Wskaż najlepszą inicjatywę pozarządową

Zostały ostatnie dni na zgłaszanie kandydatów do nagrody Inicjatory 2019. Celem konkursu jest uhonorowanie najważniejszych inicjatyw pozarządowych zrealizowanych na rzecz miasta i mieszkańców Poznania w ubiegłym roku. Nominacje można wysyłać tylko do 17 września. 

Na pierwszym planie scena, w jej głębi laureaci nagrody Inicjatory, którzy w rękach trzymają statuetki i dyplomy. - grafika artykułu
Do edycji 2018 zgłsozono blisko 50 projektów. Ile ich będzie teraz? Formularze można składać do 17 września.

Do konkursu można zgłaszać poznańskie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne i inne podmioty, które realizowały inicjatywy obywatelskie w ramach nieodpłatnych działań społecznych lub społecznej odpowiedzialności biznesu. Projekty mogą być zarówno wieloletnie, jak i krótsze. Wymagane jest jedynie, aby miały one miejsce, częściowo lub w całości, w 2019 roku.

Kandydatów do tytułu Inicjatora może zgłosić każdy - zarówno osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorstwa czy firmy. Osoby stojące za wszelkimi inicjatywami na rzecz miasta i poznaniaków, mogą również zgłosić same siebie.

W tegorocznej odsłonie konkursu Inicjatory 2019 - Najlepsza Poznańska Inicjatywa Pozarządowa kapituła wytypuje zwycięzców w czterech kategoriach:

  • Inicjator Roku - projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych, 
  • Inicjator Wspierający - inicjatywy ukierunkowane na pomoc osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska,
  • Inicjator Aktywizujący - przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia,
  • Inicjator Nowatorski - inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, dotychczas niepodejmowane formy aktywności.

Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa

Dodatkowo w otwartym głosowaniu swoją nagrodę przyznają także poznaniacy. Inicjator Mieszkańców to statuetka wręczana niezależnie od nagród w powyższych kategoriach, w otwartym głosowaniu, które zostanie uruchomione po ocenie formalnej zgłoszonych projektów. W tym roku nagroda zyskała patrona. Został nim Andrzej Białas.  

- Andrzej Białas był prawdziwym społecznikiem, bo zawsze był blisko ludzi, zarówno jako radny osiedlowy, dyrektor mojego gabinetu czy pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego. Angażował się w wiele projektów. Był zawsze uśmiechnięty i otwarty na innych. Tak zapamiętali go poznaniacy i poznanianki. Nadając nagrodzie imię Andrzeja Białasa, chcemy uhonorować jego pracę dla miasta i mieszkańców - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Andrzej Białas w latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Był przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. Odszedł we wrześniu 2019 roku, po walce z ciężką chorobą nowotworową. Miał 62 lata.

Zwycięzcy w każdej kategorii oprócz tytułu Inicjatora i statuetki otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. zł.

Zgłoszenia w formie prezentacji należy przesyłać do 17 września 2020 r. na adres ngo@um.poznan.pl z dopiskiem INICJATORY 2019. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny w załącznikach. Ponadto informacji o konkursie udzielają także urzędnicy pod numerem 61 878 57 34.

Podsumowaniem konkursu będzie uroczysta gala, która odbędzie się 16 października 2020 r.

JZ

Załączniki

sieci społecznościowe