Weekend w Poznaniu

Koncerty, wystawy, spektakle teatralne, spacery z przewodnikiem oraz wydarzenia sportowe - to wszystko czeka na poznaniaków i turystów w najbliższy weekend. Można będzie także zobaczyć inscenizację bamberskiego wesela oraz wziąć udział w targu jedzeniowym. 

Zdjęcie przedstawia Bambrów Poznańskich na Starym Rynku. Na pierwszym planie widzimy panie przebrane w kolorowe, bogato zdobione suknie z kwiatami na głowie - grafika artykułu
Zmówiny, zaślubiny, przejazd orszaku pary młodej z weselnikami i oczepiny - to wszystko będzie można zobaczyć w Poznaniu, w najbliższą niedzielę w ramach Święta Bamberskiego

PIĄTEK, 31.07

Sorry Boys przy Browarze

Grupa wystąpi w ramach Letniego Brzmienia w Parku Starego Browaru. Sorry Boys, na czele którego stoi charyzmatyczna Bela Komoszyńska, to zespół nowatorski, niebojący się sięgać po nieoczywiste rozwiązania. Muzycy intensywnie koncertują, grając trasy klubowe i goszcząc na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. W ubiegłym roku w maju ukazał się ich czwarty album "Miłość". 

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 setami DJ-skimi. Występy artystów wystartują o godz. 20:00 i potrwają do ciszy nocnej, czyli godz. 22:00. Na terenie imprezy obowiązywać będą bieżące zalecenia epidemiologiczne, z którymi należy zapoznać się przed przybyciem na miejsce.

Park Starego Browaru, Poznań (wejście od strony skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej)

godz. 20:00

Bilety: 59 zł

Więcj na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/279684546480533/

Piernikowski w Tamie

Na dziedzińcu klubu Tama wstąpi Robert Piernikowski. Muzyk jest współtwórcą takich załóg jak Napszykłat i Syny, a także autorem solowych krążków pt. "Się żegnaj", "No Fun" oraz wydanego w październiku 2019 roku "The best of moje getto". Artysta jest określany mianem 

eksperymentatora, którego twórcze ścieżki zawiodły z ciasnych przestrzeni wprost na sceny wielkich festiwali muzycznych. 

Dziedziniec Tama, ul. Niezłomnych 2

godz. 20:00

Bilety: 50 zł

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/727574608018002/

Główna puchnie - spacer badawczy

Główna nigdy nie była główna. Przeciwnie - od dekad na uboczu, pomijana i mało znana, choć tak naprawdę blisko centrum. Przedmieście w starym stylu, pół-wieś, pół-miasteczko, w dodatku zaniedbane. Czy nowy i stary porządek dopasowują się do siebie? A może to dwa osobne światy? Jak będą wyglądać za kilka lub kilkanaście lat? Czy i kiedy dojedzie tu wreszcie tramwaj, a stacja Poznań Wschód stanie się prawdziwym węzłem przesiadkowym? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas spaceru z przewodnikiem. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, wcześniej powstał już materiał filmowy na ten temat, ale Głównej trzeba doświadczyć osobiście. Zwłaszcza teraz, gdy powoli zanika jej dawny charakter. Oprowadzać będzie Kuba Głaz. 

Rynek Wschodni

godz. 18:00 - 20:30

wstęp wolny

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/291166882124196/

Otwarcie Poznań Północ

Ostatniego dnia lipca otworzy się nowe miejsce na mapie naszego miasta. Poznań Północ ma być centralnym punktem na towarzyskiej mapie lokalnej społeczności - przestrzenią dla każdego, do której można zabrać znajomych, przyjaciół i rodzinę. Na początek wystąpi tam Konrad Bebiołka - gitarzysta, wokalista, kompozytor tekstów i muzyki. Artysta na swoim koncie ma dwie EPki - "Barwy" oraz "Kokon". Jego muzykę możemy określić jako akustyczną i alternatywną. Na scenie współpracuje z looperem, gitarą i swoim głosem. Występował niekiedy z Piotrem Bukartykiem, zagrał również na Festiwalu Enea Spring Break i wystąpił w ramach akcji Sofar Sounds. 

