Weekend w Poznaniu

Noc Muzeów, festiwal filmów dokumentalnych, święto kolorów - to tylko część atrakcji, które w najbliższy weekend czekają na mieszkańców Poznania. Oprócz tego odbędzie się wiele koncertów, przedstawień i spacerów. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników sportu - fani żużla będą mogli udać się na Enea European Team Speedway Championship, a amatorzy kajakarstwa mogą spróbować swoich sił w zawodach na Malcie. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Zdjęcie przedstawia dziewczynę rzucającą frisbee oraz psa, który łapie frisbee w locie. W tle widać obserwujących pokaz ludzi. - grafika artykułu
W sobotę i niedzielę na poznańskiej Cytadeli będzie można przyjrzeć się popisom uzdolnionych czworonogów występujących w konkursach Dogfrisbee

PIĄTEK, 13 MAJA 

19. Millennium Docs Against Gravity

W piątek w ośmiu miastach w Polsce rozpocznie się 19. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Nie mogło go również zabraknąć w Poznaniu. Estrada Poznańska i Kino Muza zapraszają na projekcję 50 premier pełnometrażowych filmów dokumentalnych, trzy bloki krótkich metraży, a także liczne spotkania z twórczyniami i twórcami, debaty, warsztaty oraz dyskusje. Festiwal potrwa do 22 maja. 

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30 

Od godz. 14:00 

Bilety: 14 zł (seanse do godz. 16:00), 17 zł (seanse od godz. 16:00), 12 zł (bilety dla seniorów na seanse do godz. 16:00 za okazaniem dowodu uprawniającego do zniżki), 14 zł (bilety dla posiadaczy Poznańskiej Złotej Karty) 

Więcej informacji na stronie festiwalu oraz na stronie Kina Muza

Życie. Main Station 

CK Zamek zaprasza na premierę spektaklu "Życie. Main Station" w reżyserii Barbary Prądzyńskiej. Sztuka przedstawia historię pasażera, który znajduje się w życiowej pustce. Zostaje zaproszony przez konduktora do pociągu i szuka swojego miejsca w różnych przedziałach, które zajmują rozmaite osoby. W końcu znajduje pustą przestrzeń i, gdy jest sam, nachodzą go natrętne myśli i senne koszmary. O czym śni pasażer? Kogo spotyka w pociągu? Kim jest konduktor? Odpowiedzi na te pytania poznają widzowie piątkowego przedstawienia. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Scena Nowa)

Godz. 19:00 

Bilety: 10 zł

Szczegóły na stronie CK Zamek

Byk na dachu - koncert 

W piątek miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli udać się do Filharmonii Poznańskiej, gdzie m.in. zabrzmi "Byk na dachu op. 58" z baletu francuskiego kompozytora Dariusa Milhauda. Na scenie pojawi się Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Ariela Zuckermanna oraz Szymon Guzowski na kontrabasie. 

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1 

Godz. 19:00 

Bilety: 25-55 zł 

Więcej informacji na stronie Filharmonii Poznańskiej

"Porwanie" w Teatrze Apollo 

Do Poznania zawita spektakl gościnny pt. "Porwanie" w reżyserii Artura Barcisia. Jest to komedia kryminalna o mężczyźnie, który traci swoje jedyne źródło dochodu przez skorumpowanego ministra. Postanawia więc porwać syna polityka, ale nie za bardzo wie, jak to skutecznie zrobić. Jak zakończy się ta historia? Aby się tego dowiedzieć, trzeba się udać na przedstawienie. Dobra zabawa gwarantowana! W rolach głównych wystąpią m.in. Katarzyna Ucherska, Damian Kulec, Antoni Pawlicki i Piotr Grabowski. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 18:00 i 20:30 

Bilety: 130 zł 

Szczegóły na stronie teatru

Targ roślinny Cuda Wianki 

Podczas targów miłośnicy zieleni będą mogli zaopatrzyć się w najrozmaitsze rośliny z różnych regionów świata, oryginalne, ręcznie robione osłonki, malowane i rzeźbione, a także inne gadżety, jak wazony czy konewki. Dostępne będzie także rękodzieło z motywem roślinnym. 

Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Godz. 11:00-18:00 (piątek, sobota)

Wstęp wolny 

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku

Koncert relaksacyjny 

W piątek wieczorem odbędzie się koncert mis i gongów, który poprowadzi Ewa Bruss-Kwiatkowska. Podczas "kąpieli w dźwiękach" uczestnicy są w pozycji leżącej, ponieważ wtedy najłatwiej wejść w pogłębiony stan odprężenia i relaksu. Należy więc zabrać ze sobą matę, koc lub śpiwór. Taka forma odpoczynku z pewnością sprawdzi się po całym tygodniu pracy.

Lovayoga, ul. Skarbka 35

Godz. 19:00 

Bilety: 40 zł (konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów ze względu na ograniczona liczbę uczestników)

Więcej informacji na stronie Gramis oraz na poznan.pl

Domowe Targi Książki 

Już od poniedziałku trwają Domowe Targi Książki. W ramach tego wydarzenia w piątek będzie można posłuchać rozmowy Joanny Zalewskiej z brytyjską autorką kryminałów - Ruth Ware - m.in. o jej bestsellerowych thrillerach i o tym, gdzie szukać literackich inspiracji. Pisarka została okrzyknięta Agathą Christie nowego pokolenia. Choć spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim, to nie zabraknie również tłumaczenia na język polski. Wydarzenie odbędzie się online. 

Miejsce: Online - Facebook Czwartej Strony Kryminału 

Godz. 18:00-19:00

Udział bezpłatny 

Więcej informacji można znaleźć na stronie księgarni Wydaje nam się oraz na Facebooku.  

Spotkanie autorskie na wystawie Krajobrazy Tymczasowe/Temporary Landscapes

W Galerii Centrala odbędzie się spotkanie z autorami fotografii prezentowanymi na wystawie "Krajobrazy Tymczasowe/Temporary Landscapes" - Anką Gregorczyk i Łukaszem Szamałkiem. Poprowadzi je Paweł Starzec - fotograf, dokumentalista, socjolog. Będzie można posłuchać o horyzontach fotograficznych, ale też o potrzebie obcowania z ziemią, wielkoskalową budową i  metamorfozach krajobrazu zmienianego przez ludzkie potrzeby. 

Galeria Centrala & Przestrzeń dla fotografii Fotspot, pl. Cyryla Ratajskiego 6a 

Godz. 19:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

Rysy na Plaży Wilda 

W piątek scenę wildeckiej plaży przejmą Rysy - Wojtek Urbański oraz Łukasz Stachurko. Ich kariera rozpoczęła się od premiery singla "Ego" w 2015 roku, następnie muzycy wydali swój debiutancki krążek "Traveler" i zagrali na największych polskich festiwalach. Na swoim koncie mają również nominację do Fryderyków. Po 3-letniej przerwie duet wznowił swoją działalność i wrócił z utworem "4GET". Tego wieczoru nie zabraknie dobrej muzyki! 

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71 (nad Wartą)

Godz. 21:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

Ślady: Drzewiecki/Wesołowski/Przybyłowicz/Bondara 

Teatr Wielki zaprasza na wyjątkowy wieczór. Podczas spektaklu zostanie przedstawiona historia poznańskiego zespołu baletowego, opowiedziana poprzez dzieła najwybitniejszych choreografów związanych z placówką - Drzewieckiego, Wesołowskiego, Przybyłowicza i Bodnara. Trzeba to zobaczyć! 

