Weekend w Poznaniu

W walentynkowy weekend poznaniacy nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Festiwal podróżniczy, koncert zespołu The Legendary Pink Dots lub spektakl poświęcony Fridzie Kahlo - to tylko niektóre z nich. 

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają wszystkich do skorzystania z walentynkowej promocji
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają wszystkich do skorzystania z walentynkowej promocji

PIĄTEK, 14 LUTEGO

Tour Salon

W najbliższy piątek rozpoczną się Targi Regionów i Produktów Turystycznych na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Oferta przeznaczona jest zarówno dla profesjonalnych podróżników, jak i dla osób poszukujących ciekawych miejsc, do których mogliby wybrać się w wakacje. Na uczestników czekają ciekawe promocje i prezentacje ofert wyjazdowych, będzie można też wymienić się doświadczeniami ze specjalistami z dziedziny turystyki. Pojawią się również popularni blogerzy i znane postaci z YouTube'a. 

W ramach targów rozpocznie się również ósma edycja Festiwalu Podróżniczego "Śladami marzeń". Tam będzie można dowiedzieć się więcej na temat rzadziej odwiedzanych miejsc, takich jak Amazonia, Kongo czy Arizona. 

Wydarzenie będzie trwało od piątku do niedzieli.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Pawilon 15 (ul. Głogowska 14)

Godzina 10:00

Bilety 25 zł - 50 zł

Szczegóły na stronie organizatorów: https://sladamimarzen.pl, https://www.tour-salon.pl/pl/

Targi Gardenia

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach Targów Gardenia wystawcy zaprezentują setki nowości rynkowych, w tym m.in. różnorodne gatunki roślin, urządzenia, narzędzia oraz elementy dekoracyjne. Będzie można również zobaczyć ekspozycje projektantów i twórców ogrodów. W tym roku hasłem przewodnim są "Innowacje w ogrodzie". 

Prócz zwiedzania bardzo różnorodnej i bogatej ekspozycji, można spotkać się ze specjalistami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w ogrodnictwie, m. in Chrisem Beardshawem, Hexian Jin i Tainą Suonio. W wydarzenie włączyli się specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego. W sobotę odbędą się również "Walentynkowe warsztaty florystyczne" w Pawilonie 8A.

Międzynarodowe Targi Poznańskie (ul. Głogowska 14)

Godzina 9:00

Bilety: 15 - 45 zł

Więcej informacji: https://targigardenia.pl/pl/

Walentynki z POSiR 

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają wszystkich do skorzystania z walentynkowej oferty aż w czterech lokalizacjach. 14 lutego wszystkie pary, które korzystają z Pływalni Rataje, Pływalni Chwiałka, Lodowiska Chwiałka lub Lodowiska Malta, zapłacą tylko za jeden bilet wstępu na wybrany obiekt, a dodatkowo otrzymają słodki upominek (do wyczerpania zapasów).

Lodowisko Chwiałka im. Witalisa Ludwiczaka, ul. Ojca Mariana Żelazka 1, Lodowisko Malta: przy starcie Toru Regatowego Malta, od strony ulicy Jana Pawła II, Pływalnia Chwiałka, ul. Spychalskiego 34, Pływalnia Rataje, Os. Piastowskie 55a.

Więcej informacji: https://posir.poznan.pl/walentynkowa-promocja-aktywnie-i-ze-smakiem/

Walentynki w Palmiarni

Od 14 do 23 lutego palmiarnia zaprasza na ścieżkę zwiedzania "Pary Palmiarni", która przybliży sylwetki papug ar Dobrej i Dobrego, papużek nierozłączek czy sagowców. 

Z kolei 16 lutego w godzinach 13.00-15.00 odbędzie się koncert zespołu Drum Work. To świetna opcja dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na nietypową walentynkową randkę - muzyka zespołu to podróż od surowych brzmień afrykańskiego buszu po nowoczesne imprezowe rytmy europejskich metropolii. Do 23 lutego trwa również Wystawa Sztuki Afrykańskiej. 

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18

Bilety: 8-12 zł

Godziny otwarcia Palmiarni: wtorek - sobota: 9.00-16.00 (kasa do 15.00), niedziela: 9.00-17.00 (kasa do 16.00).

Impresjoniści i postimpresjoniści w trójwymiarze

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie można obejrzeć blisko 60 dzieł najpopularniejszych impresjonistów i postimpresjonistów, które zostały przetworzone na wersję trójwymiarową. Pojawią się odświeżone obrazy takich malarzy jak: Monet, Manet, Morisot, Degas, Cezanne, Renoir, Sisley, Whistler, Gauguin, czy Vincent Van Gogh. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się najsłynniejszym dziełom z innej perspektywy, odkryć detale z dalszego planu, albo odnaleźć elementy, na które do tej pory nikt nie zwrócił uwagi. 

