Więcej atrakcji nad rzeką. Rusza nowy sezon nad Wartą [WIDEO]

Bezpłatne jacuzzi, basen i wielofunkcyjne boiska. Do tego nowa plaża na Wildzie. Tegoroczny sezon nad Wartą to bogaty program wydarzeń i jeszcze więcej atrakcji niż w latach ubiegłych. Poznaniacy będą mogli z nich korzystać już od 1 czerwca. 

Otwarcie Plaż Miejskich nad Wartą
Otwarcie Plaż Miejskich nad Wartą

- Wracamy nad Wartę z kolejną plażą i kolejnym miejscem ważnym dla poznaniaków. Pokazujemy tu również nasze dziedzictwo - Łazienki Rzeczne, które dawniej pełniły istotną funkcję i które chcemy odnowić. Cieszę się, że dajemy poznaniakom możliwość skorzystania z wielu atrakcji, które oferuje rzeka. Tu można podziwiać Poznań z pięknej perspektywy. Z perspektywy Warty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Realizowany przez miasto od 2012 roku projekt Plaż Miejskich w swoim piątym sezonie jest jeszcze bogatszy. Do Plaż Miejskich na Chwaliszewie, Ratajach i przy Parku Szelągowskim dołącza w tym roku teren położony na Wildzie, przy ul. Piastowskiej, na wysokości Łazienek Rzecznych.
- Przepiękny teren przy Łazienkach Rzecznych ma długą tradycję. Poznaniacy wypoczywali tu już w latach 20. ubiegłego wieku. Postanowiliśmy przywrócić to miejsce do życia i stworzyć tu kolejną Plażę Miejską - mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Na wszystkich Plażach Miejskich od 1 czerwca do 31 sierpnia zostanie zrealizowanych około 800 animacji, warsztatów, zajęć sportowych i wydarzeń kulturalnych, przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Najwięcej atrakcji będzie czekało na gości Plaż Miejskich na Chwaliszewie i Ratajach. Będzie tam m.in. basen i jacuzzi. Obok powstaną boiska do profesjonalnych rozgrywek plażowej piłki siatkowej i ręcznej oraz do gry w piłkę nożną. W niedalekim sąsiedztwie zostaną wyznaczone strefy grillowe, wyposażone w miejskie grille. Korzystanie ze wszystkich plażowych atrakcji jest
bezpłatny.

- W tym roku trochę poeksperymentujemy, bo Warta to przestrzeń, którą odkrywamy na nowo i chcemy zaprosić do tego naszych mieszkańców. 1 czerwca rozpoczynamy sezon tramwaju wodnego, wystartują wszystkie plaże miejskie a wraz z nimi aktywności i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wszystkie informacje o tym, co będzie się tu działo można znaleźć na stronie Rzeka Warta Poznania. W tym roku chcemy rozpocząć także montaż trwałej infrastruktury - mowa tu o oświetleniu, monitoringu, kontynuowaniu rozbudowy Wartostrady czy zbrojeniu plaż - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tramwaj wodny będzie kursował w weeknedy, na trasie: Katedra (przy ul. Marii Panny) - Rataje (przy os. Piastowskim) - Wilda (przy Łazienkach Rzecznych) - Chwaliszewo (przy Starym Korycie) - Szeląg (przy ul. Ugory). Pierwszy kurs odbędzie się już w piątek , 3 czerwca, o godz. 17. Do końca wakacji tramwaj będzie kursował w piątki (1 rejs) oraz soboty i niedziele (po 3 rejsy dziennie). Bilety na odcinkach Katedra - Rataje/Wilda, Rataje/Wilda - Chwaliszewo - Szeląg, Szeląg - Katedra, kosztować będą 5 zł za odcinek.

Zarówno nowe, jak i znane z ubiegłych lat Plaże Miejskie zostaną pokryte świeżym piaskiem i wyposażone w leżaki, kosze plażowe, hamaki, prysznice solarne i pomosty pływające, przy których będzie cumował tramwaj wodny. Z pomostów skorzystają też wioślarze. Plaże Miejskie i boiska będą otwarte przez cztery letnie miesiące od godziny 9:00 do 22:00.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej dedykowanej atrakcjom nadrzecznym: www.rzekawartapoznania.pl.

Joanna Żabierek/biuro prasowe