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10 

Godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)

Bilety: 43-50 zł 

Szczegóły wydarzenia na stronie poznańskiej opery

SOBOTA, 14 MAJA

Z wartkim nurtem Wełny w poszukiwaniu wiosny

Pracownia Krajoznawcza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w wycieczce, która odbędzie się pod hasłem "Z wartkim nurtem Wełny w poszukiwaniu wiosny". W programie m.in. zwiedzanie Obornik, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, kościołów w Wełnie i Parkowie oraz ognisko. 

zbiórka: pl. Mickiewicza

Godz. 8:00

Bilety: 50 zł

Więcej informacji na stronie WBPiCAK

Noc Muzeów 

Już w najbliższą sobotę, 14 maja odbędzie się Noc Muzeów. Sobotnie przedsięwzięcie to nie tylko zwiedzanie muzeów, lecz także różnych galerii i innych instytucji kultury, które włączyły się do tej akcji. Można też wziąć udział w koncertach i warsztatach przygotowanych dla uczestników w różnym wieku specjalnie na tę okazję. W tegoroczną edycję Nocy Muzeów w Poznaniu włączyły się 52 instytucje, które proponują udział w 150 wydarzeniach. 

Godz. 16:00-1:00

Ceny różnią się w zależności od charakteru wydarzenia. 

Program dostępny na stronie Nocy Muzeów

"Ostra jazda" - spektakl gościnny

Bohaterowie spektaklu postanawiają wkroczyć w świat show-biznesu z nadzieją na lepsze życie. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna niż  się wydawało. Różne sytuacje pozwoliły im poznać prawdę o sobie i spojrzeć na ludzi wokół w zupełnie inny sposób. Postaci wpadają jednak w kolejne tarapaty - tym razem miłosne. Kto jest ciekawy niespodziewanego zakończenia, musi wybrać się do Teatru Apollo. W rolach głównych m.in. Marta Wierzbicka, Mirosław Baka i Przemysław Sadowski.

Kino Teatr Apollo, ul. Franciszka Ratajczaka 18

Godz. 17:00 i 20:00 

Bilety: 130 zł 

Więcej informacji na stronie teatru

Kacperczyk - koncert 

Już w najbliższą sobotę bracia Kacperczyk zawitają na plażową scenę do Poznania. Zespół zadebiutował w 2019 roku singlem "Iggy", który został doceniony przez samego Iggy'ego Popa. Pod koniec ubiegłego roku muzycy wydali nowy krążek pt. "Kryzys wieku wczesnego". Na sobotnim koncercie na pewno nie zabraknie utworów z tej płyty. 

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71 (nad Wartą)

Godz. 21:00

Wstęp wolny 

Szczegóły wydarzenia na Facebooku

Poznańskie Dragony 2022

W ramach Dragonów 2022 odbędą się trzy wydarzenia: 4. Mistrzostwa w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji - przeznaczone dla grup składających się z 8-10 osób, XII Mistrzostwa Szkół w Smoczych łodziach i 6. Poznań Canoe Challenge - mistrzostwa w kajakarstwie turystycznym skierowane do amatorów. Celem zawodów jest propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych, a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie wolnego czasu. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto ma ochotę spróbować swoich sił w kajakarstwie. 

Tor Regatowy Malta, ul. Wiankowa 3 

Godz. 9:30 

Bilety: 60 zł (30 zł/os.) - 6. Poznań Canoe Challenge, 400 zł/osada (opłata za udział w zawodach dla firm, instytucji i grup zorganizowanych), udział szkół w mistrzostwach jest bezpłatny

Więcej informacji znaleźć można na Facebooku i na stronie aktywninawodzie.pl

Latające psy w Poznaniu

W sobotę i niedzielę na poznańskiej Cytadeli będzie można przyjrzeć się popisom uzdolnionych czworonogów występujących w konkursach Dogfrisbee. Polegają one na tym, że zgłoszone do zawodów psy udają się w pogoń za plastikowym dyskiem. Zwierzaki wezmą też udział w wielu innych zmaganiach. 

