Weekend w Poznaniu

Zapowiada się bardzo koncertowy weekend. Coś dla siebie znajdą słuchacze niemal wszystkich gatunków muzycznych - od popu, przez blues, jazz, hip hop, ciężkie brzmienia, aż po muzykę poważną. Posłuchać będzie można gwiazd z lat 80., jak Halina Frąckowiak, artystów obecnie królujących na listach przebojów i z milionami odsłon na youtube - jak Ralph Kaminski, ale także uznanych nazwisk na scenie międzynarodowej - jak Tom Skinner. 

Ralph Kaminski z zespołem - grafika artykułu
Ralph Kaminski żegna się z projektem "Bal u Rafała". Koncert w Poznaniu jest pierwszym z pięciu podczas pożegnalnej minitrasy tego projektu fot. archiwum artysty

PIĄTEK 9.02

Ralph Kaminski - koncert

Ralph Kaminski żegna się z projektem "Bal u Rafała". Koncert w Poznaniu jest pierwszym z pięciu podczas pożegnalnej minitrasy tego projektu. "Porwiemy Was do tańca jeszcze na pięciu specjalnych koncertach, a każdy z nich to będzie "Bal" nad bale - La Grande Finale! Szykujcie więc swoje najbardziej widowiskowe kreacje, przybywajcie i bądźcie gotowi odpiąć wrotki! - zapowiada Ralph Kaminski, wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. 

Sala Ziemi Poznań Congress Center  MTP, ul. Śniadeckich 60

Godz. 20:00

Bilety od 157,20 zł

Więcej na stronie wydarzenia

Tymek - koncert

Tymek wyrusza w trasę z drugą odsłoną swojego kultowego albumu. Najnowsze wydawnictwo Tymka to zupełnie świeże spojrzenie na fuzję muzyki elektronicznej i rapowej. Dajcie się zabrać w podróż po różnorodnych brzmieniach muzyki klubowej połączonych z rapem oraz popem.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 19:00

Bilety: 87,50 zł

Więcej na stronie wydarzenia

bela, Zaumne - koncert

W muzyce beli jest pierwiastek magiczny, który sprawia, że funkcjonuje ona poza czasem i przestrzenią. Bela pochodzi z Korei Południowej i na swojej najnowszej płycie prezentuje nową wersję nongaku, czyli tradycyjnej koreańskiej muzyki. Zaumne to badacz ludzkich nastrojów, atmosfer oraz kultury internetu i jej treści dźwiękowych. W swoich kompozycjach używa pieczołowicie przetworzonych sampli wywołujących zjawisko ASMR oraz autorskich nagrań terenowych.

Sala Wielka CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 20:00

Bilety: bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu)

Więcej na stronie CK Zamek

Piotr Kurka. Opera Dignitas - wystawa

Wystawa Opera Dignitas to instalacja intermedialna, składająca się z trzech elementów: zbioru lasek, projekcji video w pętli oraz kilkunastu małych, ręcznie kolorowanych rycin, przedstawiających wnętrza o wyraźnej proweniencji premodernistycznej. Tytuł projektu zawiera słowa-klucze: opera w etymologicznym znaczeniu to dzieło, utwór, wysiłek, w drugim - realnym - dzieło sceniczne będące syntezą sztuk. 

Galeria Piekary, Dziedziniec Różany CK Zamek, wejście od ul. Kościuszki

Godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie galerii

Pop-up kulinarny z Michałem Kmieciakiem

Michał Kmieciak to poznański kompozytor, który swoją kulinarną pasję rozwija od praktycznie dwóch dekad. Teraz wraca ze swoim Smokiem, czyli pop-up konceptem zakorzenionym smakami w kuchni Państwa Środka, w jego najostrzejszej i najciekawszej części czyli w Syczuanie. Przygotowano specjalne Menu Smoka.

Serce, Stary Rynek 9/10

Godz: 18:00 - 24:00 (piątek), 16:00 - 24:00 (sobota)

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Urszula Blachnierek "Wzajemne oswajanie" - wystawa

Twórczyni w wystawie "Wzajemne oswajanie" podejmuje dialog z formami porzuconymi, niechcianymi. Stają się czymś innym, adaptują to, co zostało im dane, jednocześnie dyktując warunki swojej formy. Blachnierek tworzy rzeźby, wykorzystując materiały naturalne, często łącząc je na bazie kontrastów. Wystawa potrwa do 21 lutego. 

Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24

Godz. 19:00 (wernisaż), od środy do niedzieli 13:00 - 17:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Gizela Mickiewicz "Przenoszenie widoków" - wystawa

Wystawa "Przenoszenie widoków" jest monograficzna i polifoniczna zarazem. Działa w wielu kierunkach i planach na raz. To środowisko, w którym swobodnie mieszają się różne czasowości i przestrzenie, ale nie panuje chaos. Tkwi w nim potencjał fascynujących odkryć, a jednocześnie poczucie bezpiecznego bycia u siebie.

Galeria Skala, ul. Św. Marcin 49a

Godz. 13:00 - 18:00 (poniedziałek - piątek)

Wstęp wolny

Więcej na stronie galerii

Karwas Wara, Père-Lachaise i No Need 2 - koncert

W CK Nowe Amore szykuje się kolejna ciekawa podróż muzyczna. Przewodnikami wycieczki będą tym razem trzy kapele: Karwas Wara, Père-Lachaise i No Need 2

CK Nowe Amore, ul. Mickiewicza 33 (wejście od ul. Sienkiewicza)

Godz. 19:00

Bilety: 30 zł w lokalu w dniu koncertu

Więcej na stronie wydarzenia

Tom Skinner - koncert

Tom Skinner to brytyjski perkusista, kompozytor i producent. Przez ostatnie 20 lat był istotną postacią rozwijającej się sceny muzyki undergroundowej w Londynie. Członek zespołu jazzowego Sons of Kemet oraz zespołu rockowego The Smile (wraz z Thomem Yorkiem i Jonnym Greenwoodem). W 2022 roku wydał pierwszy album pod swoim nazwiskiem, "Voices of Bishara". To hipnotyczny i wyjątkowy minialbum głęboko emocjonalnej muzyki.

Blue Note, ul. Kościuszki 79

Godz. 20:00

Bilety od 125,70 zł

Więcej na stronie klubu

Pull The Wire i Antyrefleks - koncert

Zespół Pull The Wire odkłada na wieszak kowbojski kapelusz i wyrusza w piracki rejs! Razem z nimi na scenie wystąpi Antyrefleks. Obie grupy pochodzą z Żyrardowa. Pierwszej najbliżej do punk rocka, z kolei druga za pomocą rockowych riffów, klimatycznych uniesień i słodko-gorzkich obserwacji rzeczywistości tworzy miejsce do wspólnej zabawy. 

2Progi, al. Niepodległości 36

Godz. 19:00

Bilety: 50 zł

Więcej na stronie wydarzenia

Halina Frąckowiak - koncert

Halina Frąckowiak króluje na polskiej estradzie od 60 lat. Jej muzyka łączy pokolenia, a hity takie jak: "Papierowy księżyc" czy "Serca gwiazd" śpiewają zarówno starsi, jak i młodsi. Rok 2023 jest dla wokalistki rokiem jubileuszowym. Wspólnie z zespołem Tomasza Filipczaka przygotowała specjalny koncert, na którym usłyszymy przeboje: "Mały Elf" "Dancing Queen" "Tin Pan Ally" "Bądź gotowy" "Papierowy księżyc" i inne.

Aula Artis, ul. gen. Kutrzeby 10

Godz. 19:00

Bilety: 146,51 zł

Więcej na stronie wydarzenia

Jugo/Vrazas/Witczyński

Projekt improwizatorski, który wyrósł z długoletniej przyjaźni trzech wrocławskich muzyków. Indywidualne zdolności instrumentalne są w nim podporą dla otwartej i eklektycznej wizji muzyki. Ich twórczość ewoluuje z koncertu na koncert, meandrując wśród szerokiej gamy gatunków i nurtów - brudne, rockowe brzmienia ustępują sonorystycznym eksperymentom, a chaos improwizacji przeradza się w energiczne piosenki.

