Weekend w Poznaniu

Zapowiada się weekend pełen niezwykłych atrakcji w Poznaniu: festiwale, koncerty, spacery z przewodnikiem, a także nocne zwiedzanie. Na miłośników gier czeka cały weekend targów Poznań Game Arena 2021. Po zmroku będzie można odwiedzić Palmiarnię Poznańską, CK Zamek, a także wybrane księgarnie. W piątek sportowe emocje zapewni Lech Poznań, który przy ul. Bułgarskiej zmierzy się z Wisłą Płock.

zdjęcie przedstawia Zdjęcie przedstawia bramę Stoczni Gdańskiej wykonaną z klocków lego. - grafika artykułu
Historie zbudowane z klocków Lego można od piątku oglądać na MTP/ fot. MTP

PIĄTEK - 22 PAŹDZIERNIKA

25. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

OFF CINEMA jest jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej Polski w dziedzinie kina dokumentalnego. Potrwa do niedzieli w CK Zamek. 31 filmów dokumentalnych z całego świata (w tym 11 z Polski) powalczy o Złote, Srebrne i Brązowe Zamki w dwóch kategoriach: krótkiego i długiego metrażu. Filmy ułożone w bloki tematyczne ocenią dwa składy jurorskie pod przewodnictwem Piotra Stasika i Macieja Cuske.  

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82,

Bilety: 5-112 zł,

Szczegóły oraz harmonogram dostępny na offcinema.ckzamek.pl

Poznań Game Arena 2021

Poznań Game Arena to największe w Polsce targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej, organizowane zarówno dla branży, jak i indywidualnych zwiedzających. Na wydarzeniu nie zabraknie: premier gier i sprzętu, turniejów e-sportowych, stanowisk do grania dla zwiedzających, a także gwiazd Twitcha oraz YouTube'a. PGA mają już 14-letnią historię, którą zbudowało niemal 600 000 fanów gamingu z Polski i z zagranicy.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14,

Piątek - godz. 10:00-18:00, sobota - godz. 09:00-20:00, niedziela - godz. 09:00-18:00,

Bilety: 33-59 zł,

Szczegółowe informacje na gamearena.pl

Noc w Palmiarni

Osoby, które mają ochotę przenieść się na chwilę w tropiki po zachodzie słońca, mogą odwiedzić Palmiarnię Poznańską. Nocne zwiedzanie rozpocznie się o godz. 20:00 i potrwa do 2:00 w nocy. Wydarzeniom towarzyszyć będzie pokaz Polskiego Teatru Tańca,  organizowany we współpracy z "Odkrywca Zdobywca".

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18,

Godz. 20:00-02:00 (kasa czynna do godz. 01:30),

Bilety: 12 zł (normalny), 8 zł (ulgowy),

Więcej na palmiarnia.poznan.pl.

Lech Poznań - Wisła Płock 

W ramach 12. kolejki PKO Ekstraklasy Lech Poznań zmierzy się z Wisłą Płock. Kolejorz utrzymuje się na pozycji lidera i zachowa ją w przypadku wygranej lub remisu. W piątek piłkarze zapewnią więc wiele sportowych emocji.

Stadion Poznań, ul. Bułgarska 17,

Godz. 20:30,

Bilety od 15 zł, dostępne na bilety.lechpoznan.pl

Noc Księgarń

Tegoroczna Noc Księgarń odbędzie się w 120 lokalach, w 50 miastach całej Polski. W Poznaniu udział w wydarzeniu biorą: księgarnie Bookowski, księgarnia Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, księgarnia KiK, księgarnia Jedynka - Książnica Polska, Księgarnia z Bajki. Program obfituje w warsztaty, spotkania autorskie i kiermasze książek.

Księgarnie Bookowski, Księgarnia Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Księgarnia KiK, Księgarnia Jedynka - Książnica Polska, Księgarnia z Bajki,

Wstęp wolny,

Szczegółowy harmonogram oraz dodatkowe informacje

RapTour

W związku z trasą RapTour na scenie w Poznaniu wystąpią: JWP, OKI, Włodi, Miły ATZ. Na wydarzeniu będzie można usłyszeć klasyczny rap, grime i trap. Dużo dobrej muzyki podczas kilkugodzinnej sesji na RapTou to gwarancja dobrej zabawy. 

