Weekend w Poznaniu

Nowy poznański festiwal, Święto Bambrów, imprezy z okazji Wielkiego Dnia Pszczół oraz liczne koncerty czekają na poznaniaków i poznanianki w najbliższy weekend. Chętni będą też mogli zwiedzić CK Zamek i dowiedzieć się więcej o lokalnym rzemiośle i jego twórcach.

Na zdjęciu aktor przebrany za ptaka rozmawia z licznie zgromadzonymi na rynku dziećmi - grafika artykułu
Koncerty, spektakle, warsztaty i czas na relaks - to wszystko przez cały weekend czeka na uczestników "Łazarskiego lata"

PIĄTEK, 5 SIERPNIA 

Festiwal Tradycji Poznańskich 

Debaty, koncerty, konkursy, barwny korowód, a nawet turniej jedzenia pyry z gzikiem na czas - w piątek zadebiutuje Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bambrów. Celem wydarzenia jest zaproszenie mieszkańców do wspólnego zastanowienia się, czym tradycje są dzisiaj i jakie mają znaczenie. Dla turystów z kolei będzie to okazja, by poznać bliżej poznańską kulturę i dziedzictwo. Festiwal potrwa do niedzieli. 

Różne lokalizacje, 

Na większość wydarzeń wstęp wolny, 

Na niektóre atrakcje obowiązują zapisy, 

Szczegóły na stronie poznan.pl oraz Facebooku.

Wielki Dzień Pszczół 2022

W Poznaniu po raz kolejny odbędą się wydarzenia edukacyjne z okazji Wielkiego Dnia Pszczół. W ramach obchodów zaplanowano liczne warsztaty, spektakle, prelekcje czy grę terenową. Atrakcje potrwają do końca miesiąca. 

Różne lokalizacje, 

Wstęp bezpłatny,

Szczegóły na stronie oraz na Facebooku. 

Łazarskie lato 

Koncerty, spektakle, warsztaty i czas na relaks - to wszystko przez cały weekend czeka na uczestników "Łazarskiego lata". To cykl dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Atrakcje odbywają się w specjalnej strefie rekreacyjnej na rynku Łazarskim i podzielone są tematycznie. Na poznaniaków i poznanianki czekają kreatywne poniedziałki, zdrowe wtorki, muzyczne środy, językowe czwartki, malownicze piątki, koncertowe soboty i teatralne niedziele. 

Rynek Łazarski

Wstęp wolny

Szczegóły na Facebooku

Lato na Madalinie

W ramach letniego cyklu przygód organizatorzy zabierają uczestników na wyprawę "Tramwajem przez świat". Po Ameryce Środkowej, Skandynawii, Bliskim Wschodzie oraz Azji, przyszła pora na Amerykę Północną. Spotkania dają możliwość poznania kultury, języków oraz zwyczajów odwiedzanych krajów. Na miejscu odbywają się także zajęcia edukacyjne. 

Dawna zajezdnia tramwajowa, ul. Madalińskiego 17

Wstęp wolny

Szczegóły na Facebooku

Koncert na Plaży Wilda - Śliwa

Śliwa to reprezentant poznańskiej sceny hip-hopowej i założyciel ekipy "Aspiratio Crew", który debiutował w 2012 roku albumem "Pełen etat". Artystę cechuje niezwykła łatwość pisania chwytliwych tekstów - opublikował już siedem pełnoprawnych albumów oraz pięć mixtape'ów. Ostatnie wydawnictwo "Pół życia za mną" ukazało się już nakładem Step Records i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem fanów.

Plaża Wilda Eco Village, ul.Piastowska 71,

Godz. 18:00,

Bilety: 29 zł - pierwsza pula, 39 zł - druga pula (dostępne w sprzedaży online),

Szczegóły można znaleźć na Facebooku

Koncerty na placu Wolności: "Meek Oh Why?

Do sieci trafił właśnie czwarty studyjny album zespołu, zatytułowany "Offline". Muzycznie to kolejny po "Zachodzie" ukłon w stronę̨ brzmień wypływających z serc analogowych syntezatorów, którym wtóruje hip-hopowy groove. W skład płyty wchodzi 10 nastrojowych utworów, na których poza narracją prowadzoną przez samego artystę̨ usłyszymy Szczepana Pospieszalskiego, Kubę Więcka, czy Michał Żaka. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie z pozoru przeciwstawne inspiracje: tętniące życiem miasto, młodość, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale romantyzm, lirykę i myśl utopijną.