Park Cytadela, al. Armii Poznań

Od godz. 8:00 (sobota, niedziela)

Wstęp wolny - dla widzów, udział teamu (przewodnika z psem) - 40-80 zł

Szczegóły na Facebooku oraz na stronie latajacepsy.org

Wielka Gala Śląski Szlagierów na Dzień Matki 

Organizatorzy serdeczne zapraszają wszystkich miłośników śląskich hitów na wyjątkowy koncert - Wielką Galę Śląskich Szlagierów. Będzie to niepowtarzalne muzyczne show i doskonała zabawa. Na scenie pojawią się: Sylwia Drzewiecka, Mirek Szołtysek, Adi, Jacek Silski, Brygida i Robert Łukowscy, Duet Karo. Dawka pozytywnej energii gwarantowana! 

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego, ul. Przybyszewskiego 37a 

Godz. 18:00 

Bilety: 70-80 zł

Więcej informacji na stronie poznan.pl oraz na Facebooku

Spotkanie na łąkach przy Ostrowie Tumskim

Galeria Arsenał zaprasza na wiosenne wydarzenie na łonie natury dla młodzieży i dorosłych. Podczas spotkania będzie można poznać serię krótkich ćwiczeń oddechowych oraz sensorycznych, które warto wdrożyć, by się zrelaksować. Uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego opłaca się spacerować przy rzekach i jeziorach oraz wykonają swój "dziennik-zielnik-szkicownik" w wybranej technice. Organizatorzy zapewniają tłumacza języków ukraińskiego i rosyjskiego.

Zbiórka: most Biskupa Jordana na Cybinie

Godz. 11:00

Udział bezpłatny (obowiązują zapisy) 

Szczegóły na stronie Galerii Arsenał oraz na poznan.pl

Spacer wzdłuż Warty 

Grupa Przewodników PoPoznaniu.pl zaprasza spacer wzdłuż rzeki. Ludzie, zakładając nowe miasta, zawsze kierowali się bliskością zbiorników wodnych. Nie inaczej było z Poznaniem. Warta to od zawsze ważny czynnik kształtujący stolicę Wielkopolski i jej mieszkańców. Kiedyś rzeka ta kojarzyła się z miejscem kąpieliskowym i dobrze funkcjonującym portem. Dzisiaj uważana jest za miejsce rekreacyjne poznaniaków, które posiada niezwykle bogatą historię oraz duży potencjał rozwojowy.

Zbiórka: most Biskupa Jordana na Cybinie (zakończenie spaceru w okolicy mostu Królowej Jadwigi) 

Godz. 11:00, 15:00 

Udział bezpłatny 

Szczegóły na stronie popoznaniu.pl.

Oval + Tutti Harp - koncert 

W ramach cyklu koncertowego LAS w sobotę wystąpi Markus Popp (Oval). Choć artysta rozpoczął działalność na początku lat 90., to do dziś jest jednym z najbardziej wpływowych twórców współczesnej muzyki elektronicznej. Wraz z nim pojawi się również Tutti Harp, który za pomocą systemu modularnego oraz analogowych maszyn tworzy nieprzewidywalne improwizowane, dźwiękowe impresje. 

Pawilon - Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1

Godz. 20:00

Bilety: 30 zł - bilet ulgowy (poniżej 26 lat i powyżej 60 lat), 40 zł - bilet normalny

Szczegóły na stronie Pawilonu oraz na poznan.pl

Spektakl "Tranquillo" 

W sobotę w ramach projektu performatywnego "Obecność" odbędzie się premiera spektaklu tanecznego pt. "Tranquillo" w reżyserii Janusza Orlika. Aktorzy Teatru Klucz to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Przylesie", prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku od pracowni teatralnej, kierowanej przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od kilku lat grupa pracuje w Centrum Kultury Zamek pod okiem profesjonalnych artystów. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Sala Wielka)

Godz. 19:00 

Bilety: 30 zł (bilet normalny), 20 zł (bilet ulgowy) 

Szczegóły na stronie CK Zamek

Nocowanka w Fikołkach 

Sala Zabaw Fikołki zaprasza wszystkie chętne dzieci w wieku 5-11 lat na wspólne nocowanie. Uczestnicy będą mogli przenieść się do dżungli, gdzie czeka na nich niesamowita przygoda. W programie m.in. kolacja Tarzana, poszukiwanie zaginionego skarbu, budowanie szałasu czy seans filmowy. 