Farby, ul. Różana 10

Godz. 20:00

Wstęp: 30 zł (do szkatułki na barze)

Więcej na stronie wydarzenia

Tymon Tymański - koncert

Tymon Tymański to artysta niezwykły. Znany ze swojej obrazoburczej i prześmiewczej stylistyki, Tymański na nowym albumie serwuje szaloną mieszankę humoru, satyry i muzycznych eksperymentów. Jego występ to prawdziwa uczta dla ducha i zmysłów, pełna artystycznych transgresji i bogactwa emocji.

Browarna Przystań, ul. Browarna 37

Godz. 20:30

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Blues na piątek

Fingerstyle Bob Trio tworzą: gitarzysta i wokalista Robert Kordylewski, grający techniką "fingerpicking", Janusz Siemienias na gitarze "slide" i Leszek Paech - harmonijka ustna. Na ich koncert składają się utwory autorskie oraz standardy bluesowe we własnych aranżacjach utrzymane w klimacie folk bluesa, wzbogacone harmonią jazzową ze swingowym rytmem, połączone z charakterystycznym pulsem chicagowskiego bluesa.

109 Za Rogiem, ul. Ściegiennego 109

Godz. 20:00

Bilety: 65 zł siedzące, 35 zł stojące/mała salka

Więcej na stronie wydarzenia

Urodziny Antoniego Wita

Urodziny Maestra to tytuł wyjątkowego koncertu, podczas którego obchodzone będą urodziny znakomitego artysty i kompozytora - Maestro Antoniego Wita, który podczas piątkowego wieczoru poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej.  W trakcie tego uroczystego wydarzenia będzie można wysłuchać III Symfonii D-dur D.200 Franza Schuberta oraz Poematu symfonicznego Die Seejungfrau (Mała syrenka Alexandra von Zemlinsky'ego.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godz. 19:00

Bilety: od 35 zł

Więcej na stronie filharmonii 

18-lecie Grupy Pomarańcze

Z okazji pełnoletności grupy teatralnej wszyscy będą mogli świętować w dwa wieczory. Zaprezentowane zostaną spektakle własne oraz przyjaciół Grupy Pomarańcze. 

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00 (Transtopia - "Transmesjasz"), 20:15 (Grupa Pomarańcze - "Smolarek"), 21:15 (Piotr "Jaszczur" Śnieguła - "Koncert pseudopoezji z wulgarnymi tekstami o nadziei")

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

SOBOTA 10.02

Osiecka dla dziecka

Czy słup elektryczny może się zakochać? Czy świat mamy narysowany pod powiekami? Kim są kroplaki i księżulki? I co by było, gdyby mól żył jak król? Na te pytania odpowie spektakl muzyczny w oparciu o piosenki Agnieszki Osieckiej, które pisała dla dzieci. Spektakl grany również w niedzielę.

Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5

Godz: 15:00

Bilety: od 60 zł

Więcej informacji na stronie teatru

Rastafajrant w Kultowej

Czas na punky reggae, ska i rock wzbogacone sekcją dętą. Na kultowej scenie wystąpi zespół Rastafajrant. To cieszyńska formacja, która dotychczas koncertowała w kilkudziesięciu miastach Polski oraz w Czechach - za każdym razem spotykając się z gorącym przyjęciem. 

Kultowa, ul. Wrocławska 16

Godz. 20:30

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Mecz Enea Basket Poznań

W pierwszym lutowym meczy koszykarze Enea basket Poznań podejmą drużynę AZS AGH Kraków. W poprzednim meczu tych drużyn, który odbył się pod koniec października lepsi byli poznaniacy. Oni też w pierwszoligowej tabeli plasują się wyżej zajmując obecnie 12. pozycję z 33 punktami na koncie. Rywale z Krakowa mają 3 punkty mniej i są na 16. miejscu. 

Cityzen, ul. Droga Dębińska 10c

Godz. 14:00

Bilety: od 15 zł

Więcej na stronie wydarzenia

Pierwszy ligowy mecz Lecha w 2024 roku

Po trwającej prawie dwa miesiącach przerwy Lech Poznań wraca do zmagań o tytuł mistrza Polski. Po 19. kolejkach zajmuje 3. miejsce tracąc 8 punktów do lidera, Śląska Wrocław. Pierwszym przeciwnikiem w 2024 roku będzie Zagłębie Lubin. W rundzie jesiennej, na boisku rywala padł remis 1:1. 