Plac Wolności,

Godz. 20:00,

Wstęp bezpłatny, 

Więcej informacji na stronie Estrady Poznańskiej

Wystawa "Mistrzowie ilustracji"

W holu CK Zamek do 28 sierpnia odwiedzić można wystawę prac Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Zobaczyć można wybrane prace artystów tworzących głównie ilustracje dla dzieci i młodzieży. Artystka specjalizuje się w technice kolażu tkaninowego, świat jej twórczości zdominowali zwierzęcy bohaterowie, tacy jak: ptaki, koty, motyle, jeże czy krety. Twórczą domeną Pawła Pawlaka są zaś akryle, rysunki kredką, kolaże papierowe. 

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82,

Godz. 9:00-21:00,

Wstęp bezpłatny,

Więcej informacji na stronie CK Zamek.

Zamek po zmroku

Zwiedzanie Zamku wieczorem to świetna okazja do poznania jego historii przez osoby zabiegane. Spacer z komentarzem przewodnika odbywa się po zamknięciu historycznej części budynku dla zwiedzających, dzięki czemu ma bardziej kameralną formę. Po konserwacji historycznego, zachodniego skrzydła Zamku można w pełni podziwiać niezwykłą architekturę jego wnętrz.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82,

Godz. 20:30,

Wstęp: 15 zł,

Szczegóły na stronie CK Zamek

SOBOTA, 6 SIERPNIA

Warsztaty dla dzieci - Czytaty 6 zmysłów: wzrok 

Jak postrzegamy kolory i to, co nas otacza? Jak patrzeć, żeby zobaczyć? Na co patrzymy, oglądając obraz? I czy osoby z niepełnosprawnością wzroku chodzą do muzeum? O tym i o wielu innych tajemnicach związanych ze sztuką patrzenia opowie Katarzyna Drozdowska-Sawińska z działu edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat i rodziców.

Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19 (sala 5),

Godz. 12:00,

Wstęp wolny,

Szczegóły na stronie biblioteki

Koncerty na placu Wolności: Pablopavo i Ludziki

Na placu Wolności zagra Pablopavo, czyli Paweł Sołtys. Artysta swój pierwszy zespół założył w wieku 15 lat, z kolegami. Markę wyrabiał w sound-systemie Zjednoczenie, z którego później powstała grupa Vavamuffin. Obecnie Pablopavo nagrywa płyty z kolejną formacją - Ludzikami. Artysta pojawił się gościnnie na około pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców, jest zdobywcą wielu nagród. 

Plac Wolności

godz. 20:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie Estrady Poznańskiej

Koncert na Plaży Wilda - Marcin Maciejczak

Marcin Maciejczak już pierwszym singlem "Jak gdyby nic" (platynowa płyta, ponad 11 mln odsłon na YouTube i prawie 5 mln streamów w Spotify) wyraźnie określił swoją muzyczną drogę i udowodnił, że będąc zwycięzcą talent show nie trzeba iść utartymi ścieżkami, aby odnieść spektakularny sukces. Swoją dojrzałość i wyjątkową wrażliwość potwierdził debiutanckim albumem, co doceniła publiczność i krytycy.

Plaża Wilda Eco Village, ul.Piastowska 71,

Godz. 20:00

Bilety: 25 zł

Szczegóły dostępne na Facebooku

Przechadzki - Lato z Grupą Przewodników PoPoznaniu.pl - Straszne historie 3

"Straszne historie" powracają. Podczas dwóch pierwszych części spaceru w poszukiwaniu duchów, zjaw i niebezpiecznych miejsc uczestnicy przemierzyli Stare Miasto, Chwaliszewo i Ostrów Tumski. Tym razem pora ruszyć na zachód. Ten również w Poznaniu może okazać się całkiem dziki. Scena, na której poznaniakom ukazał się diabeł, lokale, gdzie padły śmiercionośne strzały i państwowa instytucja zatrudniająca antychrysta - to tylko kilka miejsc i historii na trasie spaceru w kierunku Dzielnicy Zamkowej. Czeka nas wycieczka, że aż strach się bać. 