Klub muzyczny B17, ul. Bułgarska 17,

Godz. 19:00,

Bilety: 89-99 zł,

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

HistoryLand

Historie zbudowane z klocków Lego będzie można od piątku oglądać na MTP. HistoryLand to wydarzenia z przeszłości odtworzone z klocków. 12 tysięcy rycerzy na koniach stojących w bojowym szyku i gotowych iść do ataku w bitwie pod Grunwaldem. Żaglowce na spienionym morzu, uczestniczące w bitwie pod Oliwą. Pancernik Schleswig-Holstein szykujący się do ataku na Westerplatte. Lech Wałęsa niesiony przez tłum przed bramą Stoczni Gdańskiej. Wszystko to odtworzone z półtora miliona klocków LEGO. 

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 3A, ul. Głogowska 14,

Godz. 10:00-18:00,

Bilety: 20-30 zł, bilety łączone z PGA 50-56 zł,

Więcej na poznan.pl.

Gala Biznes Boxing Polska

Biznes Boxing Polska to największa organizacja Boksu Białych Kołnierzyków w Polsce. Podczas uroczystej gali będą zbierane pieniądze na Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Równy Start" w Poznaniu. Tego wieczoru będzie można zobaczyć 3-rundowe walki bokserskie tak zwanych białych kołnierzy, którzy po 8 tygodniach ciężkich treningów bokserskich staną przeciwko sobie w ringu. 

Novotel Poznań, pl. Andersa 1,

Godz. 20:30,

Bilety oraz więcej informacji dostępne na stronie biznesboxing.pl

Tricky

Wokalista z Wielkiej Brytanii występujący pod pseudonimem Tricky to muzyk, a także producent muzyczny, który przez lata związany był z popularnym zespołem Massive Attack. Swoją dotychczasową karierę, trwającą ponad trzy dekady, podsumował w biografii, "Hell Is Round The Corner". W 2020 roku wydał płytę "Fall To Pieces".

Tama, ul. Niezłomnych 2,

Godz. 20:00,

Bilety: 109 zł,

Więcej informacji na Facebooku

Nocne zwiedzanie Zamku

Niecodzienne, nocne zwiedzanie zamkowych przestrzeni z przewodnikiem odbędzie się w ten piątek. Jest to świetna lekcja historii - podróż do nieistniejących wnętrz cesarskiej rezydencji oraz poznawanie architektury państwa totalitarnego. Czas trwania to ok. 90 minut.

Zbiórka: CK Zamek, Hol Wielki, ul. Święty Marcin 80/82,

Godz. 21:00,

Bilety: 25 zł, liczba miejsc ograniczona,

Dodatkowe informacje na ckzamek.pl.

Koncert WoWaKin

WoWaKin to trójka młodych ludzi, którzy zakochali się w surowej muzyce mieszkańców wsi i stali się wirtuozami dźwięków w starym stylu. Specjalizuje się w grze do tańca, w klimacie wiejskich wesel i szalonych podmiejskich potańcówek. Szybkie taneczne kawałki przeplatane są gorzkimi piosenkami o przemijaniu, stracie i tęsknocie za młodością.

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21,

Godz. 20:00,

Bilety: 30 zł,

Dodatkowe informacje na Facebooku

XII Maltański Koncert Charytatywny

W piątek w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się XII Maltański Koncert Charytatywny pt. "Dźwięki Wschodu". W programie: Piotr Czajkowski:"Wariacje na temat rokoko"op. 33 oraz Wasilij Kalinnikow:I Symfonia g-moll. Na scenie wystąpią: Yaroslav Shemet - dyrygent, Anastasia Kobekina - wiolonczela oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. 