Enea Stadion, ul. Bułgarska 17

Godz. 20:00

Bilety: od 20 zł

Więcej na stronie klubu

Trójkąty miłosne u Sienkiewicza

Wernisaż wystawy, która zaprasza w podróż w czasie do XIX wieku, do świata stworzonego przez Henryka Sienkiewicza w powieści "Rodzina Połanieckich". Podczas wydarzenia wykład "Jak można w małżeństwie nawet znaleźć szczęście? O zasadach romansowania w XIX wieku" wygłosi dr Rozalia Wojkiewicz z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Będzie też można spotkać ubranych w stylowe stroje członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina", a także posłuchać występu wiolonczelistki - dr Agnieszki Brojek. Aranżacja wystawy: Wojciech Luchowski. 

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84

Godz: 13:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie Biblioteki Raczyńskich

Inteligenci

"Inteligenci" to komediodramat teatralny w gwiazdorskiej obsadzie, który zadaje trudne pytanie: czy mimo różnic w poglądach i sposobie życia współczesna rodzina może się porozumieć? Spektakl pokazuje losy jednej rodziny i porusza problemy, jakie spotykają wszystkich. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18 

Godz: 16:00 i 18.15

Bilety: od 130 zł

Więcej informacji na stronie teatru

Publiczność rządzi

"Publiczność rządzi" to nietypowa mieszanka teatru, kabaretu i stand-upu. Improwizowany spektakl łączy w sobie ich unikalne cechy, pobudzając wyobraźnię widzów. Publiczność może aktywnie wpływać na rozwój historii swoimi sugestiami i propozycjami, a jej pomysły są natychmiast przenoszone na scenę przez utalentowanych aktorów.

Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Godz. 17:00 i 19:30

Bilety: 70 zł

Więcej informacji na stronie Estrady Poznańskiej

Zakopower - Widzialne i Niewidzialne Tour

Zakopower to zespół z jednej strony wierny korzeniom, z drugiej - chętnie absorbujący współczesne muzyczne nurty. Kompozytorem i producentem nagrań jest Mateusz Pospieszalski, a twarzą i niepodrabialnym głosem - Sebastian Karpiel-Bułecka. 

Aula Artis Collegium da Vinci, ul. Kutrzeby 10

Godz: 19:00

Bilety: od 140 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Marcin Masecki Trio

Marcin Masecki to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, kurator, pedagog. Regularnie koncertuje z repertuarem jazzowym i klasycznym. Na swoim najnowszym albumie "Boleros y más" gra i śpiewa zestaw ulubionych boler meksykańskich, walców wenezuelskich, chórów brazylijskich i tang argentyńskich. w Poznaniu wystąpi z trio w składzie: Marcin Masecki - fortepian, śpiew, Max Mucha - kontrabas, Jerzy Rogiewicz - perkusja. 

Blue Note, ul. Kościuszki 79

Godz: 20:00

Bilety: od 99 zł

Więcej informacji na stronie klubu

Natsuko Kono - "Życie pod wodą"

To wyjątkowa okazja, by zobaczyć performance "Life Under Water" autorstwa Natsuko Kono, artystki butō mieszkającej w Niemczech. Butō to zbiorcza nazwa określająca różne rodzaje aktywności i technik tańca w Japonii. Natsuko Kono swoją pasję rozwijała, studiując sztukę performatywną w Londynie. Dziś pracuje jako tancerka, nauczycielka tańca i choreografka, prezentując swoje produkcje na renomowanych festiwalach. Założyła Akademię Butō w Serbii i prowadziła warsztaty na całym świecie

Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11

Godz. 20:00

Bilety: 60 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Dream Machine na Zamku

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia na uczestników czeka wyjątkowy eksperyment. Całonocna sesja muzyczna obejmie nie tylko koncerty, ale też wielokanałowe projekcje wideo, aranżacje przestrzeni, elementy performatywne, a także bodźce dotykowe i zapachowe. Będą przygotowane wygodne miejsca do leżenia, ale warto też zabrać swój ulubiony koc, poduszkę, przytulankę. Wystąpią: kakofoNIKT (poznańska grupa audiowizualna) oraz Liquidacje - czyli artyści i artystka światła zajmujący się sztuką Liquid Light Show.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz: 23:55

Bilety: 20 zł

Więcej informacji na stronie CK Zamek

18-lecie Grupy Pomarańcze

Z okazji pełnoletności grupy teatralnej wszyscy będą mogli świętować w dwa wieczory. Zaprezentowane zostaną spektakle własne oraz przyjaciół Grupy Pomarańcze. 