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań Congress Center (ul. Głogowska 14), 

piątek - niedziela, godzina 10:00 - 17:00

Bilety: 20-35 zł

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/693051324565228/

Festiwal Tańców Balfolkowych

Osoby zainteresowane muzyką i tańcem tradycyjnym będą mogły wybrać się na Festiwal Tańców Balfolkowych "Lovembal". Wydarzenie zostanie zainaugurowane piątkową potańcówką z muzyką na żywo. 

Balfolk to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX w. we Francji. Dziś jest popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Niderlandach, Portugalii i Niemczech. 

W sobotę, podczas Lovembalu, warsztaty taneczne poprowadzą specjaliści z różnych krajów, m.in. Sara Guia de Abreu i Paulo Oliveira oraz Gregory Dyke, z kolei w niedzielę, w ramach koncertu finałowego, zagrają Snaarmaarwaar, Airboxes oraz Balsam. 

Retro Dance Studio (ul. Wielka 19/7)

Godzina 21:00

Wstęp na potańcówkę (14.02) jest bezpłatny. Brak wolnych miejsc na warsztaty i koncert finałowy.

Szczegóły na stronie: http://lovembal.pl/pl/

The Legendary Pink Dots

Osoby, które zamierzają spędzić walentynki przy dźwiękach rocka eksperymentalnego, będą mogły wybrać się na koncert The Legendary Pink Dots. Brytyjsko-holenderska formacja cieszy się dużym zainteresowaniem polskich słuchaczy. Została zauważona przez Tomasza Beksińskiego, który w radiowej Trójce prezentował kolejne płyty, interpretacje i własne tłumaczenia tekstów. Zespół wystąpi w składzie: Edward Ka-Speel, Erik Drost (gitara, bas), Joep Hendrikx (elektronika), Phil "The Silverman" Knight (klawisze) oraz Raymond Steeg (efekty dźwiękowe). 

Klub u Bazyla (ul. Norwida 18A)

Godzina 18:00

Bilety - 70 zł (przedsprzedaż), 80 zł (w dniu koncertu)

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.ubazyla.pl/wydarzenie/the-legendary-pink-dots-14-ii-2020-poznan/

Koncert Walentynkowy 

W piątek w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się walentynkowy koncert "Tyle miłości". W programie wydarzenia znajdą się popularne przeboje oraz utwory jazzowe o tematyce miłosnej, wykonane w nowoczesnych aranżacjach. Na scenie wystąpią studenci klas wokalnych i instrumentalnych oraz ich nauczyciele, a także Chór Kameralny prowadzony przez prof. Marka Gandeckiego.

Aula Nova (plac Stefana Stuligrosza 1)

Godzina 19:00

Bezpłatne wejściówki na koncert wydawane będą w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44.

https://amuz.edu.pl/event/tyle-milosci/

Frida. Życie, sztuka, rewolucja

Miłośnicy teatru mogą wybrać się w weekend do Auli Artis na spektakl o życiu słynnej malarki Fridy Kahlo. To monodram na podstawie pierwszego polskiego tekstu dramaturgicznego inspirowanego życiem i twórczością artystki. W 2017 roku z okazji 110. rocznicy urodzin malarki można było obejrzeć wystawę jej prac w Poznaniu. Tym razem entuzjaści jej twórczości przygotowali przedstawienie z pogranicza teatru i video-art. 

W roli głównej wystąpi Martyna Kliszewska, absolwentka PWST w Krakowie. Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Meksyku w Polsce. 

Aula Artis (ul. Kutrzeby 10)Godzina 19:00

Bilety 50 zł - 120 zł

Więcej informacji:https://www.facebook.com/events/2870715449619270/

Zemsta Czerwonych Bucików

Do Teatru Ósmego Dnia można wybrać się w piątek na otwartą próbę spektaklu pt. "Zemsta Czerwonych Bucików". Autor, Philip Dimitri Galas stworzył nową formę sceniczną nazwaną przez niego "avant-vaudeville". Przedstawienie ma charakter autotematyczny - aktor, w akompaniamencie muzyki, opowiada o swojej pracy w amerykańskim show-biznesie. W polskiej wersji tego monodramu wystąpi wrocławski aktor - Janusz Stolarski. 

Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44)

Godzina 19:00

Wstęp wolny 

SOBOTA, 15 LUTEGO

Koncert Michała Kowalonka

Występujący do niedawna w zespole Myslovitz wokalista Michał Kowalonek, obecnie lider poznańskiej grupy Snowman, zagra w najbliższą sobotę w Poznaniu. Artysta ruszył w trasę koncertową po Polsce, aby wypromować swoją najnowszą płytę "O miłości w czasach powstania". Będzie można usłyszeć piosenki z jego płyty, a także utwory innych zespołów, z którymi miał okazję występować. Koncertował m.in. Lennym Kravitzem, Hozier'em i Archive. 