Aula Uniwersytecka, ul. Wieniawskiego 1,

Godz. 19:00,

Bilety: 25-55 zł, 

Szczegóły na filharmoniapoznanska.pl

SOBOTA - 23 PAŹDZIERNIKA

Igor Herbut

Igor Herbut to polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor oraz założyciel i wokalista zespołu LemON. Artysta podczas sobotniego koncertu zaprezentuje materiał ze swojej płyty "Chrust". Album był nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii ,,Muzyka Poetycka".

Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10,

Godz. 20:00, 

Bilety: 99-149 zł,

Więcej na Facebooku.

Nawiedzona Wyspa

Poznańskie Centrum Dziedzictwa ruszyło z cyklem spacerów dla rodziców z dziećmi pt. "Jesienna włóczęga rodzinna". Każda przechadzka to inny temat i trasa, ale także nieoczekiwane wyzwania. W sobotę będzie można się wybrać na jesienną wycieczkę, okraszoną strasznymi historiami z Ostrowa Tumskiego. Jakie duchy i stwory kryją się na poznańskiej wyspie? Jakie legendy i historie o niewyjaśnionych wydarzeniach i postaciach przekazują sobie od wieków poznaniacy? Przed uczestnikami seria zagadek do rozwikłania i mnóstwo opowieści z dreszczykiem.

Zbiórka: przed wejściem do Galerii Śluza (od strony ul. Dziekańskiej),

Godz. 11:00,

Bilety: 10 zł za rodzinę,

Szczegóły na bramapoznania.pl.

City Trail

Trasy biegów City Trail to zawsze 5 kilometrów w pięknej, leśnej scenerii wokół jeziora Rusałka. W Poznaniu pierwszy wyścig edycji 2021/2022 odbędzie się 23 października. Start znajduje się po południowej stronie jeziora, w pobliżu ul. Św. Wawrzyńca. W ramach wydarzenia odbywa się również City Trail Junior, gdzie najmłodsi mogą się zmierzyć na dystansie od 300 m do 2 km w zależności od wieku. 

Jezioro Rusałka,

Godz. 11:00,

Opłata startowa: 29,99-35 zł, dzieci: 9,90-15 zł,

Więcej na citytrail.pl

Mulatu Astatke

Mulatu Astatke to jeden z wielkich mistrzów i popularyzatorów muzyki afrykańskiej. Jest multiinstrumentalistą i utalentowanym kompozytorem. Powraca do Polski, aby zagrać trzy koncerty. Jeden z nich odbędzie się w Poznaniu już w tę sobotę. 

Tama, ul. Niezłomnych 2,

Godz. 19:00,

Bilety: 109 zł,

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

Bajki Malutkie

W ramach cyklu "Dzieciaki na Piętrze" odbędzie się spektakl "Bajki Malutkie" Maliny Prześlugi z Teatru Animacji w Poznaniu. Miniaturowe opowieści o nietuzinkowych bohaterach spodobają się i malutkim, i tym większym widzom.

Scena na Piętrze, Estrada Poznańska, ul. Masztalarska 8,

Godz. 16:00,

Bilety: 15 zł,

Więcej informacji na estrada.poznan.pl

Od Kaisera do Kanclerza

Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu zaprasza na przechadzki mieszkańców i turystów. Spacer odbędzie się pod hasłem: "Od Kaisera do Kanclerza". Historie i ciekawostki zapewni przewodnik Adam Biernacki.

Start: przed Dworcem Letnim, ul. Dworcowa,

Godz. 11:00,

Wstęp wolny,

Więcej na przewodnicy-pttk.org.

VI. Festiwal Słuchowisk

VI edycja Festiwalu Słuchowisk rozpoczęła się w środę i potrwa do niedzieli. Tegoroczny program to 3 premiery (w tym 1 dedykowana dzieciom), prezentacja 3 słuchowisk nagrodzonych w Konkursie na Słuchowisko 2020 roku, a także Warsztat Krytyki Radiowej i instalacja radiofoniczna Norwid'Ellipse.

Wstęp wolny,

Harmonogram oraz szczegółowe informacje.