Początek na pl. Wolności (przy fontannie Higiei), zakończenie - pl. Mickiewicza,

3 tury do wyboru: godz. 10, 16 i 21, 

Wstęp wolny,  jednak na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem, 

Więcej informacji można znaleźć na stronie popoznaniu.pl

Miastoobraz: plac Bernardyński

Miastoobraz to świetna okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni wpisanego w zabytkowy miejski krajobraz. W ramach wydarzenia historyczne i współczesne oblicza placów, skwerów i zaułków znajdujących się na Trakcie Królewsko-Cesarskim staną się przestrzenią rozmaitych eksploracji. Miejscem pierwszej edycji będzie plac Bernardyński i jego najbliższe otoczenie. Podczas spaceru okolica ta odkryje mało znane epizody ze swojej przeszłości. Uczestnicy poznają też najciekawsze i najbardziej fotogeniczne zaułki warte uwiecznienia aparatem. Zabytkowa przestrzeń placu wzbogaci się o archiwalne fotografie, a targowe stragany staną się miejscem warsztatów o zdecydowanie współczesnej tematyce - znaczenia zieleni miejskiej w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Plac Bernardyński, 

Godz. 12.00-17.00,

Wstęp wolny,

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Traktu Królewsko-Cesarskiego

Soboty z "Rękodzielnymi"

Opowieści o poznańskim rzemiośleWspółcześni rzemieślnicy i rzemieślniczki- kim są? Jakie zakłady prowadzą? Jak poszukują swojego miejsca we współczesnym, zglobalizowanym świecie? Na wystawie "Rękodzielni" prezentowana jest historia dziesięciu poznańskich pracowni rzemieślniczych. Takich, które działają w naszym mieście od wielu lat i tradycje rzemieślnicze przechodzą tam z pokolenia na pokolenie. Ekspozycji towarzyszą spotkania z bohaterami wystawy. W najbliższą sobotę będzie można porozmawiać z  introligatorem Grzegorzem Lewandowskim, cukiernikiem Robertem Weberem oraz krawcem Karolem Rzeszutko. 

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 1,

Godz. 16:00,

Wstęp wolny,

Szczegóły na stronie Poznańskiego Centrum Dziedzictwa

NIEDZIELA, 7 SIERPNIA

Sztuka na Łazarzu

W niedzielę na Rynku Łazarskim odbędą się "Targi Sztuk Pięknych". To cykliczne wydarzenie, umożliwiające obcowanie ze sztuką oraz rzemiosłem artystycznym w przestrzeni publicznej. Uczestnicy mogą odwiedzać wystawę od godz. 16:00 do 21:00. Na miejscu będzie można nie tylko podziwiać prace artystów, ale także nabyć upatrzone dzieło. Na dzieci czekają specjalne atrakcje. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty artystyczne poszukiwania struktur. Zajęcia zakończą się wernisażem stworzonych prac. 

Rynek Łazarski,

Godz. 16:00-21:00,

Wstęp bezpłatny,

Lista wystawców oraz szczegółowe informacje: wydarzenie na Facebooku. 

Zwiedzanie Zamku dla dzieci z przewodnikiem

Dzieci w wieku od 7 do 12 lat mogą wziąć udział w Zwiedzaniu zamku. Forma i treść dostosowana jest do ich wieku oraz zainteresowań. Jest to okazja dla najmłodszych do poznania i lepszego zrozumienia historii. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82,

Godz. 13:30,

Bilety od 5 zł, 

Szczegóły oraz wejściówki dostępne na stronie

Spektakl dla dzieci: "Pszczółka Maja"

Zabawny, skoczny i zwinny Konik Polny wprowadzi uczestników w atmosferę - zaczynają się wielkie przygotowania do przyjścia na świat dwóch pszczółek. Pani Kwiatkowa przygotuje ciasto zrobione z kwiatów, a Konik Polny zabierze się za pranie. Będą też potyczki z chmurami, pogodą oraz dwoma grzmotami. Widzowie poznają mieszkańców polany, dowiedzą się czego nie lubią kwiaty i jak śpiewają motyle. Nauczą się dbać o przyrodę, która chce być zawsze piękna, kolorowa i pragnie by ją szanowano. Gucio zmierzy się też z Pająkiem. Jaki będzie finał tej opowieści? Tego będzie można dowiedzieć się na spektaklu "Pszczółka Maja". 

Plac Wolności,

Godz. 10:00, 

Wstęp wolny,

Więcej informacji na stronie Estrady Poznańskiej

Zamek dla osób z Ukrainy

Zwiedzanie Zamku to świetna lekcja historii. To również podróż do nieistniejących już wnętrz cesarskiej rezydencji oraz poznawanie architektury państwa totalitarnego. Spacer po Zamku z komentarzem przewodnika w języku ukraińskim, daje możliwość odkrycia tej niezwykłej budowli również przez osoby zza granicy. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 14:00

Bilety: 1 zł 

Szczegóły dostępne są na stronie

AW

sieci społecznościowe