ul. Bożydara 10

godz. 19:30

wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/635806727294706/

Warta Poznań walczy o Ekstraklasę

Nie w Poznaniu, ale w Grodzisku Wielkopolskim Warta walczyć będzie o wejście do ekstraklasy. Jej rywalem będzie drużyna Radomiaka Radom. Zarówno Warta, jak i Radomiak wygrały we wtorek swoje półfinały barażowe. Wygrany piątkowej potyczki pod koniec sierpnia zadebiutuje w najwyższej lidze piłkarskiej w Polsce. Dla Radomiaka byłby to powrót po 35 latach, natomiast poznański zespół ostatni raz grał w ówczesnej I lidze w 1995 roku. Gdyby Warta wygrała, to pierwsze derby Poznania po 25 latach odbyłyby się w weekend 19-20 września na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej.

godz. 17:00

Stadion przy ul. Powstańców Chocieszyńskich 52, Grodzisk Wielkopolski

bilety: 10 zł

Solo na Szelągu

Osoby, które chcą zrelaksować się przy muzyce na świeżym powietrzu, mogą wybrać się na koncert do Ogrodu Szeląg. W piątek nad Wartą wystąpi Francisa Tuana. Artysta przekroczył granice wielu sal koncertowych, klubów i festiwali. W jego wykonaniu gitarowy pop staje się tłem dla duchowych refleksji, taneczne utwory mają teksty inspirowane filozofią, a etniczne wietnamskie instrumenty współgrają z elektroniką.

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/970167353441554/

SOBOTA, 1.08

Mecz TPS Winogrady

Trzecia siła poznańskiej piłki nożnej rozpoczyna zmagania w IV lidze. Pierwszym rywalem drużyny grającej na piątym poziomie rozgrywek będzie Kotwica Kórnik. W lipcu murawa na stadionie przeszła renowację i jest gotowa na pierwszy ligowy gwizdek, podobnie jak cała drużyna. W poprzednim sezonie, w którym - w związku z pandemią koronawirusa - rozegrano tylko połowę spotkań TPS uplasował się na przedostatnim miejscu. 

Os. Wichrowe Wzgórze 106

godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/211484483588685/

Koncert Kasi Lins 

"Moja wina" - to tytuł ostatniego albumu Kasi Lins, którego premiera miała miejsce 29 maja 2020 roku. Jej najnowsze utwory oraz te wcześniejsze z płyty "Wiersz Ostatni" można będzie wysłuchać podczas sobotniego koncertu w klubie Tama. 

Dziedziniec klubu Tama (ul. Niezłomnych 2)

Godz. 20:00

Bilety: 45 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu)

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/597519831169370/

LemON w parku Starego Browaru

Osoby, które pragną usiąść w wygodnie w leżaku, posłuchać dobrej muzyki, zjeść coś smacznego i po prostu pobyć razem, mogą odwiedzić park przy Starym Browarze. W ramach cyklu Letnie Brzmienia wystąpi tam LemON - zespół, który udowodnił, że ambitna muzyka na wysokim poziomie może trafić na pierwsze miejsca list przebojów. Tak stało się np. z utworami ,,Napraw", ,,Scarlett", ,,Spójrz", ,,Nice" i ,,Jutro". 

Park Starego Browaru (wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej)

Godz. 20:00

Bilety: 79 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/553021458702704/

Wystawa poświęcona Urszuli Sipińskiej

Występowała na estradach całego świata, zdobywając liczne nagrody w kraju i za granicą. To ona jest autorką takich przebojów jak "Mam cudownych rodziców", "To był świat w zupełnie starym stylu", "Szalala, zabawa trwa", "Chcę wyjechać na wieś" czy "Weselne dzieci". Poznaniance Urszuli Sipińskiej poświęcona będzie wystawa w Starym Browarze. Ekspozycję "Sza la la zabawa trwa da da" przygotowało Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu we współpracy z Fundacją Made in Art. Zwiedzający zobaczą liczne pamiątki - prezentujące nie tylko artystyczny dorobek Urszuli Sipińskiej, ale też jej życie prywatne - podróże i czas spędzony w domowym zaciszu oraz zawodowe w roli architekta wnętrz, czym zajęła się po zakończeniu kariery muzycznej. Wystawa zostanie otwarta w sobotę, natomiast na niedzielę (o godz. 16) zaplanowano oprowadzanie kuratorskie (zapisy pod adresem e-mail: fundacjamadeinart@gmail.com). 