Klub Pan Gar (ul. Słowackiego 19/21)

Godzina 20:00

Bilet - 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu koncertu

Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/events/2475023696119159/

Sienkiewicz na walentynki

Czy Sienkiewicz, tworząc powieści, wykorzystywał osobiste doświadczenia w sferze miłosnej? Odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać w najbliższą sobotę w trakcie oprowadzania kuratorskiego po Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza. Spotkanie będzie dotyczyło trójkątów miłosnych u Sienkiewicza. W pierwszej odsłonie tego wydarzenia prelegenci skupią się na "Panu Wołodyjowskim" i poszukiwaniu w tej lekturze najskrytszych tajemnic pisarza. Podczas wernisażu Arkadiusz Krawczyk wygłosi wykład "Obrazowo rzecz ujmując. Miłość oczyma Sienkiewicza i artystów".

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84).

Godzina 13:00

Wstęp bezpłatny. 

Obowiązują zapisy e-mailowe: rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl

Skazany na bluesa

W najbliższą sobotę będzie można wybrać się na koncert, w trakcie którego zabrzmią utwory z repertuaru grupy Dżem. Na scenie wystąpi polski wokalista i założyciel grupy Ścigani - Maciej Lipina. Artysta znany jest również jako odtwórca głównej roli w spektaklu "Skazany na bluesa" w reżyserii Arkadiusza Jakubika, czyli  pierwszej w Polsce teatralnej adaptacji filmu Przemysława Angermana i Jana Kidawy - Błońskiego. 

W trakcie koncertu wystąpią: Adam Snopek - instrumenty klawiszowe, Paweł Ambroziak - gitara, Sebastian Kret - gitara, Ronald Tuczykont - gitara basowa i Michał Dziewiński - perkusja. 

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Aula UM (ul. Przybyszewskiego 37)

Godzina 19:00

Bilety  50-79 zł

NIEDZIELA, 16 LUTEGO

SeZamkowy Teatr

Dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą mogły wybrać się na spektakl w Centrum Kultury Zamek w ramach cyklu "SeZamkowy Teatr". Tym razem w ofercie znalazło się przedstawienie pt. "Tymoteusz wśród ptaków". To jeden z sześciu utworów teatralnych napisanych przez Jana Wilkowskiego, w których głównym bohaterem jest mały miś Tymoteusz. Przedstawienie zostanie wykonane w klasycznej technice pacynkowej, której towarzyszy nietypowa aranżacja sceny oraz dynamiczna muzyka. 

Centrum Kultury Zamek (ul. św. Marcin 80/82)

Godzina 11:00

Bilety - 15 zł

Black Marble

Wielbiciele punku i muzyki rockowej mogą się wybrać na koncert zespołu Black Marble. Grupa została założona w 2012 roku na Brooklynie przez amerykańskiego artystę - Chrisa Stewarta. Black Marble zadebiutował w 2012 roku płytą o nazwie "Weight Against the Door", po której szybko wyszedł album "A Different Arrangement". Artyści wystąpią po raz pierwszy w Polsce, aby wypromować najnowszy album pt. "Bigger Than Life". Jako zespół towarzyszący zagra Panther Modern. 

Klub Pod Minogą (ul. Nowowiejskiego 8)

Godzina 19:30

Bilety: 49 - 60 zł

Szczegóły wydarzenia na stronie: https://www.facebook.com/events/796805940753583/

Projekt Volodia

Wielbiciele twórczości Włodzimierza Wysockiego będą mieli okazję usłyszeć jego najsłynniejsze utwory w czasie koncertu zespołu "Volodia". W trakcie wydarzenia zabrzmią również kawałki z repertuaru legendarnego barda - Stanisława Grzesiuka. Wystąpią: Janusz Kasprowicz - wokal, gitara basowa, Bogdan Bińczak - akordeon, vinofon, Robert Gawron - banjo, ukulele, Marcin Kotlarski - gitara elektryczna, Tomasz Burzyński - perkusja. 

Klub Blue Note (Kościuszki 79)

Godzina 19:00

Bilety 40 zł - 50 zł

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2233446193423102/

Walentynki z Amadeusem

W niedzielę z okazji walentynek będzie można wybrać się na koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Zespół wystąpi wspólnie z polskim akordeonistą - Klaudiuszem Baranem oraz muzykiem grającym na harmonijce ustnej - Kacprem Smolińskim. W programie znalazły się: "Wariacje na temat Frescobaldiego" Aleksandra Tansmana, "Koncert na harmonijkę ustną i smyczki" Krzysztofa Herdzina, "Concerto in D" Igora Strawińskiego i "Chamber Concerto" Mikołaja Majkusiaka. 

Więcej informacji: https://amadeus.pl/event-16-02-2020-walentynki-z-amadeusem

Godzina: 18:00

Miejsce: Aula Uniwersytecka,

Bilety w cenie: 60zł, 50zł, 40zł

KP