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

19:00-19:45 Grupa Pomarańcze - "Oszukani" (premiera)

20:00-21:00 Teatr Terminus A Quo - "Zabawa w czekanie na zabawę"

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

NIEDZIELA 11.02

Chris Jarrett na Piętrze

Chris Jarrett to wybitny pianista, młodszy brat słynnego Keitha Jarretta. W swojej twórczości czerpie zarówno z muzyki klasycznej, improwizacji jazzowej, jak i europejskiej muzyki ludowej. W Poznaniu artysta zaprezentuje swój solowy materiał.

Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Godz:

Bilety: od 50 zł

Więcej informacji na stronie Estrady Poznańskiej

Walentynkowy koncert śląskich gwiazd estrady

To już VI edycja koncertu "Szlagierowo i z humorem" w Poznaniu. Ogromną dawkę muzyki zapewnią artyści znani z wielu stacji telewizyjnych oraz rozgłośni radiowych na Śląsku i nie tylko. Wystąpią: Alexander Martinez, Metrum Reni & Marco, Piotr Jurkiewicz, Duo Fenix - Dwa Fyniki, Mateusz Troll i Przyjaciele, a także Wesoła Biesiada - Trzy Dziołchy ze Śląska. Show poprowadzi  Andrzej Miś.

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego, ul. Przybyszewskiego 37A

Godz: 17:00

Bilety: od 100 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Kosmiczny kalejdoskop

Podniebna przygoda czeka! Młodzi widzowie przedstawienia teatru Wariate wyruszą w kosmiczną podróż, a rakieta z prędkością światła przeniesie ich w międzyplanetarne przestworza. Czy na Drodze Mlecznej można napić się mleka? Jak wygląda przybysz z obcej planety? Dokąd prowadzi kosmiczny labirynt? A co Marsjanie jedzą na śniadanie? To tylko niektóre pytania, jakie staną przed małymi astronautami. 

Food Fyrtel Posnania, ul. Pleszewska 1

Godz. 15:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie Food Fyrtla

O sztuce w polskim języku migowym

Oprowadzanie kuratorskim po wystawie "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" to okazja, by zobaczyć, jak prace artystek i artystów współczesnych współbrzmią z zabytkami średniowiecznymi. Odległe od siebie czasowo dzieła w przestrzeni wystawy rozpoczynają dialog, który sprawia, że dystans między nimi się zaciera. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Sinoracka - kuratorka wystawy, a tłumaczenie na polski język migowy zapewni Karolina Bocian, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Muzeum Narodowe, Al. Marcinkowskiego 9

Godzina: 12:00

Bilety: od 8 zł

Więcej informacji na stronie muzeum

Ostra jazda w Kino Teatrze

Utrata pracy nie zawsze musi być klęską. Czasem to szansa na nowy początek! Bohaterowie "Ostrej jazdy", zamiast szukać nowego zatrudnienia, biorą sprawy w swoje ręce. W przedstawieniu w reżyserii Mirosława Połatyńskiego nie zabraknie znanych aktorów - w obsadzie m.in. Katarzyna Żak / Magda Wójcik / Agnieszka Warchulska, Julia Kamińska / Marta Wierzbicka, Mirosław Baka / Jan Wieczorkowski.

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 15:30 i 18:30

Bilety: od 100 zł

Więcej informacji na stronie teatru

InstynkTY

Spektakl jest ruchową odpowiedzią na pytanie, co łączy ludzi i zwierzęta. Jak budujemy bliskość, tworzymy dom, poszukujemy? Poprzez ruch, działania z obiektami, światłem, dźwiękiem aktorzy chcą wciągnąć małe dzieci oraz bliskich im dorosłych do współdziałania opartego o to, co łączy ludzi ze światem zwierząt - instynkt. Przedstawienie dla dzieci do lat 3.

Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

Godz. 11:00 i 16:00

Bilety: 50 zł (zarówno dla dziecka, jak i dla opiekuna)

Więcej informacji na stronie teatru