomiakiem Radom. Bilety na ten mecz rozeszły się w kilkadziesiąt minut.

We wtorek, 28 lipca, Warta Poznań wygrał swój barażowy półfinał i w walce o ekstraklasę zmierzy się z Radomiakiem Radom fot. Piotr Leśniowski/Warta Poznań
We wtorek, 28 lipca, Warta Poznań wygrał swój barażowy półfinał i w walce o ekstraklasę zmierzy się z Radomiakiem Radom fot. Piotr Leśniowski/Warta Poznań

Dla obu drużyn będzie to szansa powrotu do ekstraklasy. Radomiak na najwyższym szczeblu piłkarskich rozgrywek grał tylko jeden sezon - 1984-85. Warta z kolei ostatni raz rywalizowała z najlepszymi polskimi drużynami 25 lat temu. Spadła wówczas po dwóch latach gry w I lidze (ówczesna nazwa najwyższej klasy rozgrywek piłki nożnej). Był to też ostatni sezon, w którym rywalizowały ze sobą trzy drużyny z Poznania (jeszcze Lech i Olimpia). 14 maja 1995 roku Warta wygrała nawet na Bułgarskiej z Lechem 2:1. To był ostatni pojedynek tych dwóch poznańskich drużyn w lidze. W przypadku awansu Warty do kolejnego może dojść już za niecałe dwa miesiące - w weekend 19-20 września. Wtedy bowiem, w 4 kolejce, zaplanowano mecz Lecha Poznań ze zwycięzcą barażu.

Wcześniej, bo między 21 a 24 sierpnia (ekstraklasa gra od piątku do poniedziałku, a nie ma jeszcze szczegółowego kalendarza z godzinami meczów), swój pierwszy po 25 latach mecz Warta zagrałaby z Lechią Gdańsk. Poznańska drużyna byłaby gospodarzem tego pojedynku, ale mecz rozegrałaby na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Tzw. Ogródek, czyli macierzysty obiekt Warty przy Drodze Dębińskiej, jest obecnie modernizowany. 

Ekstraklasa nie w Ogródku

2 czerwca Komisja Licencyjna PZPN zdecydowała o przyznaniu "licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim z nadzorem infrastrukturalnym". Nadzór infrastrukturalny ma związek "z koniecznością monitorowania przebudowy stadionu Warty Poznań przy ul. Droga Dębińska".

Według wymagań Polskiego Związku Piłki Nożnej, aby grać w ekstraklasie stadion musi posiadać minimum 4500 indywidualnych miejsc siedzących (w tym minimum 1000 znajdujących się pod dachem), a także podgrzewaną płytę oraz sztuczne oświetlenie o natężeniu spełniającym wymogi rozegrania meczu po zapadnięciu zmroku. W najbliższym sezonie stadion przy Drodze Dębińskiej spełniać będzie te dwa ostatnie warunki. Od maja gotowe jest już oświetlenie. W narożnikach boiska stanęły cztery maszty oświetleniowe. Na każdym z nich zamontowano 40 reflektorów. Dzięki nim arena będzie oświetlana lampami o łącznej mocy 1600 luksów. Pod płytą boiska od kilku lat jest już odpowiednia instalacja, jednak dotąd nie podłączono jej do źródła ciepła. Trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę wolnostojącego, jednokondygnacyjnego budynku węzła cieplnego, w którym zamontowane zostaną urządzenia techniczne podłączone do instalacji elektroenergetycznej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz do instalacji służącej podgrzewaniu murawy. 

Dwukrotny mistrz

Warta Poznań powstała w 1912 roku. Największe triumfy święciła przed II wojną światową. Pierwsze miejsce zdobyła w 1929 roku. Jako jedyny klub zdobyła medale we wszystkich pierwszych ośmiu mistrzostwach Polski. Przed 1939 rokiem była czterokrotnie wicemistrzem, a sześć razy stawała również na najniższym stopniu podium. Po wznowieniu rozgrywek ponownie była wicemistrzem, a w 1947 rok sięgnęła po złoto i tytuł Mistrza Polski. Trzy lata później jednak spadła. Ponownie wróciła do I ligi po 43 latach, w 1993 roku. Od 1995 roku grała na drugim, trzecim, a nawet czwartym poziomie rozgrywek. 

W kończącym się właśnie sezonie celem Warty było utrzymanie w I lidze, a tymczasem stała się jej największą sensacją. Przez długi czas będąc na pierwszym lub drugim miejscu, które gwarantowały bezpośredni awans do Ekstraklasy. Ostatecznie sezon zasadniczny skończyła na 3. miejscu co dało jej prawo gry w barażach. We wtorek, 28 lipca, wygrała swój półfinał z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza 1:0. 

Mecz Warty z Radomiakiem rozpocznie się o godz. 17:40 na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. Powstańców Chocieszyńskich 52. Bilety rozeszły się w około 50 minut.

RB