Stary Browar, ul. Półwiejska 42 (Sala Zabaw Fikołki) 

Godz. 19:00-10:00

Bilety: 140 zł (w cenie jest pełne wyżywienie i opieka profesjonalnych wychowawców)

Szczegóły wydarzenia na stronie na Facebooku oraz na stronie poznan.pl

"Potworaczki i dźwiękowyje" - spektakl 

Estrada Poznańska zaprasza na sztukę Teatru Fuzja, w którym Kajo - główny bohater - próbuje walczyć ze swoim strachem. Rozmawia z dorosłymi, którzy jednak zbywają go, mówiąc, że nie ma się czego bać. Chłopiec sam próbuje znaleźć jakieś rozwiązanie i trafia na Pogromców Strachów, którzy pokazują mu różne sposoby radzenia sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem. Przede wszystkim jednak tłumaczą Kajowi, że ma prawo się bać i płakać oraz nie musi się tych emocji wstydzić. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów w wieku 5-10 lat. 

Estrada Poznańska, ul. Masztalarska 8 (Scena na Piętrze)

Godz. 16:00 

Bilety: 20 zł (bilet musi posiadać każdy widz)

Szczegóły wydarzenia na stronie Estrady Poznańskiej

NIEDZIELA, 15 MAJA

Poznańskie Dni Rodziny - inauguracja

Niedzielne spotkanie na placu Wolności rozpocznie Poznańskie Dni Rodziny. Na poznaniaków w każdym wieku czekać będą liczne atrakcje. Dla najmłodszych Teatr Blum przygotował spektakl "Piosenki na niepogodę". Chwilę później swój repertuar zaprezentuje Daria Udovychenko, 17-letnia piosenkarka z Ukrainy, zwyciężczyni wielu konkursów muzycznych. Zebranym na placu Wolności poznaniakom czas umili również Profesor Śledź i UkuPolaLele - czyli Przemysław Śledź, muzyk i instruktor gry na ukulele, który razem z 9-letnią Polą przybliży wszystkim sekrety tego wyjątkowego instrumentu. Oksana Tymoszenko poprowadzi warsztaty muzyczne, a później widzowie będą mogli wysłuchać recitalu Bartosza Kuczyka. Tuż przed godziną 18 nastąpi oficjalne otwarcie Poznańskich Dni Rodziny, a o godz. 18.30 wystąpi gwiazda wieczoru - zespół Enej. Więcej informacji: poznan.pl/dni-rodziny

Godz. 15.30 (od godz. 18.30 - koncert grupy Enej)

Plac Wolności

Wstęp wolny

Holi Święto Kolorów w Poznaniu 

W najbliższą niedzielę na Polanie Harcerza zrobi się bardzo kolorowo, a to za sprawą obrzucania się kolorowymi proszkami. Oprócz wielobarwnej zabawy będzie można zjeść coś w strefie food trucków oraz potańczyć przy muzyce najlepszych DJ-ów. Można więc zaplanować wesołe popołudnie wraz z rodziną i przyjaciółmi. 

Polana Harcerza, ul. Wiankowa 3 (Malta)

Godz. 15:00-19:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.  