IPSO Night: Kölsch

W sobotę w poznańskiej Tamie wystąpi Kölsch, który na tę okazję przygotował unikatowe sety. Jest to duński DJ, który funkcjonuje na scenie muzycznej już od połowy lat dziewięćdziesiątych. Swój debiutancki album "1977" wydał dopiero w 2013 roku. Na koncercie będzie można usłyszeć utwory z album "Now Here No Where", będące efektem współpracy Kölscha z orkiestrą Gregora Schwellenbacha. 

Tama, ul. Niezłomnych 2,

Godz. 23:30-6:00,

Bilety: 40-60 zł

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

Kumulacja

Wygranie wielkiej sumy pieniężnej zmienia bardzo dużo w życiu. Każdego po chwili euforii mogą najść wątpliwości. Co z nimi zrobić? Przed takim dylematem staje główny bohater spektaklu "Kumulacja". Na scenie wystąpią: Milena Suszyńska, Izabela Dąbrowska, Marcin Bosak, Michał Meyer.

Kino Teatr Apollo, ul. Franciszka Ratajczaka 18,

Godz. 16:00 i 18:30,

Bilety: 130 zł,

Szczegóły na wojart.pl

NIEDZIELA - 24 PAŹDZIERNIKA

Dzień otwarty i piknik rodzinny na lodowisku Chwiałka

W ramach programu "Chodź na Łyżwy" Chwiałka zaprasza na dzień otwarty i piknik rodzinny. Bezpłatne zajęcia poprowadzi kadra klubu KS ŁF Cascade. W przerwie między ćwiczeniami odbędzie pokaz łyżwiarstwa figurowego. Wystąpią w nim najlepsze zawodniczki województwa wielkopolskiego: Anastasiia Semenchenko, Weronika Witek, Luiza Wolska.

Lodowisko Chwiałka, ul. Ojca Mariana Żelazka 1,

Godz. 10:45,

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona,

Więcej na Facebooku

Stand-up: Mieszko Minkiewicz

Mieszko Minkiewicz jest znany z występów w Comedy Central, ale także z roastu Friza oraz podcastu "Ogólnie polecam". Komik w niedzielę wystąpi ze swoim czwartym programem stand-upowym "Dorosły facet". Przeniesie widzów w świat pierwszych siwych włosów, nagłych skórzanych kurtek i spóźnionych pomysłów na tatuaże. 

TROPS - Akademickie Centrum Kultury, ul. Św. Rocha 9,

Godz. 20:00,

Bilety: 35 zł, 

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

"Małpa mordercy"

W niedzielę odbędzie się performatywne czytanie fragmentów książki Jakoba Wegeliusa "Małpa mordercy" w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk. Chief, przyjaciel Sally Jones, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia. Zrozpaczona gorylica, sama w niebezpieczeństwie, postanawia rozwikłać zagadkę śmierci Alfonsa Morro i doprowadzić do uniewinnienia Chiefa.

Teatr Animacji, ul. Św. Marcin 80/82,

Godz. 17:00,

Wstęp wolny,

Dodatkowe informacje na teatranimacji.pl

Odkrywamy Wildę na nowo

Jest to cykl niedzielnych spacerów z przewodnikiem, który ma na celu ukazać Wildę na nowo. Przechadzka skupi się na cmentarzu parafii Bożego Ciała. Będzie można poznać jego historię, architekturę oraz ważne postaci. 

Zbiórka: przed główną bramą cmentarza (ul. Bluszczowa/Wiśniowa),

Godz. 11:00,

Wstęp wolny,

Więcej na poznan.pl.

Bajka o Strachu Stachu

Grupa Asz.Teatr zaprezentuje historię dla dzieci o Stachu Strachu. Bajka opowiada o strachu na wróble, który uwielbiał słońce i zawsze uśmiechał się, gdy wschodziło, bo wtedy zlatywały się wokół niego wszelkie małe, wesołe stworzonka polne. Strach był też bardzo strachliwy i to doprowadziło do tajemniczej podróży. Kogo spotkał i jak potoczyły się jego losy? O tym przekonają się najmłodsi widzowie w niedzielę!

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21,

Godz. 11:00,

Bilety: 15-50 zł,

Szczegóły na Facebooku.

KK

sieci społecznościowe