Stary Browar, Słodownia +1

Godz. 12:00 - 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/285784672532915/ oraz

https://www.facebook.com/events/281331136270097/

Ekowarsztaty na ryneczku

"Pszczoły nasi mali przyjaciele" - to tytuł kolejnych ekowarsztatów, które odbędą się na placu Wielkopolskim. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak wiele ludzie zawdzięczają pszczołom, poznają ich zwyczaje, zobaczą wyposażenie pasieki i wygląd ula od środka. Na chętnych czekają zajęcia tworzenia świeczek przy użyciu pszczelego wosku. Będzie także okazja, aby zapoznać się z techniką wykonania woskowijki, czyli bawełnianego materiału zabezpieczonego pszczelim woskiem (to łatwy i ekologiczny sposób przechowywania żywności alternatywnie do plastikowej folii spożywczej). Maksymalna liczba osób biorących udział w zajęciach wynosi 50, a wymagany wiek to 3+. Cykl Ekotargowiska to wspólna propozycja Miasta Poznań, spółki Targowiska oraz Jedzielni. Na projekt składają się spotkania z lokalnymi restauratorami, a także seria ekowarsztatów. 

plac Wielkopolski 

Godz. 10:00 - 13:00

Zajęcia są bezpłatne, nie obowiązują zapisy

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.poznan.pl/mim/info/news/zblizaja-sie-ekotargowiska,150298.html

Enea Edison Festival w Twoim samochodzie

Ze względu na pandemię koronawirusa Enea Edison Festival - Taste The Music 2020, który dotychczas odbywał się nad jeziorem Kierskim, został przeniesiony na przyszły rok. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby fani nie byli zbyt mocno zawiedzeni. Alternatywą dla festiwalu jest cykl koncertów samochodowych (drive-in). Oznacza to, że nadal będzie można posłuchać dobrej muzyki, ale z wnętrza własnego auta. Zmieniło się też miejsce. Artyści, których widzowie mieli zobaczyć podczas tegorocznej edycji festiwalu, wystąpią na parkingu przy Stadionie Poznań. W piątek odbędzie się koncert sanah - jednej z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop.

Parking E przy Stadionie Poznań, Bułgarska 17

Godz. 20:00

Bilety: 79 zł (jeden bilet uprawnia 2 osoby do wjazdu w jednym samochodzie)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/893646394393460/.

Chwiałka Volley

Od kilku sezonów Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przygotowują i rozbudowują ofertę dla miłośników siatkówki plażowej. W tym roku zmieniono formułę tej imprezy - nie będzie już eliminacji i turnieju finałowego, wracają za to miksty. Wszystkie rozgrywki odbędą się na czterech boiskach Basenu Chwiałka. Kompleks ten pozwala na sprawne przeprowadzenie zawodów par żeńskich i mieszanych jednego dnia. Na wszystkich uczestników czekają atrakcyjne pakiety startowe z koszulkami zawodniczymi, a na najlepszych nagrody finansowe. W sobotę, 1 sierpnia od godz. 8:00 rywalizować będą panie, o godz. 13:00 rozpoczną zmagania pary mieszane, czyli mikst. Sami mężczyźni grać będą w niedzielę, 2 sierpnia, od godz. 9:00.

Chwiałka, ul. Spychalskiego 34 

1.08, od godz. 8:00

2.08, od godz. 9:00

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/302022447854697/?event_time_id=302022454521363

Lato na trakcie

Osoby, które mają ochotę wybrać się na spacer po Ostrowie Tumskim, Starym Mieście i Śródmieściu, mogą wziąć udział w akcji "Lato na trakcie". Przewodnik oprowadzi chętnych po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania. Pozwoli to poznać lepiej Trakt Królewsko - Cesarski, czyli główną trasę turystyczno-kulturową miasta. 

Ostrów Tumski - zbiórka przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska 1

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia:https://www.facebook.com/events/308201443868278/

NIEDZIELA 2.08

Koncert na dziedzińcu Tamy

Michał Kmieciak to jeden z pierwszych polskich reprezentantów nurtu contemporary classical (współczesnej muzyki klasycznej). Specjalizuje się w melancholijnej, pełnej emocji muzyce, która zaciera granice pomiędzy współczesną klasyką, popem i muzyką filmową. W niedzielę muzyk wystąpi na dziedzińcu klubu Tama.  

Klub Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 20:00

Bilety: 35 zł

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/574476393499183/

Bajzel w Dragonie

W Dragon Social Club wystąpi Bajzel. Muzyk ma na swoim koncie kilkaset koncertów w

kraju i za granicą. Jego występy wyróżnia nietypowa, oryginalna kompozycja

powstała z przeplatania wielu gatunków. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Koncert z cyklu Salon Sąsiedzki - Nowa Masztalarska, realizowany jest w ramach akcji Kulturalny Stary Rynek. 