Beata i Bajm

W niedzielę Salę Ziemi wypełnią przeboje Beaty Kozidrak i Bajmu. Zespół powstał w 1978 roku w Lublinie i mimo upływu lat, cieszy się niesłabnącą popularnością. Na swoim koncie ma kilkanaście albumów studyjnych. Ponadto wokalistka formacji wydała 3 solowe krążki. Na koncercie z pewnością nie zabraknie takich hitów jak: "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Nie ma wody na pustyni" i "Co mi Panie dasz". 

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14 (Sala Ziemi) 

Godz. 19:00

Bilety: 139-159 zł

Szczegóły na stronie poznan.pl.

Poranek z muzyka akordeonową 

Akordeoniści i miłośnicy dźwięków tego instrumentu będą mogli spędzić niedzielny poranek przy akompaniamencie swojej ulubionej muzyki. Wystąpią: Piotr Paszkiewicz, Adele Pirozzolo, Hubert Capaja, Paweł Sławiński, Ernest Polański, Julian Dumicz, Eryk Legoń, Kamil Topaczewski, Kateryna Bahrii oraz zespół akordeonowy PSM I st. w Nowym Tomyślu.

Akademia Muzyczna, ul. Święty Marcin 87 (Sala Prezydencka)

Godz. 12:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na stronie Akademii Muzycznej

Przechadzka z PTPN i Kołem Przewodników PTTK

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wraz z Kołem Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego zaprasza na spacer, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in. jak przekształcało się miasto w wyniku II rozbioru Polski, jak zmieniła się stolica Wielkopolski pod rządami Prusaków i jak rozbudowywał się wówczas Poznań. 

Zbiórka: Aleje Marcinkowskiego, przy pomniku Golema

Godz. 11:00

Udział bezpłatny

Więcej informacji znaleźć można na stronie PTPN.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich - koncert

W ramach Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich w niedzielne popołudnie, przed Teatrem Wielkim odbędzie się koncert zespołów dudziarskich i koźlarskich. Podczas wydarzenia wystąpią najlepsi muzycy ludowi z całej Wielkopolski. Na scenie pojawią się także młodzi adepci trudnej sztuki dudziarskiej, którzy stawiają pierwsze kroki w jej opanowaniu.

Miejsce: przed Teatrem Wielkim, ul. Fredry 9 

Godz. 15:00 

Wstęp wolny 

Szczegóły na stronie WBPiCAK

Enea European Team Speedway Championship

W tę niedzielę odbędzie się duża międzynarodowa impreza żużlowa. W zawodach wezmą udział cztery narodowe reprezentacje - Wielka Brytania, Dania, Szwecja i Polska. Nasz kraj reprezentować będą: Patryk Dudek, Maciej Janowski, Janusz Kołodziej, Bartosz Zmarzlik, Kacper Woryna. Czy uda im się zwyciężyć w tym pojedynku? Przekonają się o tym kibice, którzy pojawią się na stadionie. 

Stadion żużlowy "Golęcin", ul. Warmińska 1

Godz. 14:00 

Bilety: 50 zł - bilety ulgowe (dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat, emeryci oraz renciści), 70 zł - bilety normalne, wejście bezpłatne (dzieci do lat 7, wejście z pełnoletnim opiekunem), 120 zł - bilet na trybunie górnej, 300 zł - bilet VIP ulgowy, 400 zł - bilet VIP normalny

Szczegóły na Facebooku oraz na poznan.pl

Dąbrowski/Giżycki - koncert 

W ramach projekt "Orkiestra Minus" na scenie klubu SARP wystąpią Dawid Dąbrowski i Michał Giżycki. Pierwszy z nich zajmuje się muzyką elektroniczną, w niedzielę zagra na syntezatorze modularnym, a drugi jest poznańskim klarnecistą i saksofonistą. Jeśli ktoś ma ochotę posłuchać tego nietypowego połączenia, musi wybrać się na ten koncert. 

SARP Social Club, ul. Stary Rynek 56

Godz. 20:00 

Bilety: 25 zł 

Szczegóły na Facebooku

SK

sieci społecznościowe