Dragon Social Club, ul. Zamkowa 3

Godz. 15:00

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona, rezerwacja wejściówek pod numerem tel. 662 309 775)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/735271417259279/

Święto Bamberskie

Zmówiny, zaślubiny, przejazd orszaku pary młodej z weselnikami i oczepiny - to wszystko będzie można zobaczyć w Poznaniu, w najbliższą niedzielę. Wydarzenie znalazło się w programie jubileuszowego 25. Święta Bamberskiego. Uroczystości weselne rozpoczną się o godz. 15 przy Muzeum Bambrów Poznańskich (ul. Mostowa 7/9), zaślubiny odbędą na Starym Rynku przed Ratuszem, następnie orszak weselny przejedzie dorożkami po ulicach Poznania i uda się do parku Bambrów Poznańskich na Dębcu (ul. Orzechowa 1), oczepiny odbędą się znów przy Muzeum Bambrów, gdzie na zakończenie, o godz. 20 rozpocznie się koncert zespołu Dagadana. To nie wszystko. Dzień wcześniej, w sobotę (o godz. 12:00) można będzie wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie "Ty Bambrze!" w Muzeum Etnograficznym (ul. Grobla 25, wejście od ul. Mostowej 7).

Stary Rynek, ul. Mostowa, park Bambrów Poznańskich

Godz. 15:00 - 21:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/581835682497912/

Targ jedzeniowy

Osoby ceniące dobrą kuchnię i relaks na świeżym powietrzu mogą przyjść w niedzielę do parku przy Starym Browarze i wziąć udział w targu jedzeniowym Food Park Open-Air. Będzie można skosztować włoskich smaków, tajskich dań, pysznych bajgli, owocowych koktajli i wielu innych interesujących połączeń smakowych. Targ będzie zlokalizowany w północno-zachodniej części parku. Sąsiadować z nim będzie strefa piknikowa. Wydarzenie odbywa się także w soboty.

Park przy Starym Browarze

Godz. 12:00 - 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://starybrowar5050.com/wydarzenia/lato-w-parku-foodpark-open-air-2020/ oraz https://www.facebook.com/events/279641796573606/?event_time_id=279641806573605

Spec House PSŻ Poznań - MSC Wölfe Wittstock

Startuje 2. Liga Żużlowa. Na sam początek Spec House PSŻ Poznań zaczyna zamagania od zagranicznego rywala - beniaminka rozgrywek - MSC Wölfe Wittstock. Kto okaże się górą w tym pojedynku - poznańskie "Skorpiony" czy niemiecka wataha "Wilków"? Ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych miejsc na Stadion POSiR - Golęcin, do sprzedaży trafi wyłącznie ok. 1200 biletów. 

ul. Warmińska 1

godz. 12:00

Bilety: 29 zł 

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/309931970381046/

Teatr Animacji nad Rusałką

Rycerz bez konia i koń bez rycerza wędrują po świecie szukając siebie nawzajem. Po drodze przeżywają wiele interesujących przygód. Osoby, które chcą dowiedzieć się, co był dalej, mogą przyjść w niedzielę nad jezioro Rusałka. Sztuka pt. "Baśń o Rycerzu bez Konia", wystawiona przez poznański Teatr Animacji, jest przeznaczona dla dzieci, ale świetnie bawić się będą na niej także dorośli. Spektakl nad jeziorem Rusałka można będzie zobaczyć także w sobotę. 

Teren Restauracji Rusałka, ul. Golęcińska 27

Godz. 11:00 i 13:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/615063129142967/?event_time_id=615063142476299

Machiny Leonarda da Vinci

W poznańskiej Galerii Malta można zobaczyć ekspozycję reprodukcji ponad 30 machin skonstruowanych przez Leonarda da Vinci, a także namalowanych przez niego obrazów. Wystawa ma charakter edukacyjny. Zwiedzający będą mogli samodzielnie sprawdzić działanie części wynalazków. Wiele z nich wyprzedziło swoją epokę o kilkaset lat i stało się inspiracją dla współczesnej inżynierii. Wystawę można oglądać codziennie. Osoby, które nie lubią tłumów, mogą jednak wybrać się na zwiedzanie w niehandlową niedzielę. 

Galeria Malta, ul. Maltańska 1

Godz. 10:00 - 20:00

Bilety na wystawę można zakupić przed wejściem na ekspozycję (poniedziałek-piątek: normalny - 22 zł, ulgowy - 18 zł, grupowy - 14 zł, rodzinny (2+2) - 62 zł, sobota-niedziela: normalny - 25 zł, ulgowy - 20 zł, grupowy - 16 zł, rodzinny (2+2) - 75 zł).

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/646333715971086/?event_time_id=646333759304415

AJ, RB

sieci społecznościowe